Świadomość ekologiczna rośnie z roku na rok. To sprawia, że możemy mieć nadzieję na uratowanie naszej planety przed katastrofą. Dzięki książkom o tematyce ekologicznej dowiadujemy się więcej o świecie, w którym żyjemy, i uczymy się, jak być z nim w zgodzie. Za ich sprawą poznajemy też fascynujące i nieznane piękno przyrody. Zachwyci się nimi zarówno dorosły, jak i młodszy czytelnik.
O czym są książki eko?
Książki eko poruszają bardzo różne tematy. Znajdujemy w nich informacje związane z zanieczyszczeniami środowiska i nadmierną konsumpcją, ale są one też niezwykle bogatym źródłem wiedzy o faunie i florze. W książkach eko przedstawia się również historie ludzi, którzy na co dzień ratują zwierzęta i zajmują się ochroną zagrożonych gatunków. Dowiesz się z nich ponadto, jak założyć własny ogród, pasiekę lub zielnik. Chcesz żyć w zgodzie z naturą i marnować mniej jedzenia, ubrań i energii? A może masz dość życia w zatłoczonym mieście i myślisz o tym, by całkowicie zmienić swoje otoczenie? Czytaj książki eko!
Książki z opisywanej kategorii należą do literatury faktu – mogą spodobać się także tym, którzy są mniej zainteresowani światem przyrody, jednak cenią pisarski talent i szukają wciągającej lektury, pozwalającej odbyć niezapomnianą podróż w czasie i przestrzeni. Warto tu wymienić choćby książkę „Zobacz ptaka. Opowieści po drodze” Jacka Karczewskiego, w której z humorem i błyskotliwą lekkością pióra przedstawiono ptasi świat.
Po co zostały stworzone?
Książki eko powstają między innymi po to, by uświadomić czytelników w kwestii zagrożeń płynących z ogromnych szkód, jakie wywołała działalność człowieka. Jeśli wszyscy zaczniemy dbać o naszą planetę, jest szansa na to, że wspólnie ją uratujemy. Książki tego typu niekoniecznie zachęcają nas do tego, by podejmować się wielkich czynów – wystarczy choć trochę się postarać, by mieć swój wkład w lepszą przyszłość Ziemi.
Dzięki takim książkom poznajemy też świat, w którym żyjemy – patrzymy na niego oczami podróżników, przyrodników i miłośników natury. Kiedy zwiększa się nasza wrażliwość na naturę, stajemy się także uważniejsi nie tylko na świat zwierząt i roślin, ale także na innych ludzi i siebie samych.
Książki eko – jak na przykład „Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza” – uczą nas tego, że wkraczając w dziki świat przyrody, doświadczamy czegoś niezwykłego, wyzwalającego w nas kreatywność i nowe pasje. Natura ma też działanie terapeutyczne, o czym można się przekonać podczas lektury książki „Dziki rok. Zapiski młodego czytelnika”, którą napisała Dary McAnulty.
Czym się charakteryzują książki eko?
Książki eko charakteryzują się tym, że wpływają na emocje czytelnika i mają charakter edukacyjny. W wielu z nich język pełni funkcję impresywną, nakłaniającą odbiorcę do podjęcia działań związanych z ochroną przyrody. Książki te zachęcają więc do zmiany swoich zachowań i kształtują proekologiczną postawę. W tych publikacjach znajdujemy również mnóstwo informacji, które pozwalają nam wdrożyć pewne zmiany w życie, a także pozwalają rozszerzyć swoją wiedzę. Przyda się ona również osobom uczniowskim i studenckim!
Książki eko stanowią też pewną rozrywkę, ponieważ niektóre z nich nie tylko nauczają nas tego, jak żyć lepiej, ale również bawią dowcipnym językiem. W wielu książkach eko znajduje się sporo zdjęć z różnych stron świata, choć niektóre z nich obfitują w piękne fotografie przedstawiające naszą rodzimą przyrodę. Jeśli interesują Cię dalekie podróże, spodoba Ci się też seria reporterska.
Zalet książek eko:
- Edukują każdego – i to niezależnie od jego wieku. Skorzystają z nich dzieci, młodzież i dorośli.
- Propagują antykonsumpcyjny styl życia. Dzięki nim uczymy się oszczędzania swoich pieniędzy, czasu i energii.
- Dostarczają rozrywki. Można je czytać także dla relaksu i po to, by odpocząć od codziennego stresu.
Odkrywanie świata z książkami eko to wspaniała i wciągająca przygoda!
Szukasz kolejnych, ciekawych inspiracji na lato? Znajdziesz je w naszych pozostałych artykułach:
Podróże mogą być ciekawe również na papierze – zobacz nasze książki podróżnicze.
Latem warto również zachęcić dzieci do czytania książek – mamy na to 25 pomysłów.
A jeśli powiększy się Tobie biblioteczka, możesz zapoznać się ze sposobami na dużą liczbę książek.