Jaka jest różnica między opinią a recenzją? Ta pierwsza jest znacznie krótszą formą, która zazwyczaj pojawia się w booksferze w formie postów na Instagramie. Na takich platformach mamy ograniczenia znaków i trudno rozwinąć dany temat wystarczająco mocno, by nazwać go recenzją. Analogicznie do tego – dłuższa i bardziej rozbudowana forma jest recenzją. Niemniej, większa ilość znaków nie wystarczy, by dany tekst zasłużył na takie miano, potrzebne są nam również elementy, które należy wziąć pod uwagę.
Czym jest dobra recenzja książki?
Od czego zacząć? Oczywiście od przeczytania powieści. Pisanie recenzji książek zaczyna się od przeczytania pierwszego zdania, bo przecież jest to tekst, który będziemy analizować. Należy przejść przez ten proces z dużą uwagą. Tutaj przyda się coś do pisania i zaznaczania fragmentów w książce, by mieć pewność, że nic nam nie ucieknie.
Początki zawsze bywają trudne, dlatego nie narzucaj na siebie zbyt wygórowanych oczekiwań. Warto rozpocząć właśnie od pisania krótszych form, czyli opinii. Jeśli działasz np. w mediach społecznościowych, możesz często liczyć na zaangażowanie odbiorców. Zwrócą oni uwagę na pewne kwestie, których Ty wcześniej nie dostrzegł*ś. To z pewnością sprawi, że przy pisaniu następnego tekstu, będziesz bardziej czujn*.
Jakie są najważniejsze elementy recenzji?
Swoją recenzję rozpocznij od krótkiej informacji o książce, jej osobie autorskiej i może krótkiego opisu fabuły, ale tu należy zachować ostrożność, by nie serwować spoilerów!
Naszej ocenie poddajemy styl osoby autorskiej, zamysł fabularny oraz kreacje świata i bohaterów.
Warto też przeanalizować daną książkę pod kątem obecnej sytuacji społecznej czy gospodarczej. Oczywiście, nie każda książka da Ci taką możliwość, ale jeśli widzisz coś, co odbija się w naszej rzeczywistości, to warto o tym napomknąć. Nie bój się też mówić o własnych uczuciach odnośnie do książki, którą recenzujesz.
Ważną rzeczą jest też fakt, że recenzja to nie krytyka, a te dwie często bywają ze sobą mylone. Dlatego też recenzja powinna zawierać dobre i słabsze elementy książki. Należy opisać to, co nam się podobało, i to, co niekoniecznie nam przypadło do gustu. To sprawi, że twój tekst będzie rzetelny. Wszelkie twoje za i przeciw powinny być odpowiednio uargumentowane.
Jak ją wzbogacić?
- Nie zostawiaj swojej opinii bez rozwinięcia.
- Jeśli faktycznie książka zdobyła twoje serce, warto ją wyróżnić Twoim ulubionym cytatem.
- Pracuj nad swoim słownictwem, tutaj pomocną ręką może być słownik synonimów.
Sporo tych zasad, prawda? Niemniej nie daj się w nich zatracić, recenzja to TWÓJ tekst, więc pamiętaj, by zachować swój styl, który z czasem może stać się twoją marką. Niech ta recenzja książki będzie w pełni twoja, nie traktuj jej jak pracę naukową. Pozwól sobie na odrobinę swobody, bo lekkie pióro to już połowa sukcesu!
Recenzja książki jako źródło zarobku?
Jeśli będziesz szlifować tę umiejętność, to kto wie, czy nie nadarzy się okazja, by napisać recenzji książki na zlecenie? Nie ma co ukrywać, nasza książkosfera rośnie w siłę, a wydawnicza konkurencja jest dość duża, dlatego też każda marka stara się przedstawić swój produkt jak najlepiej i coraz częściej poszukiwani są recenzenci. Pamiętaj jednak, by uzbroić się w cierpliwość i nie zasypywać wydawnictw swoimi propozycjami po napisanej przez Ciebie zaledwie jednej recenzji.
Warto obserwować nas w social mediach, gdzie między innymi ogłaszamy konkursy. Obecnie cały czas trwa jeden z nich na „recenzję w punkt”. Spróbujcie swoich sił, to nic nie kosztuje. Wystarczy, że po zakupie książki i po jej przeczytaniu zostawicie opinie/recenzję na naszej stronie. W ten sposób bierzecie udział w konkursie o bon do naszej księgarni o wartości 100zł.
Pozwól sobie doszlifować pisanie takich tekstów i nie zapominaj o pasji do czytania książek, bo to ona jest kluczem w recenzji. A co najważniejsze – to szczerość! Recenzja na zlecenie czy tylko dla siebie? To nie ma znaczenia, zawsze powinna być taka sama, więc nie naciągaj pozytywów danej książki przy recenzji na zlecenie, jeśli twoje serce i rozum mówią inaczej. 😉 Dla tych, którzy marzą o pracy w branżach kreatywnych i redakcyjnych, polecamy wykorzystanie platformy Jooble. Niezależnie od doświadczenia i specjalizacji, Jooble pomoże znaleźć pracę, która pasuje do Twoich umiejętności i pasji w różnych miastach Polski. Dzięki temu będziesz mógł znaleźć oferty w swojej okolicy, np. pracę w Poznaniu, która spełni Twoje oczekiwania.
Trzymamy za Ciebie kciuki!
Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera: