Aktualności
To będzie piękny rok! Zapowiedzi Grupy Wydawniczej Wydawnictwa Poznańskiego na 2021 rok
11.01.2021

To będzie piękny rok! Zapowiedzi Grupy Wydawniczej Wydawnictwa Poznańskiego na 2021 rok

W 2021 roku przygotowaliśmy dla Was moc czytelniczych wrażeń – od nagradzanych powieści przez wciągające kryminały i literaturę obyczajową aż po książki młodzieżowe. Z wielką przyjemnością przedstawiamy Wam najważniejsze zapowiedzi wszystkich naszych marek – Wydawnictwa Poznańskiego, Czwartej Strony, Czwartej Strony Kryminału oraz We need YA. To będzie prawdziwie zaczytany rok! Zapraszamy też do przeglądania multimedialnego katalogu Wydawnictwa Poznańskiego.


Elif ShafakBernardine Evaristo i Jesmyn Ward należą do najciekawszych kobiecych głosów współczesnej literatury. To właśnie ich powieści ukażą się w przyszłym roku w Wydawnictwie Poznańskim. Na początku roku pojawi się wznowienie „Bękarta ze Stambułu” (tłum. Michał Kłobukowski) autorstwa Elif Shafak, która nie waha się podejmować trudnych i kontrowersyjnych tematów związanych m.in. z ormiańsko-turecką historią. W lipcu ukaże się jeszcze jedna jej powieść, „Czterdzieści zasad miłości” (tłum. Ewa Elżbieta Nowakowska), na podstawie której Netflix nakręci niebawem serial. W kwietniu przeczytamy długo wyczekiwaną w Polsce powieść „Dziewczyna, kobieta, inna” (tłum. Aga Zano), za którą Bernardine Evaristo otrzymała w 2019 roku Nagrodę Bookera. To pulsująca życiem opowieść o kobietach – o ich sile, słabościach, bolączkach i pragnieniach. Tuż po wakacjach pojawi się natomiast trzecia na polskim rynku książka Jesmyn Ward, „Krwawa smuga” (tłum. Tomasz S. Gałązka). Nagradzana na świecie pisarka z oszałamiającą precyzją portretuje amerykańskie Południe.

Wśród najnowszych premier nie zabraknie też tytułów, o których głośno w literackim świecie. Na początku czerwca ukaże się powieść tegorocznego laureata Nagrody Bookera,  Douglasa Stuarta„Shuggie Bain” (tłum. Krzysztof Cieślik). To osadzona w Szkocji lat 80. i napisana wspaniałym językiem powieść o granicach miłości, rodzicielstwie i uzależnieniu. Wśród pozycji nominowanych do Bookera znalazło się w tym roku również dzieło Columa McCanna „Apeirogon” (tłum. Aga Zano). To najlepsza powieść o konflikcie izraelsko-palestyńskim, jaka do tej pory powstała. Opowiada o losach wrogów, których drogi nie powinny się przeciąć, a jednak nieoczekiwane spotkanie i wspólna strata staną się początkiem przyjaźni. Za sprawą izraelskiego pisarza Yaniva Iczkovitsa czeka nas literacka podróż w czasie i przestrzeni. „Córka rzeźnika” (tłum. Anna Halbersztat) to przewrotna i awanturnicza powieść, osadzona na przełomie XIX i XX wieku na terenie Imperium Rosyjskiego. Wartka akcja, intryga, panorama minionego życia żydowskiego… a do tego napisana z lekkością i humorem.

Przepięknie wydana seria skandynawska obdaruje nas czterema nordyckimi powieściami w znakomitych przekładach. W 2021 roku królować będzie Finlandia. „Niebo w kolorze siarki” (tłum. Katarzyna Tubylewicz) szwedzkojęzycznego, fińskiego prozaika Kjella Westö opowiada zmysłową historię przyjaźni głównego bohatera z rodzeństwem pochodzącym z zamożnej rodziny. Łączą ich nie tylko wspólne sekrety, ale i rodzące się między nimi uczucia. „Oneiron” (tłum. Sebastian Musielak) fińskiej pisarki Laury Lindstedt to rodzaj kobiecej dystopii – siedem kobiet, zaświaty i bezczas. Ta prowokująca i niejednoznaczna powieść otrzymała w 2015 roku prestiżową Nagrodę Finlandia. Nie zabraknie również klasyki – w czerwcu ukaże się jedna z najwybitniejszych powieści Knuta Hamsuna „Zagadki” (tłum. Maria Gołębiewska-Bijak). Natomiast tuż po wakacjach niespodzianka czeka miłośników twórczości Roya Jacobsena, który kontynuuje losy mieszkańców wyspy Barrøy. „Tylko matka” (tłum. Iwona Zimnicka) to kameralna i nastrojowa opowieść o życiu w powojennej Norwegii.

Dylematy społeczne, zagadki kryminalne, refleksje nad kluczowymi wydarzeniami historii Polski i świata – to tylko niektóre tematy, jakie miłośnicy reportażu znajdą w serii reporterskiej. Rok 2021 otworzy książka z gatunku true crime. Będzie to kolejna znakomita pozycja Marka Bowdena „Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon” (tłum. Mariusz Gądek), która opisuje śledztwo jednej z największych zagadek kryminalnych Ameryki XX wieku. W maju czytelnicy literatury faktu przeniosą się razem z Maciejem Grzenkowiczem do małych wielkich miejsc – minipaństw. Rozmowy z ich twórcami, władcami i mieszkańcami zaowocowały opowieścią „Tycipaństwa”. A już na wiosnę premierę będzie miała debiutancka książka Karoliny Rogaskiej o świecie sekspracy, w której autorka pochyliła się nad polską rzeczywistością prostytutek, pracownic i właścicieli klubów go-go.

Latem czeka na nas kolejna reporterska opowieść o Grecji pióra nagradzanego dziennikarza, pisarza i podcastera – Dionisiosa Sturisa. Będzie to literacka gratka dla wszystkich tych, którzy zachwycili się reportażem „Grecja. Gorzkie pomarańcze”. Jesień to czas namysłu i refleksji nad przeszłością. Książka profesora dziennikarstwa na Uniwersytecie Bostońskim, Mitchella Zuckoffa„Fall and Rise: The Story of 9/11” (tłum. Paulina Surniak i Adrian Stachowski) stanowi przejmującą rekonstrukcję wydarzeń z 11 września 2001 roku – ataków na World Trade Center, Pentagon i katastrofy lotu numer 93. Ostatnia premiera będzie należała do Pietera van Osa, uznanego holenderskiego dziennikarza i autora bestsellera „Lepiej być bydlęciem. Historia przetrwania” (tłum. Iwona Mączka). To opowieść o przejmujących losach Mali, dziewczynki z rodziny ortodoksyjnych Żydów, która cudem uniknęła zagłady w warszawskim getcie.

Dla fanów nowej serii popularnonaukowej ZROZUM, którą Wydawnictwo Poznańskie zainicjowano w 2020 roku, mamy wspaniałe wieści.  W nadchodzącym roku seria uderzy jeszcze mocniej i zaprezentuje aż osiem książek. Powrócą twórcy bestsellerów – Jennifer Wright i Carl Zimmer, ale pojawią się również nowi, polscy autorzy. Dzięki tym książkom dowiecie się, czy lepiej zginąć od sztyletu, czy od trucizny, co nas gryzie, jakie imprezy urządzał papież Aleksander VI, co o ciele wiedzieli średniowieczni ludzie, czy jak dotknąć kosmicznego pyłu.

Wydawnictwo Poznańskie zaprosiło również do współpracy dwóch cenionych historyków, którzy opiszą przemilczane karty dziejów Polski. Michał Wójcik w książce „Zemsta” przedstawi historię zapomnianych powstań w obozach zagłady (Treblinka, Sobibór, Auschwitz-Birkenau), odsłaniając nieznane dotąd i często kontrowersyjne fakty. Natomiast Kamil Janicki w książce „Pańszczyzna” podejmie temat niewolnictwa, na nowo opowiadając losy polskiego chłopstwa. W przyszłym roku zadebiutuje również Maja Iwaszkiewicz, mediewistka i historyczka sztuki, która w swojej książce „Świnia na sądzie ostatecznym” wprowadzi nas w fascynujący świat średniowiecznych zwierząt.

W następnym roku spojrzymy też poza granice Polski – w stronę Niemiec, Rosji i Szwecji. Harald Jähner w książce „Czasy wilka” (tłum. Arkadiusz Żychliński) przedstawi historię społeczną Niemiec w latach 1945-1955, Herman Lindqvist opowie ponad tysiącletnie dzieje stosunków polsko-szwedzkich, natomiast Borys Kierżun w książce „Zniewolona Rosja” (tłum. Aleksandra Okuniewska-Stronka) zarysuje historię rosyjskiego poddaństwa.

Do serii biograficznej – obejmującej książki poświęcone Josephowi Conradowi, Alexandrowi von Humboldtowi czy Nicoli Tesli – dołączą w przyszłym roku dwie kolejne biografie: Galileusza i Alfreda Nobla. To nagradzane książki, które portretują nie tylko życie tych wybitnych osobowości, ale i ducha czasów, w których żyli, tworzyli i odkrywali. Ponadto w pierwszym kwartale roku ukaże się wciągająca i trzymająca w napięciu książka Caroline Alexander „Niezłomny” (tłum. Adrian Tomczyk), opisująca legendarną wyprawę Shackeltona i statku Endurance na Antarktydę.

 

Rok 2021 będzie czasem ekozmian! Kierunek patrzenia na zmieniające się rzeczywistość i klimat wyznaczy legendarny podróżnik, pisarz i promotor przyrody – David Attenborough. W autobiograficznej książce „Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość” (tłum. Paulina Surniak) najsłynniejszy przyrodnik świata tłumaczy, gdzie popełniliśmy błąd, a także jak możemy go naprawić. A już w marcu będzie miała premierę książka Dary McAnulty’ego „Dziki rok. Zapiski młodego przyrodnika” (tłum. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka), nastolatka ze spektrum autyzmu, który pokazuje, jak ważne są relacje z drugim człowiekiem i ze światem przyrody.

Dla kochających zwierzęta domowe (nie tylko psy i koty, ale też świnie czy kury) weterynarz Łukasz Łebek zdradzi sekrety zawodu weterynarza, wyjawi pełne humoru historie czworonożnych pacjentów, którzy przychodzą do jego gabinetu, oraz powie, czego pod żadnym pozorem nie można mówić na wizycie. Książka będzie dostępna w księgarniach już w maju. Dla wszystkich zakochanych w opowieściach o pierzastych przyjaciołach Jacka Karczewskiego też mamy dobrą wiadomość. W połowie roku ukaże się jego nowa książka „Zobacz ptaka”, która będzie zbiorem czułych i fascynujących opowieści o ptasich imionach, strojach i śpiewie. Latem poznamy razem z Johnem Lewisem-Stempelem „Szaraka za miedzą” (tłum. Hanna Jankowska), czyli zapis doświadczenia powrotu do przyjaznych matce naturze metod uprawy i przywrócenia życia na pewnej urokliwej angielskiej wsi.

Choć branża turystyczna ostatnio mocno zwolniła, to seria podróżnicza Wydawnictwa Poznańskiego nie zamierza zwalniać tempa. Już w lutym ukaże się książka „Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony” Agnieszki Kamińskiej. Dlaczego w szwajcarskich domach nie ma pralek? Gdzie kupić świeże alpejskie powietrze na wynos? To niejedyne pytania, na które będzie można znaleźć odpowiedź w książce. Ilość pozytywnych skojarzeń, jakie budzi Szwajcaria, nie dziwi, lecz warto je zweryfikować. Autorka przemierza alpejskie szlaki, trasy kolejowe oraz wybrukowane uliczki helweckich miast. Odkrywa przed czytelnikami ten raj wymyślony; państwo, którego nie ma, choć według legendy zaczęło się… na łące. Następnie, razem z autorkami Martą Rosą i Katarzyną Strauchmann, wybierzemy się do słonecznej Portugalii. W wakacje z kolei przygotujmy się na podróż po Rumunii. Zabierze nas w nią Agnieszka Krawczyk. Podróżniczym zwieńczeniem 2021 roku będzie natomiast Alaska, o której książkę napisze Damian Hadaś.

W pierwszym kwartale 2021 roku nie zabraknie emocji w literaturze uwielbianej szczególnie przez kobiety. Jeszcze w styczniu ukaże się nowa książka autorstwa Agaty Przybyłek – pisarki, która chętnie porusza tematy społecznie ważne i korzysta ze swojej wiedzy psychologa. „Droga, którą przeszłam” to powieść o poruszającym do głębi dramacie kobiety, w życiu której zabrakło miłości, ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Natomiast w marcu do księgarń trafi książka „Dałeś mi siłę” jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek, Karoliny Wilczyńskiej. To drugi tom serii „Ja, Kobieta”. Autentyczne historie, opowiedziane autorce przez kobiety w różnym wieku, znajdują odzwierciedlenie w opowieściach snutych przez coraz to nowe bohaterki pojawiające się w cyklu. Tym razem swoją historią podzieli się Joanna, której życie uratował przeszczep szpiku.

Joanna Szarańska powróci z zabawną opowieścią o tym, że w miłości wszystkie chwyty są dozwolone. Nawet w miłości do… kota! Historia Emilii i jej niesfornych dzieci może rozśmieszyć do łez i przypomni o tym, że rodzina jest najważniejsza. Gabriela Gargaś powróci z historią o miłości silniejszej niż rozsądek. Luna i Daniel poznali się w czasie urlopu w Paryżu. Moment szczęścia, który został im dany, trwał zbyt krótko – każde z nich musiało wrócić do swojego świata, jednak uczucia, które ich przepełniały, nie zgasły. Czy setki kilometrów rozdzielą ich na dobre? A może rozłąka tylko utwierdzi ich w przekonaniu, że to miłość na całe życie?

W 2021 roku ukaże się również nominowana do nagrody Bookera debiutancka książka Kiley Reid „Such a Fun Age” (tłum. Agnieszka Kalus). To świetnie napisana powieść, która mocnym i odważnym głosem opowiada o nierównościach, uprzedzeniach i współczesnych formach rasizmu. Doceniona na całym świecie historia w Polsce trafi do księgarń w czerwcu.

Rok 2021 przyniesie też moc atrakcji dla wielbicieli powieści kryminalnych. Nakładem Czwartej Strony Kryminału ukażą się książki znanych autorów, którzy od lat dostarczają czytelnikom emocji – powróci zatem Joanna Chyłka, najpopularniejsza postać Remigiusza Mroza, o miłośnikach książek nie zapomniał też Robert Małecki, który zaskoczy nowym thrillerem psychologicznym. Z kolei Małgorzata Rogala postanowiła najpierw wyjść naprzeciw oczekiwaniom czytelników i napisać kolejny tom serii z Agatą Górską, a w drugiej połowie roku pojawić się z zupełnie innym, ekscytującym projektem. Podobną strategię przyjął twórca kryminału retro, Ryszard Ćwirlej, który w 2021 roku nie tylko przywróci do łask Antoniego Fischera, ale też podzieli się z nami czymś współczesnym, czego przedsmak dał w antologii opowiadań kryminalnych pt. „Awers”.

Po bardzo dobrze przyjętym „Rytuale łowcy” Przemysław Borkowski zaserwuje czytelnikom kontynuację przygód prokurator Seredyńskiej, a Agnieszka Pietrzyk przygotuje książkę o tytule „Rezerwat”. Nie mogłoby też zabraknąć Hanny Greń, która zacznie od historii kryminalnej z nieodległej przeszłości, po czym wróci do bestsellerowej serii z Dionizą Remańską.

Rok 2020 obfitował w świetnie przyjęte tytuły młodszych autorów, którzy w tym niełatwym czasie znaleźli w sobie siłę, by zadebiutować – jak na przykład Izabela Janiszewska ze znakomitym „Wrzaskiem”, Przemysław Żarski z gęstym i klimatycznym „Śladem”, Jacek Łukawki z kryminalnym „Odmętem”, a także zwyciężczyni konkursu kryminalnego, Joanna Dulewicz, z „Zakłamanymi”. Młodzi autorzy ukończyli swoje pierwsze książki już w 2019, dzięki czemu jeszcze w tym roku doczekaliśmy się ich kontynuacji, a w 2021 możemy spodziewać się finałów serii, powrotu ukochanych postaci, wielu emocji i nowych kierunków.

Do grona polskich autorów Czwartej Strony Kryminału dołączą dwa nazwiska: utalentowana debiutantka Anna Rozenberg, a także znany czytelnikom Bartosz Szczygielski, którego najnowsza powieść pojawi się już w styczniu.  najnowsza powieść pojawi się już w styczniu. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie on w wielkim stylu otworzy rok.

W 2021 roku w We need YA ukaże się również wiele ciekawych tytułów dla młodzieży. Wydawnictwo nie zdradza wszystkich tajemnic, ale podzieliło się tym, co nadchodzi w pierwszym kwartale. Już w styczniu młodych czytelników czeka powrót Adama Silvery, autora słynnych powieści „Nasz ostatni dzień” i „More Happy Than Not. Raczej szczęśliwy niż nie”. Do księgarń trafi „Syn nieskończoności” (tłum. Agnieszka Brodzik), czyli debiut Silvery w kategorii młodzieżowej fantastyki. Jest to opowieść o dwóch braciach, żyjących we współczesnym Nowym Jorku, którzy wdają się w magiczną wojnę. Będą feniksy, będzie magia, będzie przygoda.

W lutym drużyna jednorożców zaskoczy czytelników opowieścią o niebezpiecznych próbach, których przetrwanie graniczy z cudem. Chodzi o „Akademię Mrocznych Zaklęć. Próby śmierci” (tłum. Agnieszka Brodzik) autorstwa K.F. Breene i Shannon Mayer. Historia opowiada o nastoletniej Wild, która zajmuje miejsce swojego brata w niebezpiecznej grze prowadzonej przez tajemniczą Akademię. Żeby ocalić swoją rodzinę przed śmiercią, dziewczyna zostanie zmuszona ukrywać swoją tożsamości: zmierzy się z nadnaturalnymi istotami, zabójcami, ale przede wszystkim z samą sobą. To początek zapowiadanej trylogii.

Ale to nie koniec! W lutym pojawi się również wyczekiwana przez wszystkich młodych miłośników fantastyki najnowsza powieść V.E. Schwab – „Niewidzialne życie Addie LaRue” (tłum. Maciej Studencki). Książka, która nie schodzi z list bestsellerów, niedługo podbije też pewnie Polskę. To przekraczająca granice gatunkowe opowieść o dziewczynie, która zawiera pakt faustowski i staje się nieśmiertelna, płacąc przy tym najwyższą cenę: nikt, kto ją poznaje, jej nie pamięta. Wszystko zmienia się w chwili, gdy po trzystu latach snucia się po ziemi Addie natrafia na ukrytą w Nowym Jorku księgarnię i pewien człowiek… zapamiętuje jej imię.