Aktualności
10 sposobów na to, jak czytać regularnie
29.05.2023

10 sposobów na to, jak czytać regularnie

Chcesz dowiedzieć się jak czytać regularnie? Nawyk czytania to dobry, ale trudny do wyrobienia zwyczaj. Na co dzień, zajęci pracą i nauką, mamy problem z wygospodarowaniem czasu na coś, co zwykle uznajemy za chwilę relaksu, odskocznię od obowiązków albo za coś, na co musimy wręcz zasłużyć!

Korzyści z czytania książek regularnie

Tymczasem czytanie przynosi wiele korzyści, więc wyrobienie sobie nawyku sięgania po książkę to relaks i nauka w jednym! Czytanie książek wspomaga rozwój wyobraźni, wzbogaca słownictwo i pomaga zrozumieć emocje. Oprócz tego ułatwia nawiązywanie kontaktu z innymi (w końcu o książkach można gadać godzinami!) i otwiera umysł na kolejne ciekawe tematy przewijające się w lekturach.

Co więc zrobić, żeby czytanie stało się naszym nawykiem?

Zasada 1: małe kroczki

Najtrudniejsze wydaje się znalezienie motywacji do czytania, zwłaszcza jeśli planujemy starcie z dłuższą książką. W rzeczywistości do wyrobienia nawyku wystarczą małe, ale często powtarzane kroczki.

Wystarczy regularnie czytać 10, 20, 50 stron dziennie – w zależności od Twoich możliwości i potrzeb wyznacz sobie cel (strony, rozdziały) i staraj się go trzymać. Im mniejszy będzie, tym łatwiej będzie go zrealizować. Z czasem możesz stawiać sobie coraz bardziej ambitne wyzwania i zwiększać liczbę stron, ale na początku najbardziej zmotywują Cię małe sukcesy.

Zasada 2: krótka książka

 

Zasadę małych kroczków możemy zaaplikować też do długości książek. Skończenie danej lektury wiąże się z satysfakcją, która jest kluczowa
w przypadku wyrabiania nawyku regularnego czytania.

Dlatego warto na początku sięgnąć po krótszą, lekko napisaną książkę, którą łatwiej skończyć. Jej długość będzie także dodatkową motywacją, by po nią sięgnąć.

Zasada 3: książka Twoim towarzyszem

Najłatwiej będzie Ci wyrobić nawyk czytania, jeśli książka będzie Ci wszędzie towarzyszyć. Nawet jeśli sądzisz, że nie wiesz, jak znaleźć czas na czytanie, okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne! Dobrze sprawdzą się tutaj czytniki lub aplikacje z możliwością odczytywania ebooków, ale tradycyjne, papierowe książki też dadzą radę.

Możesz czytać na przerwie w szkole, na przystanku, w autobusie czy pociągu. To nie tylko forma relaksu, ale też forma nauki. Tym samym nawet kiedy sięgniesz po książce w poczekalni u lekarza, spędzasz czas produktywnie.

Zasada 4: wsłuchaj się w strony

Jak zacząć czytać regularnie, kiedy nie chcesz dźwigać książek, a nie po drodze Ci z ebookami? Spróbuj audiobooków. Wiele z nich jest nagranych w formie słuchowiska, a więc z dodatkowymi dźwiękami, takimi jak ćwierkanie ptaków, kroki, szum wiatru czy fal morza. Dzięki temu możesz poznawać książki w inny, ale tak samo dobry sposób.

To też świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą zajmować rąk przekładaniem stron – audiobook świetnie sprawdzi się przy sprzątaniu czy na siłowni, może się też przydać w zatłoczonym tramwaju albo chwili poświęconej na hobby. Audiobook to dodatkowa produktywność!

Zasada 5: wróć do ulubieńców

Elif Shafak "Wyspa zaginionych drzew" Nawyk czytania tym łatwiej wyrobić, jeśli czerpiesz przyjemność z czytania. Inaczej stanie się przykrym obowiązkiem, a to straszna rzecz! Dobrym pomysłem jest wrócić do ulubieńców – książek, autorów, którzy przypomną Ci, dlaczego lubisz czytać, jakie emocje wiążą się z tą czynnością i dlaczego warto sięgać po książkę częściej. Stąd jest prosta droga do kolejnej i kolejnej powieści, które przyniosą Ci jeszcze więcej przyjemności.

Zasada 6: idealna książka

Jeśli żadna książka do tej pory nie zajęła szczególnego miejsca w Twoim sercu, warto pomyśleć nad tym, co chciał_byś przeczytać. Jakie motywy lubisz w filmach i serialach? Jakich nie? Wolisz, by akcja odbywała się współcześnie czy w przeszłości? Czy są jakieś gatunki, za którymi przepadasz? Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc Ci wybrać idealną książkę, którą będzie się przyjemnie czytało, a tym samym chętnie po nią sięgało. Regularność to klucz w budowaniu nawyków!

A jeśli szukasz podpowiedzi, jak znaleźć swoją idealną książkę, koniecznie sprawdź nasz poradnik!

Zasada 7: otwórz się na innych

Zbuduj swoją własną drużynę wsparcia do spraw czytania. Powiedz znajomym, że czytasz – możesz im powiedzieć, co czytasz, jakie są Twoje odczucia względem danej książki i jakie masz kolejne plany czytelnicze. Dzięki temu istnieje szansa, że przy następnym spotkaniu (zwłaszcza jeśli odbywają się one regularnie) zapytają Cię, jak Ci idzie.

A kto wie – może będziecie czytać wspólnie? Takie wsparcie to dodatkowa motywacja i szansa na wymianę opinii oraz poczucie, że nie jest się odosobnionym w budowaniu nawyków!

Zasada 8: regularnie zapisuj postępy

Dodatkową motywacją w kierunku wyrabiania nawyku regularnego czytania może być spisywanie książkowych postępów. Możesz stworzyć listę książek do przeczytania albo skorzystać z dostępnych aplikacji, by odznaczać przeczytane lektury. Możesz też ustalić cel roczny i starać się go zrealizować. Kiedy widzisz, jak pasek postępu rośnie, „ptaszki” się „odhaczają”, a kwadraciki zamalowują, trudno nie poczuć zastrzyku motywacji, by sięgnąć po kolejną książkę!

Zasada 9: zadbaj o odpowiedni nastrój

Jeśli chcesz zadbać o to, by oprócz dobrej książki panowała dobra atmosfera, warto pomyśleć o dodatkach. Ulubiona herbata czy kawa, koc czy puchowe skarpetki mogą umilić Ci czas spędzony z książką, dzięki czemu chętniej będziesz do niej wracać. Jak już wspomnieliśmy, regularność to klucz do sukcesu!

Zasada 10: daj sobie czas

Budowanie nawyków jest trudne, więc daj sobie czas. Może to potrwać tydzień, dwa, a nawet miesiąc i więcej – to nic złego, bo każda przeczytana strona to mały sukces. Czasem można przeczytać kilkadziesiąt stron,
a czasem tylko dwie. Nie zawsze uda Ci się zrealizować każdy cel, ale najważniejsze to się nie poddawać!

Pamiętaj też, że nawet jeśli wyrobisz w sobie czytanie regularnie, to nadal będą Ci towarzyszyć wzloty i upadki. Zastój czytelniczy to normalna sprawa i nie należy się go obawiać! A kiedy się pojawi, nie martw się – u nas znajdziesz poradnik, jak sobie z nim poradzić. Pamiętaj, że książka to Twój przyjaciel. Nie rób z niej wroga, zmuszając się do czytania.

Regularnie sięgać po książkę, to fajna sprawa!

Jak widzisz, małe kroczki mogą zaprowadzić Cię wprost do sukcesu. Najważniejsze to się nie poddawać
i pamiętać o tym, że czytanie to przede wszystkim przyjemność, która może Cię jednocześnie wiele nauczyć. Warto przynajmniej spróbować. Powodzenia!

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział
w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera: