Agata Romaniuk – socjolożka, która uzyskała doktorat na Polskiej Akademii Nauk. Posiada również edukację z Polskiej Szkoły Reportażu, co wskazuje na jej zainteresowanie łączeniem naukowych metod badawczych z literackim podejściem do reportażu. Jako założycielka Grupy Reporterskiej Głośniej, dąży do podnoszenia świadomości społecznej i kulturalnej. Jej inicjatywa z 2017 roku, projekt Światła Małego Miasta, to znakomite przedsięwzięcie badawczo-reporterskie. Skupiało się ono na życiu mieszkańców najmniejszych polskich miasteczek, często pomijanych w mainstreamowych narracjach.
Przez swoje publikacje w prestiżowych czasopismach takich jak Duży Format, Przekrój, Piśmie i magazynie Non/Fiction, socjolożka pokazuje swój talent do dogłębnej analizy i narracji. Jej unikalne połączenie socjologii i reportażu pozwala na głębsze zrozumienie i przedstawienie społecznych kontekstów, które kształtują życie ludzi w Polsce.
Agata Romaniuk – twórczość
„Z miłości? To współczuję”
To opowieść o współczesnym Omanie. O kobietach i mężczyznach, którzy skrywają namiętności pod diszdaszami i abajami, a potajemnie korzystają z Tindera. Umowy przedślubne, do których warto wpisać sumę, jaką dostanie żona za urodzenie każdego dziecka, a także obietnice finansowania przez męża studiów medycznych. O kraju, w którym kobiety wolą się zaszyć przed ślubem, żeby udawać dziewice. Jest to wreszcie reportaż o miejscu, w którym kontraktowe małżeństwa wciąż są codziennością, a zakochani wbrew woli rodziców mogą zwrócić się do sułtana Kabusa Ibn Sa’ida z prośbą o błogosławieństwo.
Agata Romaniuk z dużą wnikliwością i wrażliwością przygląda się ludziom, którymi rządzi wiekowy, bezdzietny i samotny sułtan. Jedyny taki władca w krajach Zatoki Perskiej.
„Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości”
Historie o miłości, o których czytamy w książkach lub które oglądamy w filmach, zazwyczaj w głównej mierze opowiadają o uczuciach młodych ludzi poderwanych młodzieńczym żarem. Agata Romaniuk w zbiorze krótkich reportaży „Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości” jako głównych bohaterów wybiera osoby starsze, te nieco po sześćdziesiątce, siedemdziesiątce, a nawet osiemdziesiątce – ludzi, których dosięgła strzała Kupidyna w okresie, w którym teoretycznie czas na miłość dawno przeminął. Ona z kolei przychodzi niespodziewanie i potrafi zawładnąć sercem niezależnie od wieku.
I tak oto w książce Agaty Romaniuk, dowiadujemy się – między innymi – o Staszku, który w domu opieki poznał chorą na alzheimera Marię; o Romku i Jance, którzy przypadkiem spotkali się po czterdziestu latach rozłąki w jednym z sanatoriów; o zdumiewającym trójkącie Lucyny, Ryśka i Mańka czy o uciekającej przed wojną dwójce ukraińskich muzyków. Wszystkie historie o miłości – prosto z życia wzięte – są zarazem zdumiewające, jak i do szpiku kości wzruszające. Stanowią one dowód, że życie pisze najlepsze i najbardziej zawiłe scenariusze.
„Bal u lamorożca. Polsko-ukraińskie bajki o przyjaźni”
Książka „Bal u lamorożca. Polsko-ukraińskie bajki o przyjaźni” to wciągająca lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Bajki Agaty Romaniuk docenią rodzice i nauczyciele, którzy chcą pomóc dzieciom oswoić lęk związany z wojną w Ukrainie. Polubią je dzieci, które wśród mieszkańców gdańskiej kamienicy z pewnością odnajdą bliskie im postaci i przeżyją z nimi niejedną przygodę. Książka „Bal u lamorożca. Polsko-ukraińskie bajki o przyjaźni” to zbiór dziesięciu opowieści, których bohaterami są mieszkańcy kamienicy przy ulicy Wroniej 3 w Gdańsku.
Dzieją się tu rzeczy niezwykłe:
- jamnik Dyzio pomaga marchewkom bronić grządki przed atakiem rzodkiewek,
- tenisista Teodor rozmawia z zieloną skarpetą,
- za szafą w mieszkaniu nr 9 mieszka ugabugalan,
- a lamorożec zaprasza wszystkich na bal.
Dziesięć mieszkań, wielu (nie)zwyczajnych mieszkańców i dziesięć opowieści, które potrafią rozjaśnić mrok – nawet ten najciemniejszy, wojenny.
„Klub Enigma”
Najnowsza książka autorki kierowana dla dzieci i rodziców! Cudowna, detektywistyczna historia pełna niesamowitych zagadek! Tajemnica? Zagadki i szyfry? To właśnie łączy czwórkę przyjaciół, szóstoklasistów z poznańskiej Wildy. Kokos ma imponujące dredy i kocha piłkę nożną. Marcel marzy o psie i o tym, żeby móc normalnie jeździć na rowerze. Wowa to nieco wycofany geniusz matematyczny, a Inka – ostra dziewczyna w zielonych trampkach. Razem zakładają tajny klub i ruszają tropem podejrzanego filmiku z sieci. Jacyś dranie źle traktują psy, a w dodatku wyciągają pieniądze od ludzi o dobrym sercu. Banda z Wildy nie może tego tak zostawić!