Aktualności
Back to School: literacki plan lekcji
19.08.2024

Back to School: literacki plan lekcji

,,Lato się we mnie przełamało” – takimi słowami Jarosław Iwaszkiewicz podsumował swój powrót z krainy wakacyjnych wspomnień w Pannach z Wilka, książce, którą możecie kojarzyć z listy lektur szkolnych. W swojej melancholii pożegnania letniej beztroski Iwaszkiewicz nie był osamotniony, z pewnością wielu z nas wciąż podziela jego odczucia. Każdy kolejny dzień przybliża nas do września, a tym samym powrotu do szkolnych ławek – Back to School. Jednak nie ma czym się załamywać. Żeby osłodzić Wam smak ponownego wstawania codziennie przed ósmą, przygotowaliśmy listę książek dopasowanych do każdego z przedmiotów szkolnych – z nadzieją, że pomoże Wam chociaż trochę przełknąć gorycz przełamanego lata.

By dodatkowo ułatwić powrót do rzeczywistości, mamy dla Was prezent. W naszej księgarni od 19.08. do 5.09. będzie trwała promocja Back to School. Dzięki niej między innymi kupicie wybrane książki z rabatem -50%. Oprócz tego czeka na Was wiele innych niespodzianek związanych ze szkolnym życiem – by dowiedzieć się więcej, zachęcamy do bacznej obserwacji naszych social mediów.

Zanim sięgniesz po Pana Tadeusza – język polski

Każdy polski uczeń wie, że nie da się zdać matury bez znajomości kilku lektur, które uważane są za klasykę polskiej literatury. Wśród Chłopów, Wesela, Lalki, Dziadów i Nad Niemnem znajdziecie tytuł, który jest cichą miłością każdego polonisty – Pana Tadeusza.Żeńska końcówka języka - książka autorstwa Martyny F. Zachorskiej - Wydawnictwo Poznańskie Wprawdzie nie zachęcamy Was do porzucenia zamiaru przeczytania tej epopei, jednak wszyscy się zgodzimy, że do lekkich lektur pozycja ta raczej nie należy. W związku z tym przychodzimy do Was z alternatywną propozycją, po którą możecie sięgnąć w ramach treningu przed zabraniem się za Mickiewicza – Żeńską końcówką języka Martyny Zachorskiej. To książka idealna dla miłośników polszczyzny i zagadnienia feminatywów w języku polskim. Jeżeli chcecie włączyć się do dyskusji na temat form żeńskich i tego, czy jest sens ich używania, zapoznajcie się z tą pozycją. Jej lektura przyda Wam się nie tylko w życiu codziennym, ale i na maturze.

Nie tylko datami żyje historyk – historia

Zapewne wielu z Was na samą myśl o historii przewraca oczami. Ile można uczyć się na pamięć tysiąca dat, które przecież są tak odległe, że niewielka pomyłka nie powinna robić większej różnicy? Czy naprawdę nie da się żyć bez znajomości dnia i godziny śmierci Juliusza Cezara?Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata - książka autorstwa Jurgena Osterhammela - Wydawnictwo Poznańskie

Spieszymy z uspokojeniem – w dorosłym życiu prawdopodobnie nikt niespodziewanie nie będzie Was odpytywał z wydarzeń id marcowych. Co więcej, chociaż znajdą się nauczyciele, którzy przeczytają to zdanie z grymasem na twarzy, to uwierzcie, że w rzeczywistości historia wcale nie jest tylko zbiorem setek dat i suchych faktów. Każdy pasjonat tej dziedziny wyjaśni Wam, że znacznie ważniejsza jest narracja historyczna, w której opowieść o przeszłości snuje się niczym baśń. Jeżeli chcecie poznać takie oblicze historii, przeczytajcie książkę Jürgena Osterhammela, Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata. Ta lektura pozwoli Wam dostrzec, że przeszłość to coś znacznie więcej niż daty. Składają się na nie ludzie, ich sposób myślenia i emocje, a za długością wieku XIX wcale nie musi podążać nuda.

By zrozumieć społeczeństwo – WOS

Posełki. Osiem pierwszych kobiet - książka autorstwa Olgi Wiechnik - Seria reporterska - Wydawnictwo Poznańskie

Naszą przygodę z przedmiotami humanistycznymi kończymy na lekcji wiedzy o społeczeństwie. Jeśli nie macie pomysłu na prasówkę, bo okazało się, że już dwie inne osoby chcą poruszyć wybrany przez Was temat, poszukajcie inspiracji w książce Posełki. Osiem pierwszych kobiet Olgi WiechnikMimo że jest to historia pierwszych ośmiu polskich posłanek, które dołączyły do Sejmu Ustawodawczego po uzyskaniu praw wyborczych dla kobiet ponad sto lat temu, ta opowieść wciąż pozostaje aktualnym przesłaniem dotyczącym walki o pracę, uprawiania polityki w imieniu narodu, a nie własnych interesów, oraz codziennych starć ze szklanym sufitem. Dowiedzcie się, kim były, co zrobiły, a przede wszystkim o co walczyły pierwsze polskie polityczki.

Palcem po mapie – na lekcję geografii

Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu - książka autorstwa Torbjørna Færøvika - Seria reporterska - Wydawnictwo PoznańskiePrzenieśmy się teraz do codziennego środowiska klasy o profilu mat.-geo. Żeby nie zamęczać się królową nauk i towarzyszącymi jej skomplikowanymi obliczeniami skupimy się na tej bardziej lubianej przez uczniów części. Szykujecie się może do konturówki z mapy świata? To świetnie się składa. Zamiast spędzać godziny nad atlasem, zajrzyjcie do książki Torbjørna Færøvika, Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu. To idealna alternatywa dla tych, którym niekoniecznie jest z mapami po drodze, nawet jeżeli gubicie się w podróżach palcem po mapie samochodowej i jest Wam trochę słabo, kiedy na sprawdzianie widzicie zadanie polegające na obliczaniu skali. Podróż literacka na pokładzie Orient Expressu pozwoli Wam ponownie odkryć dwanaście państw rozrzuconych po całym świecie. Taka wyprawa z pewnością zaowocuje płynniejszym odczytywaniem mapy.

Po wybuchu nieudanego eksperymentu podczas chemii

Nie oszukujmy się – nie wszyscy mają dryg do pracy w laboratorium. Chyba każdy uczeń zna legendy na temat nieudanych eksperymentów, które zamiast zabarwić roztwór na malinowo, doprowadziły do pożaru w ulubionej sali nauczyciela chemii.Sekrety alchemii. Eliksiry, homunkulusy i kamień filozofów na usługach władców - książka autorstwa Mai Iwaszkiewicz - Seria ,,Zrozum" - Wydawnictwo Poznańskie Być może to nawet Wy byliście bohaterami tego dramatu, zakończonego uwagą i dwóją na świadectwie. Jeżeli tak było, nie traćcie głowy! Nie każdemu dane jest zostać drugą Marią Skłodowską-Curie, lecz nawet pozbawieni talentu noblistki  mogą uzupełnić braki w umiejętnościach lekturą.

Ze specjalną dedykacją dla tych, którzy chociaż raz w swoim uczniowskim życiu zbili probówkę na oczach nauczyciela, przedstawiamy Wam Sekrety alchemii. Eliksiry, homunkulusy i kamień filozofów na usługach władców Mai Iwaszkiewicz. Ta książka nie jest co prawda podręcznikiem Nowej Ery, jednak może być świetnym przewodnikiem po tajemnicach wywarów i mikstur, których opisy odkryją przed Wami nowe, osnute aurą mistycyzmu oblicze (al)chemii.

Dla tych, którzy nie przepadają za Edisonem – fizyka

Po tym, jak dzwonek oznajmił koniec przerwy, nadszedł czas na powrót do sali i rozpoczęcie lekcji fizyki. Jednak tym razem nie musicie się obawiać zarzucenia zadaniami ze wzorami na siłę i prawami Newtona.Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa - książka autorstwa W. Bernarda Carlsona - Wydawnictwo Poznańskie Zamiast tego zabierzemy Was w podróż po życiu jednej z najciekawszych postaci, jakie kiedykolwiek zajmowały się fizyką.

Tych, którzy w tym miejscu pomyśleli o Thomasie Edisonie, musimy rozczarować. I to gorzko, jako że bohaterem naszej czytelniczej lekcji jest jego zaprzysiężony wróg, Nikola Tesla. Zagłębiając się w lekturze książki W. Bernarda Carlsona Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa, poznajcie biografię ekscentrycznego wynalazcy, w tym bezwzględną rywalizację, jaką Serb miał toczyć z Edisonem. Spór zwaśnionych geniuszów, prowadzących zaciekłą ,,wojnę prądów”, dał początek technologiom, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie nasze życie. Przekonaj się, jak geniusz na skraju szaleństwa zmienił oblicze świata.

Przed sprawdzianem z układu pokarmowego – biologia

Jak wiadomo, uczniowie profilu biol.-chem. dzielą się na dwa typy: przyszłych studentów medycyny oraz pasjonatów otaczającej fauny i flory. Dzisiaj nasz wzrok kierujemy w stronę tej drugiej grupy.Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki - Seria ,,Dzika Seria" - Wydawnictwo Poznańskie - promocja Back to School Przyrodnicy, możecie odetchnąć z ulgą – zamiast kolejnej pozycji o układzie krwionośnym, tym razem mamy coś przyszykowanego specjalnie dla Was. Czy znacie ,,Dziką Serię”? To seria książek, w których odnajdziecie przejście do najdzikszych zakamarków świata, nietkniętych przez człowieka. Waszej szczególnej uwadze polecamy Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki, książkę Adama Zbyryta, który umożliwi Wam zajrzenie w miejsce rzadko widziane przez ludzkie oko – wnętrze ptasiego gniazda. Zanim powrócicie do szarej codzienności z repetytorium z biologii pod pachą, uczcijcie słoneczny sierpień i wybierzcie się poczytać w plenerze.

 

Lekcjô jãzëka kaszëbsczégò

Czy wiecie, że języki używane w Polsce nie kończą się na języku polskim? I wcale nie chodzi o liczne regionalne gwary. Mowa bowiem o ojczystym języku pewnej części mieszkańców Pomorza Gdańskiego, kaszubskim, czy może rzec powinniśmy, kaszëbskô mòwa.Welewetka. Jak znikają Kaszuby - książka autorstwa Stasi Budzisz - Seria reporterska - Wydawnictwo Poznańskie - promocja Back to School Ten wyjątkowy język jest jedyną żywą pozostałością słowiańskich dialektów pomorskich. Zawiera w sobie elementy zapożyczone aż z czterech innych języków: polskiego, dolnoniemieckiego oraz już wymarłych pruskiego i połabskiego.

Przez dekady kaszubski był językiem wyplenianym z terenów Polski, przez co obecnie jest uważany za poważnie zagrożony i umierający. Dopiero kilkanaście lat temu podjęto próby zachowania dziedzictwa Kaszubów poprzez wprowadzenie do szkół możliwości zdawania matury z języka kaszubskiego. W maju do tego egzaminu podeszło 22 licealistów. Jeśli temat Kaszub Was zaintrygował i chcecie dowiedzieć się więcej na ich temat, przeczytajcie książkę Welewetka. Jak znikają Kaszuby. Jej autorka, Stasia Budzisz, rodowita Kaszubka, będzie Waszym przewodnikiem po mapie Kaszub i pokaże Wam zapomniane uroki swojego domu.

Uniknąć zagrożenia – edukacja dla bezpieczeństwa

Wbrew pozorom nie każde niebezpieczeństwo ma wymiar fizyczny. Poza wypadkami, pożarami i przemocą istnieje coś, co choć nieustannie czyha na nasze zdrowie i życie, zdarza nam się bagatelizować. Mowa o… brudzie.Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać? - książka autorstwa Agnieszki Krzemińskiej - Seria ,,Zrozum" - Wydawnictwo Poznańskie - promocja Back to School Chociaż to słowo może dla wielu z nas być wywołującym uśmiech na twarzy synonimem rzucającego się w kałuże przedszkolaka, warto wrócić myślami do roku 2020, kiedy po raz pierwszy hasło ,,brudne ręce” stało się synonimem zagrożenia, jakim był wirus COVID-19. To w tym czasie przypomnieliśmy sobie, jak ważne jest utrzymywanie codziennej higieny.

 Jednak początki higienicznej obsesji sięgają jeszcze dalej w przeszłość. Przekonacie się o tym podczas lektury Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać? Agnieszki Krzemińskiej, która uświadomi Wam, jak kluczowe dla przetrwania naszego gatunku było rozwinięcie potrzeby dbania o samych siebie. Będzie to idealna powtórka przed lekcją edukacji dla bezpieczeństwa – w końcu podstawą udzielenia pierwszej pomocy są niczym niezabrudzone dłonie.

 

Wybraliście już książkę, z którą chcecie się udać na pierwszą lekcję? W szale szkolnych zakupów nie zapomnijcie o wsunięciu jej między zeszyt a podręcznik. Z pewnością będzie przyjemnym umilaczem czasu w drodze autobusem na pierwszą lekcję. A jeszcze przez tę chwilę, zanim będzie Wam potrzebny plecak, korzystajcie z końca lata i dni wolności przed szkolną codziennością z akcją Back to School.

 

Zobacz nasze pozostałe artykuły:

Dla seryjnych czytelników – serie literackie Wydawnictwa Poznańskiego

Nasze książki jako Ery Taylor Swift

Otwórz umysł na lekturę: książki dla Twojego mózgu