Jesień w Wydawnictwie Poznańskim będzie obfitowała w pozycje książkowe z obszaru literatury faktu w najlepszym wydaniu. Premiery będą miały książki o tematyce zaangażowanej, obecnej w debacie publicznej na całym świecie i istotnej dla zrozumienia wielu konfliktów i ruchów społecznych.
„Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat” Brian Deer (tłum. Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka)
Już 30 września na rynku pojawi się książka opisująca jedno z najgłośniejszych kontrowersji medycznych naszych czasów – „Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat” Briana Deera.
Brian Deer, dziennikarz śledczy z „The Sunday Times”, przeprowadził wnikliwe śledztwo. Udowodnił Wakefieldowi fałszowanie badań medycznych i działanie na szkodę pacjentów. Odkrył też, że guru antyszczepionkowców za napisanie artykułu otrzymał ponad czterysta tysięcy dolarów od ludzi, którzy domagali się odszkodowań od koncernów farmaceutycznych. „Wojna o szczepionki” to zapis tego czternastoletniego śledztwa. Niczym medyczny detektyw Deer wyciąga na światło dzienne manipulacje i wątpliwe powiązania Wakefielda, doktora bez pacjentów – ale za to z rzeszą zwolenników, którzy nadal widzą w nim bohatera, który podjął nierówną walkę z koncernami farmaceutycznymi. Po czyjej stronie jest prawda?
„Powiedziała. #Metoo i śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina” Jodi Kantor i Megan Twohey (tłum. Paulina Surniak, Adrian Stachowski)
Kolejna reporterska premiera, która odbędzie się 14 października, dotyczy niezwykle ważnej książki, opisującej śledztwo w sprawie Harveya Weinsteina. Autorki w swoim reportażu nie tylko skupiają się na procesie, ale również szukają też odpowiedzi na pytanie o konsekwencje swoich reportaży i skutki ruchu #MeToo.
Przez kilka dekad nazwisko Harveya Weinsteina było w Hollywood synonimem władzy. Mógł tworzyć gwiazdy i je niszczyć, nadawać karierom bieg lub dusić je w zarodku. Przez wiele lat krążyły plotki, że jego pomoc nie jest bezinteresowna, a kobiety, które bierze pod swoje skrzydła, płacą za to swoim ciałem. „Powiedziała” to trzymający w napięciu zapis śledztwa dziennikarskiego w sprawie Weinsteina, które w 2017 roku przeprowadziły dwie dziennikarki „The New York Times”, laureatki Pulitzera Jodi Kantor i Megan Twohey. Jednocześnie to ważna książka o władzy, która deprawuje, o wyzwalaniu się z roli ofiary i walce prawdy z kłamstwem.
„Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji” Agnieszka Rostkowska
Ostatnią reporterską propozycją jest książka „Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji” Agnieszki Rostkowskiej. Reportaż ten powstał jako owoc pracy autorki nad zwycięskim projektem w I edycji Konkursu Reporterskiego.
Agnieszka Rostkowska, korespondentka polskich mediów w Turcji, rusza w drogę, by opisać zmiany zachodzące nad Bosforem. Portretuje mieszkańców Nowej Turcji, zarówno tych, którzy oddychają w niej pełną piersią, jak i tych, którzy duszą się od gazu łzawiącego. Wyjaśnia, co kryje się za spektakularną przebudową Stambułu, i docieka, dlaczego na południowy wschód kraju wciąż powracają czołgi. Tak powstał uniwersalny reportaż o tym, że nadzieja i wolność nigdy nie giną – tylko zmieniają miejsce zamieszkania.