Aktualności
Książki dla tych, którzy tęsknią za „Wiedźminem”
16.12.2021

Książki dla tych, którzy tęsknią za „Wiedźminem”

Wątki humorystyczne, hipnotyzująca fabuła i bohaterowie, których nie da się nie polubić – Wiedźmin wydaje się nie mieć wad. To, na co jednak można narzekać, to liczba książek: cykl powieści o Geralcie szybko się czyta i w konsekwencji – pomimo dziewięciu tomów – równie szybko kończy. Jeśli więc tęsknisz za słowiańskimi klimatami i masz apetyt na więcej, chętnie podpowiemy, po które publikacje warto sięgnąć.

The Witcher wraps production – Zdjęcie: Netflix

Andrzej Sapkowski – Wiedźmin

Wiedźmina można czytać, w Wiedźmina można grać, a od 2019 roku można go także – biorąc pod uwagę amerykańską ekranizację – oglądać. Premiera drugiego sezonu serialu na platformie Netflix została zaplanowana na 17 grudnia 2021 roku. Też nie możesz się doczekać? Aby nieco uprzyjemnić i przyspieszyć czas oczekiwania, w przerwie między kolejnymi odcinkami proponujemy oczywiście ponowną, jakże miłą lekturę prozy Andrzeja Sapkowskiego. Jeżeli jednak na przygody Geralta z Rivii wolisz cierpliwie poczekać i chcesz zgłębić nowe, fascynujące książkowe uniwersum, sprawdź, które powieści polecamy – obiecujemy, że – tak jak i Wiedźmin – będą nieodkładalne.

Paulina Hendel – Żniwiarz

Słowo żniwiarz budzi u Ciebie niepokój? Przywodzi na myśl zagadkowe zdarzenia i postaci, których lepiej nie spotykać po zmroku? Nie inaczej jest z serią książek Pauliny Hendel, niestroniącej od demonów, upiorów i zmor. Na przestrzeni pięciu tomów autorka zabiera czytelników do mrocznego świata słowiańskiej mitologii, gdzie hasło: „widzieć więcej”, niekoniecznie łączy się ze spokojnym snem. Cykl spodoba się wszystkim tym, którzy lubią poczuć dreszczyk grozy i mogą sobie pozwolić na zarwaną noc (a nawet i noce).

Paulina Hendel – Wisielcza Góra

Wakacje w ustronnym miejscu, czyli cisza, spokój i niczym niezakłócony wypoczynek… ale czy na pewno? Kiedy Anka, Antek i Anastazja przyjeżdżają do Grobowic, nic nie wskazuje na to, że już za chwilę to niewielkie miasteczko stanie się ich największym wrogiem. W książce Pauliny Hendel odżywają postaci ze słowiańskiego bestiariusza, choć, jak się okazuje, dla młodych bohaterów groźniejsi potrafią być ich nowi sąsiedzi. Jaką tajemnicę skrywają mieszkańcy Grobowic? I czy trójce rodzeństwa uda się ją rozwikłać, nim zawisną na szubienicy?

Peadar Ó Guilín – The Call. Wezwanie, przeł. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Piotr Chojnacki

Peadar Ó Guilín tworzy opowieść, w której śmierć – wszechobecna, nieubłagalna i zbyt bliska – wydaje się nieunikniona. Z jej widmem mierzą się Nessa, Megan i Anto, czyli trójka nastolatków, od dzieciństwa oswajanych z faktem, że kolejny dzień, prędzej czy później, będzie tym ostatnim. Tytułowe wezwanie jest bowiem nakazem, obowiązkową wyprawą do Szaroziemia: bezbarwnej krainy, w której pragnienie zemsty miesza się z okrucieństwem, a uczucie bezsilności należy do wiodących emocji. Oryginalna i mroczna seria z gatunku dark fantasy.

Shelby Mahurin – Gołąb i wąż, przeł. Agnieszka Kalus

Poświęcenie i rywalizacja, strach i pożądanie, miłość i nienawiść. Seria „Gołąb i wąż” obfituje w emocje, co – gdy weźmiemy pod uwagę dwójkę głównych bohaterów: czarownicę i łowcę czarownic, zmuszonych do małżeństwa – wcale nie powinno dziwić. W świecie, w którym do głosu dochodzi magia, a na ulicach wciąż widać płonące stosy, nic nie jest jednak takie, jak mogłoby się wydawać. Dużo humoru, wielowymiarowe postaci i dynamiczna akcja sprawiają, że od cyklu Shelby Mahurin trudno się oderwać.

 

 

Masz ochotę na więcej ekscytujących przygód? Czytelnicze podpowiedzi znajdziesz podczas lektury artykułów: