Aktualności
Mocne książki na jesień
07.10.2021

Mocne książki na jesień

To lista książek dla tych, co nie boją się emocji – żadnych. Poczujesz ekscytację, radość, złość, współczucie, smutek… Daj się wciągnąć w świat książek, które ścisną Cię za gardło i sprawią, że w oczach pojawią się łzy. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka propozycji, które czyta się z wypiekami na twarzy. Oto lista pięciu książek na jesień, gwarantujących literacki katharsis – w kolejności od tej, która wzrusza, przez te, które chwytają za serce, po te, które nie pozwalają zasnąć.

Klaudia Bianek – „Przy naszej piosence

Powieść Klaudii Bianek, zaliczana do literatury młodzieżowej, dotyka całkiem dorosłych problemów. Fabuła skoncentrowana jest wokół dwójki głównych bohaterów: zarządzającego kawiarnią Antka oraz Kornelii, której życie wydaje się pasmem nieszczęść. Ich historia splata się w momencie kradzieży – dla głodnej, opiekującej się młodszym bratem dziewczyny jest ona ostatnią szansą. Jak potoczą się ich losy? I czy Kornelia nauczy się trudnej sztuki zaufania? W tej wzruszającej książce o miłości wszystko wydaje się możliwe.

Catriona Ward – „Ostatnio dom na zapomnianej ulicy”, przeł. Martyna Tomczak

Lubisz poczuć dreszczyk grozy? Z czytaniem książki Catriony Ward jest jak z oglądaniem odcinka „Czarnego Lustra” – z każdą kolejną minutą robi się coraz bardziej niepokojąco, a jednak trudno oderwać wzrok od ekranu. W tej mrocznej powieści wątek zemsty miesza się z obsesją, dziecko na wiele lat znika bez śladu, a kot, w chwilach słabości, staje się najwierniejszym czytelnikiem Pisma Świętego. Brzmi intrygująco? „Ostatni dom na zapomnianej ulicy” to niewątpliwie mocna książka psychologiczna, która przez długi czas nie chce wyjść z głowy.

Colum McCann – „Apeirogon”, przeł. Aga Zano

Szukasz książki, która Tobą wstrząśnie? Sprawi, że inaczej spojrzysz na świat? W swojej najnowszej powieści Colum McCann zabiera czytelników na tereny burzliwego Bliskiego Wschodu. Choć Palestyńczyk Rami Elhanan i Izraelczyk Bassam Aramin mieszkają w jednym mieście, wydaje się, że dzieli ich wszystko – są obywatelami dwóch skonfliktowanych państw. Historię mężczyzn łączy jednak tożsama tragedia, obaj mierzą się z żałobą po stracie dziecka. „Apeirogon” jest przejmującą opowieścią o żalu, gniewie i cierpieniu, ale również o wytrwałości i potędze przyjaźni, dzięki czemu stanowi idealny książkowy wybór na jesienny wieczór.

Adam Silvera – „Nasz ostatni dzień”, przeł. Agnieszka Brodzik

Wyobraź sobie, że w któryś, niczym niewyróżniający się dzień, na krótko po północy, dowiadujesz się, że zostały Ci dwadzieścia cztery godziny życia. Co zrobisz, wiedząc, że jutra nie będzie? To właśnie z tym pytaniem mierzą się bohaterowie powieści Adama Silvery, których ostatni dzień na Ziemi stanowi zarazem początek i przedwczesny koniec pięknej przyjaźni. Historia Mateo i Ruffusa uczy cieszyć się z małych chwil i doceniać to, co łatwe do przeoczenia, nawet (a może zwłaszcza) w obliczu śmierci. Uwaga: czytanie książki grozi niekontrolowanymi i trudnymi do powstrzymania wybuchami płaczu, co potwierdzili liczni użytkownicy TikToka. To nie koniec wzruszeń – według ostatnich doniesień nadchodzącą okazją do uronienia łzy będzie serialowa adaptacja powieści, przygotowywana przez stację HBO.

Pieter van Os – „Już nie chcę być człowiekiem. Opowieść o przetrwaniu Zagłady”, przeł. Iwona Mączka

Mala Ryfka Kizel. Dziewczynka, która straciła bliskich w warszawskim getcie. Nastolatka, która zamieszkała z rodziną nazistów. Kobieta, która przetrwała II wojnę światową. W swoim reportażu Pieter van Os kreśli przed czytelnikami przeraźliwie smutną historię z czasów zagłady, gdy „lepsze jutro” nie wydawało się niczym więcej niż iluzją. W książce brak sentymentalizmu i górnolotnych słów, ta bolesna opowieść wstrząsa i wprawia w osłupienie cierpką, nieskrępowaną prawdą. By zmierzyć się z tą niełatwą tematyką, na jesień proponujemy również „Kobiety Holokaustu” – książkę Zoe Waxman, która na pierwszy plan bierze lata czterdzieste i zatrważającą hitlerowską dehumanizację.

Masz już swoją książkową faworytkę? Zanurz się w literaturze i poczuj emocje towarzyszące bohaterom.

Po więcej czytelniczych inspiracji polecamy lekturę artykułów: