Aktualności
Nawet w mieście możemy poczuć dzikość
27.07.2021

Nawet w mieście możemy poczuć dzikość

Wyprawa z książką na łono przyrody? Nie musisz jechać daleko, wystarczy wycieczka po okolicy czy uważny spacer w mieście. Teraz jest dobry czas na odkrywanie natury, a nasze dzikie książki i gadżety eko mogą Ci w tym pomóc. Przy zakupie dowolnej książki z serii eko otrzymasz w prezencie szklaną fiolkę wypełnioną nasionami kwietnej łąki oraz notes do zapisywania obserwacji i wrażeń ze swoich wypraw.

 

Miejski park, podmiejski lasek czy podwórko przed blokiem? To nie ma znaczenia, jeśli głowa pełna pomysłów!

A gdy pomysłów brakuje, warto się zainspirować. Magda Bloch podpowiada, jak przygotować się na wyprawę, oraz uczy, jak czytać znaki przyrody i nie zgubić się w terenie. Nie bójcie się natury, bo ona jest najlepszym przyjacielem do nauki i zabawy! Każdy może podjąć wyzwanie! To wspaniała lektura zarówno dla tych aktywnych i wszędobylskich, jak i dla tych, którzy – jak tytułowy Adi – nie wierzą, że przygoda czeka tuż za rogiem. Nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy, by pomóc dziecku doświadczać i eksplorować, by dostarczyć mu pozytywnych wrażeń – wystarczy książka „A Adi powiedział… Jak przetrwać w podmiejskim buszu”.

Nawet pozornie zwyczajny kawałek pola czy łąki może okazać się miejscem niezwykłych odkryć.

John Lewis-Stempel wpada na nieco szalony pomysł, by wydzierżawić niewielkie pole i zacząć uprawiać je tradycyjnymi metodami, jak dawniej, gdy ludzkość nie znała upraw przemysłowych na wielką skalę czy pestycydów. Chce przywrócić kwiaty, które prawie zniknęły z brytyjskich łanów, jak kąkol, złocień polny czy chaber o barwie jaskrawej jak czerwcowe niebo, a także ptaki i zwierzęta, które kochają taką ziemię – kuropatwy, przepiórki, myszy badylarki i zające. Czy uda mu się zwabić zające i sprawić, by zamieszkały na kawałku ziemi, niedawno jeszcze martwym i jałowym, a teraz odradzającym się do życia? Rozejrzyjcie się po swojej okolicy, a w uważnym i czułym spojrzeniu pomoże „Szarak za miedzą. Prywatne życie pola”.

Gdzie najłatwiej stanąć twarzą w twarz z dziką przyrodą?

Pasjonaci fotografujący ją od lat, czyli Magda Sarat i Łukasz Łukasik, podpowiadają, że oczywiście tam, gdzie zachowana jest w nienaruszonym stanie. Jednak taka wyprawa wymaga wiedzy, doświadczenia i… bardzo wczesnej pobudki! Na szczęście dzięki ich przepięknym fotografiom możemy spotkać się oko w oko z żubrem, wilkiem lub lisem, posłuchać klangoru żurawi i – coraz rzadszego, niestety – tokowania cietrzewi. Dla tych, którzy nie są gotowi, by rzucić wszystko i jechać w dzicz, Magda i Łukasz spisali swoje opowieści z Biebrzańskich Bagien, Doliny Narwi, Puszczy Białowieskiej i innych malowniczych miejsc w Polsce. Być może ich niezwykłe przygody zachęcą was, by na kolejny spacer do parku czy lasu zabrać ze sobą aparat; lecz nawet bez niego możecie zatrzymać się, wsłuchać uważnie w dźwięki natury, w skupieniu poobserwować napotkane ptaki, motyla, a nawet rudą wiewiórkę. Uważność i szacunek do przyrody na pewno zaowocują, a kiedyś na pewno przyjdzie też czas, by osobiście spotkać „Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza?”.

Obserwuj, notuj, rysuj, siej i kochaj świat.

Masz niezwykłą okazję, by otrzymać od nas wspaniały prezent! Tylko teraz, robiąc zakupy w naszym sklepie Wydaje nam się, otrzymasz od nas eko upominki przy wyborze dowolnego tytułu spośród naszych książek eko. Szklana fiolka wypełniona mieszanką nasion łąki kwietnej może być wykorzystana ponownie jako wazonik na sadzonki roślin. Mamy nadzieję, że miododajna łączka, którą posiejesz na swoim parapecie, balkonie lub przed domem, przyciągnie mnóstwo zapylaczy! Natomiast „Notes Podziemny” niech zachęci cię do uważnego i odważnego eksplorowania bliższej lub dalszej okolicy. Znajdziesz w nim dużo miejsca na zapiski czy ilustracje, a także inspirujące cytaty zaczerpnięte ze znakomitej książki Roberta Macfarlane’a „Podziemia. W głąb czasu”.

#zmiłościdoplanety