Aktualności
Podróż na papierze – książki podróżnicze na 2022
02.02.2022

Podróż na papierze – książki podróżnicze na 2022

Norweskie fiordy, albańskie krajobrazy czy bułgarska Dolina Róż – atrakcji turystycznych nie brakuje. W dobie pandemii, gdy loty są odwoływane, a granice zamykane, planowanie wojaży często odkładamy jednak na później. Mimo to głód zwiedzania możemy łatwo zaspokoić – wystarczy sięgnąć po odpowiednią książkę podróżniczą. Zobacz, które kraje poznasz od podszewki, nie ruszając się z domu.

Kierunek zwiedzania: północ

Północ to coraz popularniejszy kierunek podróży. Nie ma się temu jednak co dziwić – ośnieżone szczyty, malownicze osady rybackie i wysokie skały, gwarantujące wspaniałe punkty widokowe, zdecydowanie robią wrażenie. Jeśli więc marzy Ci się wycieczka do najszczęśliwszego kraju na świecie – posiadacza największej liczby jezior i wysp, gdzie świętuje się Dzień Porażki, a saun jest więcej niż samochodów, koniecznie przeczytaj książkę: Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki. Aleksandra Michta-Juntunen, mieszkająca w Helsinkach już od ponad dziesięciu lat, przedstawia w niej kulturę, zwyczaje i wszystko to, co składa się na codzienność Finów.

Kolejny Kraj Północy, a konkretnie Norwegię, poznasz dzięki twórczości Anny Kurek. W książce: Szczęśliwy jak łosoś autorka przybliża czytelnikom słynną skandynawską gościnność, dzieli się wiedzą na temat zaobserwowanych obyczajów i wyjaśnia, co to właściwie znaczy, że coś bądź ktoś jest „typisk norsk”.

Krajobraz Szwecji przedstawi Ci z kolei Natalia Kołaczek. I cóż, że o Szwecji jest więc opowieścią o kontrze stereotypów i  wyobrażeń z rzeczywistym obrazem kraju, którego najbardziej znanym towarem ekspertowym jest zespół ABBA, reżyser Ingmar Bergman oraz Astrid Lindgren, pisarka ceniona za Dzieci z Bullerbyn oraz Pippi Pończoszankę.

Kierunek zwiedzania: wschód

Wśród premier 2022 roku w ramach serii podróżniczej opublikowana zostanie książka Katarzyny Łozy – przewodniczki, mieszkającej we Lwowie już od siedemnastu lat. W Ukrainie, która ukaże się wiosną, autorka przedstawia sąsiadujące z Polską państwo od nieznanej strony, opisując miejsca nieuwzględnione, czy to ze względu na niepamięć, czy celowe pominięcie w turystycznych przewodnikach. Gwarantujemy wciągająca, wielowątkową i emocjonującą lekturę.

Więcej zapowiedzi książek podróżniczych Wydawnictwa Poznańskiego znajdziesz w katalogu wydawnictwa >> zobacz katalog wydawniczy 2022 r.

Kierunek zwiedzania: południe

Na południowym wschodzie od Polski leży kraj, w którym pije się rakiję, obchodzi Festiwal Róż i gra na dudach. Bułgaria, bo to właśnie o niej mowa, to bohaterka książki Magdaleny Genow. Pisarka, która państwo zna od podszewki – to w nim się urodziła i w nim po części wychowywała – przenosi czytelników do pokrytej lasami krainy, rok w rok przyjmującej ponad osiem milionów turystów. W tajemnice państwa – społeczne normy, mity i nawyki mieszkańców – zagłębisz się podczas lektury publikacji pt. Bułgaria. Złoto i rakija.

W podróż do Rumunii – państwa, którego stolicę nazywa się Paryżem Wschodu – zabierze Cię Agnieszka Krawczyk. W książce Rumunia. Albastru, ciorba i wino autorka rozprawia się z uprzedzeniami, przedstawiając kraj niejednorodny, zaskakujący, a przede wszystkim wart poznania nie tylko ze względu na mnogość olśniewających zabytków. Doskonała lektura dla wszystkich tych, którzy tę barwną krainę chcą kojarzyć z czymś więcej niż Transylwania i hrabia Drakula.

W roku 2022 bliżej będziemy mogli przyjrzeć się także odkrywanej na nowo Albanii, która coraz częściej staje się docelowym punktem licznych wycieczek. Premiera książki Izabeli Nowak, założycielki pierwszego polsko-albańskiego biura podróży, zaplanowana jest na jesień – to właśnie wtedy dowiemy się, jak w przeciągu ostatnich lat zmieniło się to państwo i dlaczego warto uwzględnić je w urlopowym planie.

Kierunek zwiedzania: zachód

Punktualny jak szwajcarski zegarek? Pewnie jak w szwajcarskim banku? Szwajcaria, jako bogaty i nowoczesny kraj, przez lata obrosła dobrą sławą. Czy słusznie? I czy mieszkańcy państwa rzeczywiście darzą się wzajemnym zaufaniem, a ich dewiza to: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego? Odpowiedzi na te pytania – i wiele, wiele innych – znajdziesz, czytając znakomitą książkę Agnieszki Kamińskiej, pt. Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony.

Do Hiszpanii – ciepłego, słonecznego kraju, który w Europie szczyci się największą liczbą barów i restauracji – zabierze nas Mikołaj Buczak. W ponad trzystustronicowej książce pt. Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii autor przedstawia kraj od strony turystycznej, rozrywkowej, a także historycznej, nie szczędząc czytelnikom ciekawostek i zdumiewających faktów.

Kierunek zwiedzania: Alaska

Miłośnikom podróży dalekich i nieco bardziej ekstremalnych do gustu przypadnie publikacja Damiana Hadasia. W książce Alaska. Przystanek na krańcu świata autor opisuje krainę, jakiej nie znamy, wykraczając poza pospolite skojarzenia, przywodzące na myśl mroźne, skaliste odludzie.

Więcej o Alasce, a także o Rumunii i nieprzywołanych do tej pory Wyspach Owczych usłyszysz, oglądając spotkanie zorganizowane w ramach Domowych Targów Książki. Sprawdź, które miejsce najbardziej przypadnie Ci do gustu i ciesz się odkrywaniem świata z wygodnej kanapy.

 

 

W przerwie od czytelniczych wycieczek i podróżniczych książek polecamy lekturę następujących artykułów: