Aktualności
Przytulny kącik do czytania
24.11.2021

Przytulny kącik do czytania

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – pisała Wisława Szymborska. Zabawa, do której tak naprawdę nie potrzeba wiele, wystarczy bowiem wciągającą powieść i komfortowe miejsce. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak urządzić własny kącik do czytania, chętnie podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przy jego aranżacji – tak, by bez resztek pogrążyć się w lekturze.

Pokój do czytania

Ciasne, ale własne – kojarzysz to powiedzenie? Prywatna przestrzeń, czyli marzenie każdego introwertyka, a pewnie i wielu ekstrawertyków, to przede wszystkim gwarancja wygody. W końcu, kto nie chciałby poczytać książki w ciszy i w spokoju, kiedy resztę świata można na chwilę odłożyć na bok?

Przy małym metrażu i większej liczbie domowników własny pokój często wydaje się jednak nieosiągalny. Niemniej nie oznacza to, że aranżacja kącika do czytania musi pozostać w odległych planach – w tym wypadku z pomocą przyjdą Ci wszelkiego rodzaju parawany i ścianki działowe, dzięki którym bez trudu wydzielisz w salonie swoją przestrzeń.

Kącik do czytania – jak go urządzić?

W Czułej przewodniczce Natalia de Barbaro pisze, że nasze makro składa się z naszych mikro. Dla pełni szczęścia i całkowitego odprężenia przy projektowaniu własnego kąta zadbaj więc o każdy ze zmysłów. Jeśli we krwi masz perfekcjonizm, postaw na duży i pojemny regał, który umożliwi Ci kolorystyczne ułożenie książek – w przyszłości na pewno sobie podziękujesz. W związku z tym, że zieleń uspokaja, Twój wzrok zadowolony będzie z licznych roślin: monstery, fikusy i palmy tylko czekają, aż je zaadoptujesz. Pamiętaj także o odpowiednim oświetleniu: stylowa lampka będzie miała zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną.

Wygoda przede wszystkim

Oczywiście trudno wyobrazić sobie kącik do czytania bez fotela, szezlongu lub kanapy. Jaki mebel należy więc wybrać? Przede wszystkim ten miękki i przyjemny w dotyku, który zapewni Ci  komfort podczas długich, mijających pod znakiem książki wieczorów. Nie zapomnij też o ciepłym kocu oraz ozdobnej poduszce (albo i paru poduszkach?), które dodadzą wnętrzu uroku.

Zapach – nie tylko książek

Świeczka lub dyfuzor idealnie sprawdzą się przy zapewnianiu przyjemnych wrażeń zapachowych. Woń możesz dobrać odpowiednio do pory roku – jesienią i zimą dobrze sprawdzą się zapachy korzenne i orientalne, kojarzące się z nadchodzącą magią świąt. Latem i wiosną postaw na lawendę, cytrusy i inne kwiatowe oraz owocowe akcenty, które wprowadzą do pomieszczenia świeżość i przeniosą Cię na łono natury.

Dźwięki sprzyjające lekturze

Jeżeli chodzi o muzykę, czytelnicy dzielą się na tych, którzy podczas lektury lubią jej słuchać, oraz na tych, którzy, by się skupić, potrzebują absolutnej ciszy. Jeśli należysz do tej pierwszej grupy, miłą dla ucha ścieżkę dźwiękową z pewnością znajdziesz na Spotify – szczególnie polecamy relaksujące playlisty stworzone przez Michała Nogasia, kryjące się pod nazwą Muzyka do czytania. Nie będziemy też ukrywać, że adapter w rogu pomieszczenia zawsze robi dobre wrażenie.

Czytanie ze smakiem

O zmysł smaku zadbasz, wykorzystując mały stolik kawowy. Odłożysz na nim przekąski: ulubione ciastka lub świeże owoce, kubek z gorąca herbatą lub kieliszek schłodzonego wina. W końcu, czy jest lepszy czas na rozpieszczanie się, jeśli nie przy lekturze?

Skoro już wiesz, jak urządzić kącik do czytania, pozostało nam to, co najprzyjemniejsze – lekturowe polecajki. Jeśli lubisz literaturę obyczajową, Moja lista gości będzie strzałem w dziesiątkę. Wśród książek świątecznych polecamy Dobrze, że jesteś, Krainę spełnionych życzeń oraz Bądź moim światłem – wzruszające, przepełnione ciepłem powieści. Jeżeli jednak zależy Ci na mocnych wrażeniach, proponujemy Wisielczą górę, Niewybaczalne i Córkę rzeźnika, czyli publikacje, od których trudno będzie Ci się oderwać.

recenzja Córki rzeźnikaWięcej czytelniczych inspiracji znajdziesz w artykułach: