Gdy ktoś przekonuje do tego, że warto czytać książki, to zazwyczaj pada argument o tym, że czytanie rozwija wyobraźnię. Ładnie to brzmi, wiele osób w to wierzy. Tylko jak to właściwie jest? W jaki sposób książki mogą rozwijać naszą wyobraźnię? Odpowiedź w dalszej części artykułu.
Wyobraźnia w filmie i książce
Idziesz do kina albo włączasz film w telewizji. Widzisz na ekranie bohaterów – granych przez aktorów albo tych rysunkowych. Każdy rys twarzy czy ruch zdradzają Ci, jakie emocje przeżywają postacie. Wszystko masz podane na tacy. Nie musisz robić absolutnie nic, po prostu siadasz i oglądasz. Często pewnie nawet bezrefleksyjnie.
Zupełnie inaczej jest w przypadku czytania książek. Dostajesz jedynie białą kartkę i czarne literki. Bohaterowie i ich historia są przedstawione, ale to tylko od Ciebie zależy, jak sobie ich wyobrazisz. To w Twojej głowie pojawi się to, jak wygląda uśmiech na twarzy zakochanej kobiety czy zezłoszczone dziecko, które nie dostało lizaka. Oczywiście, autor/autorka książki opisał/opisała wygląd oraz zachowania bohaterów, ale za poszczególne detale odpowiada nasza wyobraźnia.
Jak wyobraźnia wpływa na codzienne życie?
Podczas czytania książek jesteśmy w pewnym sensie zmuszeni do wyobrażania sobie tego, co dzieje się z bohaterami. W książkach kryminalnych oczami wyobraźni widzimy zamyślony wyraz twarzy detektywa zastanawiającego się nad sprawą albo to, jak wygląda mieszkanie po włamaniu. Jeszcze ciekawiej sprawa wygląda w książkach fantasty. Nierzadko podczas czytania tego typu literatury musimy sobie wyobrazić zupełnie inny świat. Ten smok wygląda jak smok wawelski czy może jest zdecydowanie większy? Niebo jest tak samo bezkresne jak w rzeczywistości czy może gdzieś się kończy?
To wszystko sprowadza się właśnie do wyobraźni. Czytanie książek zmusza czytelnika do myślenia, analizowania, zastanawiania się nad różnymi aspektami czytanej powieści. Jeśli będziemy nad tymi aspektami pracować podczas czytania, to pomoże nam to także w życiu codziennym. Sprawne analizowanie prowadzi do szybkiego podejmowania decyzji, co niejednokrotnie przyda się każdemu, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Dziecięca wyobraźnia
Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat rozwijać wyobraźnię dzieci. Dzięki temu w przyszłości będą łatwiej przyswajać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Wspólne czytanie nie musi ograniczać się do przeczytania treści i zamknięcia książki. Spróbujcie się przy tym świetnie bawić. Poniżej dwie propozycje zabaw, które możecie wprowadzić podczas czytania książek z dzieckiem.
Rysowanie wyobrażeń
Najpierw przeczytajcie krótką książeczkę lub fragment dłuższej, a potem narysujcie, jak wyobraziliście sobie bohatera lub wybraną scenę z książki dla dzieci albo literatury młodzieżowej. Rodzic rysuje swoją wersję, a dziecko swoją. Porównajcie je ze sobą i zobaczcie, jak różne macie wyobrażenia!
Opowiadanie historii
Inną propozycją jest przeczytanie części książki, a potem wspólne wymyślenie zakończenia. Później możecie sprawdzić w książce, jakie losy przypisał/przypisała bohaterom autor/autorka. Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od Waszej kreatywności!
Czytanie książek i rozwijanie wyobraźni – to ważne!
Faktem jest, że czytanie książek bardzo rozwija wyobraźnię. Nie mówimy tu tylko o dzieciach. Wyobraźnia potrzebna jest każdemu – dziecku, nastolatkowi i dorosłemu. Czytanie książek to jeden z najprzyjemniejszych sposobów, jakie znamy, aby ćwiczyć swoją wyobraźnię. Dodatkowo można się przy tym dobrze bawić z dziećmi. Same plusy!
Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:
Na naszej stronie znajdziesz nie tylko inspirujące, ciekawe książki, ale możesz też dowiedzieć się czegoś więcej:
Sprawdź, jakie książki wybrać dla dzieci, aby wspólnie rozwijać wyobraźnię.
Książki o przyrodzie to świetne propozycje dla dzieci i dorosłych, aby poszerzyć swoją wiedzę.
Szukasz książek kryminalnych? Sprawdź, jak czytać serię o Joannie Chyłce.