Aktualności
Sposoby na dużą liczbę książek
12.01.2022

Sposoby na dużą liczbę książek

Fakt, że wraz ze zwiększającą się liczbą książek zmniejsza się ilość wolnego miejsca w mieszkaniu znany jest wszystkim szanującym się bibliofilom. Jeśli więc i Twoja miłość do czytania przejawia się w coraz częstszych slalomach i wymijających manewrach, chętnie podpowiemy, jak efektywnie, a także i efektownie przechowywać książki. Sprawdź, które z naszych pomysłów sprawdzą się w Twoich czterech kątach.

Regały i półki

Porządny regał na książki okaże się niezastąpiony. Drewniany, industrialny czy ażurowy – wybór jest naprawdę spory. Przy jego zakupie zwróć uwagę na możliwość regulacji wysokości półek, co zapewni Ci wygodę i sprawi, że bez większych przeszkód odłożysz wszystkie przedmioty. Na regale ciekawą opcją jest układanie książek kolorystycznie, zwłaszcza gdy stopniujemy barwy – zarówno w pionie, jak i poziomie.

Jeżeli zależy Ci na oszczędności miejsca, wiszące półki będą znakomitym rozwiązaniem. Dzięki ich rozmaitym kształtom – asymetrycznym, wielopoziomowym lub z okrągłym stelażem – na pewno znajdziesz coś dla siebie. Efekt lekkości i wrażenie uporządkowania uzyskasz, gdy książki będziesz układać w kolejności od największej do najmniejszej, co przy okazji zapewni również ich stabilizację.

Stolik kawowy i szafka nocna

Książki dekoracyjne i stolik kawowy? To połączenie będące domeną Amerykanów i Brytyjczyków dobrze oddaje idea coffee table books – albumów (w tym wypadku to obrazy dominują nad treścią), które w założeniu powinny zostać wyeksponowane na stoliku kawowym. Ułożone publikacje – te dotyczące mody, sztuki, fotografii lub malarstwa – mają skłaniać do rozmowy ze znajomymi (oczywiście na ich temat), czy to przy kawie, czy gorącej herbacie.

Wyposażony w półkę stolik kawowy świetnie posłuży także do przechowywania powieści i kolekcjonowanych magazynów. W sypialni ulubione książki możesz odłożyć na półce nocnej – mebel przyda się zwłaszcza tym, którzy po lekturę najchętniej sięgają przed snem.

Książki w obiegu

Każdy z nas ma parę tych specjalnych, trafiających prosto w serce książek, z którymi za nic w świecie nie chce się rozstać, choć czasem trudno o nich opowiadać. Istnieją jednak i powieści, o których chciałoby się mówić na okrągło, tym samym nakłaniając znajomych do ich przeczytania. W tym wypadku rozwiązanie jest proste – w zgodzie z angielskim powiedzeniem „sharing is caring” przekażmy książki bliskim, by i oni mogli się nimi zachwycić.

Przeczytane powieści można oczywiście oddawać również do biblioteki, dużą popularnością cieszą się też miejskie regały książkowe, czyli miejsca, w których książkę można bez problemu odłożyć – o każdej porze dnia i nocy. A nuż przy okazji znajdziesz coś interesującego?

Książki i cyberkultura

By zapoznać się z daną publikacją, nie musisz jej kupować, a przynajmniej niekoniecznie w wersji papierowej. Cieszące się sporą popularnością e-booki to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu wybraną książkę możesz mieć zawsze przy sobie – bez dźwigania i obaw o uszkodzenie rogów. W tym wypadku powieść, zamiast kurzyć się na półce, zajmie miejsce jedynie na Twoim elektronicznym urządzeniu. Podobnie ma się sprawa z audiobookami, szczególnie lubianymi przez kierowców oraz wszystkich tych, którzy często podróżują środkami transportu publicznego.

Teraz, kiedy już wiesz, jak przygotować miejsce dla nowych książek, czytelnicze inspiracje znajdziesz w artykułach: