Nikomu nieznany człowiek. Komik. Stand-uper. Aktor. Gdy wybuchała wojna, jego nazwisko wybrzmiało na całym świecie. Wołodymyr Zełenski. Dlaczego i jak został prezydentem? Jak wyglądały początki jego prezydentury? Czy się sprawdził? Czy dotrzymał złożonych obietnic? Jaki był? Jaki się stał? Ukraiński dziennikarz Serhij Rudenko opisał życie człowieka, który w bardzo krótkim czasie stał się żywą legendą. Bez moralizowania. Bez uprzedzeń. Bez manipulacji. „Zełenski. Poza scenariuszem” to pierwsza polityczna biografia człowieka, który stanął na czele narodu ukraińskiego i stoi do dzisiaj. Nawet w obliczu wojny, której końca nikt nie potrafi przewidzieć.
„Prosty chłopak z Krzywego Rogu”
Nie był politykiem i brakowało mu doświadczenia. Z wykształcenia prawnik, z zawodu utalentowany komik. Nikt się nie spodziewał, że może zostać prezydentem. Nie miał pomysłu, ale miał werwę i dobre serce. Sam przedstawiał się jako prosty chłopak. Chciał się sprzeciwić systemowi tonącemu w korupcji. Wybrali go ludzie, którzy pragnęli zmian. 13,5 mln wyborców oddało na niego głos. Wygrał. 21 kwietnia 2019 roku objął urząd głowy państwa Ukrainy. Serhij Rudenko w biografii Zełenskiego nie ogranicza się do okresu prezydentury. Przygląda się jego karierze w show-biznesie. Zaczepia o jego młodość. Sięga w głąb jego życia, zachowując przy tym niezależne spojrzenie. Szczerze. Obiektywnie. I bez retuszu.
Sługa Narodu
W książce „Zełenski. Poza scenariuszem” znalazłam wiele zaskakujących ciekawostek z życia Wołodymyra Zełenskiego. Użyczał głosu misiowi Paddingtonowi, był producentem telewizyjnym i gwiazdą kabaretów, a w popularnym serialu „Sługa narodu” wcielił się w rolę nauczyciela, który został prezydentem. Nikt się nie spodziewał, że odgrywana rola się urzeczywistni, a nazwa serialu nabierze nowego znaczenia. Rudenko stworzył portret człowieka, który zaskakuje swoją historią. Nie kreślił obrazu tylko w różowych barwach. Nie upiększał jego ram. Zostawił skazy na płótnie, ciemne plamy skandali oraz kleksy niespełnionych obietnic. Bycie prezydentem okazało się trudniejsze niż w serialu.
Bez make-upu
Wołodymyr Zełenski wszedł na scenę spektaklu politycznego, niosąc nadzieję na zmiany. Próbowali go powstrzymać przed kandydaturą. Zmierzył się z obelgami, wyzwiskami i kpiną. Został zlekceważony jako konkurent. Ostatecznie okazał się największym rywalem prezydenta Petra Poroszenki. Autor biografii „Zełenski. Poza scenariuszem” nie staje po żadnej stronie. Wciela się w czujnego obserwatora i zachowuje krytyczny dystans. Oddaje głos bliskim, współpracownikom oraz przeciwnikom. Wypowiedzi ukraińskich polityków takich, jak Roman Bezsmertny, Geo Leros czy też Rusłan Rjaboszapka pozwalają przyjrzeć się Zełenskiemu z różnych perspektyw. Jaki rzeczywiście był? Jakie podejmował decyzje? Jak sobie radził z prezydenturą? Swoją cegiełkę dołożyli też politolodzy i eksperci polityczni: Wiktor Boryjenko, Siergiej Haidai i Kost Bondarenko.
„Prezydent czasu wojny”
24 lutego 2022 r. świat się zatrzymał. Ukraina stanęła w obliczu wojny. To najtrudniejszy sprawdzian dla szóstego prezydenta Ukrainy. Został. Nie uciekł. Pokazał prawdziwą twarz. Aktorska gra poszła w odstawkę. Ucichły niezgrabne żarty wywołujące skandale. Zniknęła sztuczność. Pojawiły się prawdziwe emocje. Zełenski chciał być prezydentem pokoju, a stał się świadkiem cierpienia i śmierci rodaków. Nieustępliwie trwa w oparach przemocy, grabieży, tortur i zniszczenia. Serhij Rudenko napisał biografię Zełenskiego jeszcze przed wojną w Ukrainie. Zaktualizował ją wśród wystrzałów, tańczących pocisków i nalotów bombowych. Ukryty w schronie, przelewał opowieść o prezydencie Ukrainy, sięgając po chwile tak bliskie, jak tylko mógł. Przemierzałam przez rozdziały książki „Zełenski. Poza scenariuszem” i wspomnienia rzezi w Buczy ożyły w mojej głowie na nowo. Ponownie odczułam przerażenie, rozpacz i niepewność o jutro. O tych chwilach nie da się zapomnieć. Jednak czytanie o nich sprawia, że niepokój nie odpuszcza, żal ściska serce jeszcze mocniej, a strach znowu przebija się przez skórę.
Biografia, którą warto przeczytać
„Zełenski bez makijażu” – tak brzmi ukraiński tytuł biografii stworzonej przez dziennikarza, który ubrał Zełenskiego w wady i zalety skrojone z wypowiedzi wielu osób z otoczenia prezydenta Ukrainy. Serhij Rudenko już niejednokrotnie pisał o politykach. Jest autorem książek o Wiktorze Janukowyczu, Wiktorze Juszczenko i Julii Tymoszenko, a także o ukraińskich milionerach. Zdobył dyplom Międzynarodowego Konkursu Literackiego „Granoslov”. Pisze felietony, które możemy znaleźć w Deutsche Welle. Prowadzi swój kanał na YouTubie, jak również udziela się w innych serwisach społecznościowych. Jego książka „Zełenski. Poza scenariuszem” jest tłumaczona na wiele języków, a prawa do niej kupiły już 22 kraje. W Polsce do pracy nad książką zostali zaangażowani ukraińscy tłumacze i redaktorzy. Biografia została wydana w języku polskim i ukraińskim. Dostępna jest wersja w twardej oprawie.
Autorka recenzji: Paulina Kielar, @ksiazka.do.kawy
Gdzie kupić książkę ,,Zełenski. Poza scenariuszem”?
Zainteresowała Cię książka „Zełenski. Poza scenariuszem” autorstwa Serhij Rudenko? Zajrzyj do naszej księgarni i wybierz wersję: papierową w miękkiej lub twardej oprawie. Możesz także kupić książkę w ukraińskiej wersji językowej.
Interesuje Cię temat Ukrainy? Przeczytaj również:
Gdzie szukać rzetelnych informacji o sytuacji w Ukrainie? Sprawdź listę książek, wartych uwagi profili społecznościowych i zaufanych stron internetowe. (Warte uwagi profile społecznościowe oraz zaufane strony internetowe).
Miała być jedynie opowieścią o Ukrainie, lecz stała się czymś więcej. Przez pół roku cały dochód ze sprzedaży tej książki przekazujemy na działalność PAH SOS UKRAINA. Przeczytaj więcej o książce-cegiełce „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy”.
Jeśli interesują Cię również inne kraje, sprawdź książki podróżnicze na 2022 rok.