Aktualności
Wiadomości o Ukrainie – książki, Instagram, Facebook
17.03.2022

Wiadomości o Ukrainie – książki, Instagram, Facebook

Media społecznościowe, gazety, radio, telewizja, a w końcu rozmowy – czy to w pracy, czy w otoczeniu najbliższych. Wiele źródeł to ogrom wartościowych informacji… ale czy na pewno? W dobie fake newsów i propagandowych komunikatów łatwo stracić głowę. Dla wszystkich tych, którzy poszukują rzetelnych wiadomości i wiarygodnych publicystów, przygotowaliśmy więc listę. Zamieszczamy na niej książki, warte uwagi profile i zaufane strony internetowe, odpowiedzialnie przedstawiające sytuację w Ukrainie. Sprawdźcie, który kanał informacji najbardziej Wam odpowiada.

Książki o Ukrainie – historia i współczesność

Planeta Piołun, zbiór esejów Oksany Zabużko, ukazał się pod koniec lutego. Książka jest więc nowością – zarówno na rynku wydawniczym, jak i w kwestii prowadzenia narracji. Pisarka tworzy opowieść, w której rozlicza się z populizmem, historią i ignorancją Zachodu. Obok Ukrainy, jej tożsamości i kultury, autorka podejmuje temat rosyjskiego imperializmu; w esejach pojawiają się także polskie wątki. Jak mówi w jednym z wywiadów, w publikacji koncentruje się na tym, że Wschód to miejsce wielu kultur, bo kiedy się o tym zapomina, realizuje się poniekąd zamiar Putina, żeby całą tę rozległą krainę traktować jako dawne imperium, strefę wpływów, nad którą Rosja rozpaczliwie próbuje teraz odzyskać utraconą kontrolę.

Kolejną pozycją, którą polecamy – jeszcze przedpremierowo – jest Ukraina autorstwa Katarzyny Łozy. Książka zostanie wydana na początku kwietnia, a cały dochód z jej półrocznej sprzedaży przekażemy na działalność Polskiej Akcji Humanitarnej SOS UKRAINA. Co znajdziecie w publikacji? Przede wszystkim opowieść: o kontrastach, napięciu między Ukrainą wyobrażoną a Ukrainą rzeczywistą. Pisarka, mieszkająca we Lwowie od niemalże dwudziestu lat, nie szczędzi czytelnikom szczegółów i pieczołowicie przedstawia nie tylko ukraińską historię, lecz także jej teraźniejsze zwyczaje.

Nieco mniej informacji o Ukrainie, a więcej o samej Rosji znajdziecie z kolei w reportażu Shauna Walkera. Ten moskiewski korespondent, piszący dla najważniejszych brytyjskich dzienników, bierze pod lupę rok 2014: czas aneksji Krymu i wybuchu wojny w Donbasie. Przygląda się rosyjskiej propagandzie, bada społeczne nastroje – od żołnierzy aż po zwykłych, spotykanych na ulicach ludzi. Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości spodoba się więc wszystkim tym, którzy chcą Rosji, jej ambicjom, planom i dążeniom przyjrzeć się bliżej – przez szkiełko wnikliwego przewodnika.

O Ukrainie na Instagramie i Facebooku

Justynę Suchecką możecie kojarzyć ze stacji TVN24, gdzie na co dzień podejmuje temat edukacji. Nic więc dziwnego, że jej profil na Instagramie to obecnie cenne źródło lekturowej wiedzy. Dziennikarka systematycznie dzieli się czytelniczymi propozycjami – pisze zarówno o książkach nowych, jak i tych wydanych nieco wcześniej. Co poleca aktualnie? Wśród wymienianych publikacji znajdują się m.in. takie tytuły, jak: Ja, Ukrainiec autorstwa Maksyma Kidruka czy Najdłuższe czasy Wołodymyra Rafiejenki. Sprawdźcie sami – warto.

Bliższemu poznaniu Ukrainy sprzyja również blog prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ostatni wpis, zatytułowany Poznaj kulturę i naród ukraiński poprzez literaturę, muzykę i film, to krótki przewodnik po ukraińskim folklorze. Najlepsze reportaże, książki dla najmłodszych, popularne zespoły i dzieła kinematografii – to właśnie tutaj szybko nadrobicie kulturowe braki.

Tym, którzy szukają politycznych przekazów i wiadomości z frontu, polecamy profil Miłosza Wiatrowskiego. Publicysta, a także historyk i badacz dyskursu ekonomicznego na bieżąco przekazuje, komentuje i objaśnia najważniejsze wydarzenia. W trudnych chwilach zachowuje zimną krew, niestraszne mu fake newsy i informacyjny chaos. Dziennikarz odpowiada także na najpilniejsze pytania – tłumaczy, że nie pora szukać bunkrów atomowych, podpowiada, jak i w jaki sposób mądrze pomagać.

Kojarzycie profil KiKS – Konflikty i katastrofy światowe? Jeśli nie, to  najwyższa pora go zaobserwować. Na Facebooku prowadzi go Łukasz Bok, który przystępnie i zrozumiale tłumaczy przyczyny oraz skutki rosyjskiej inwazji. Autora wpisów możecie śledzić również na Instagramie, gdzie regularnie dzieli się swoją fachową wiedzą.

Po więcej czytelniczych podpowiedzi, już nie tylko tych, które wiążą się z obecną sytuacją na świecie, zajrzyjcie tutaj: