Czytanie książek to wspaniałe hobby, które łączy w sobie dobrą zabawę i naukę. Literatura to nie tylko historie zapisane na papierze, ale też emocje, relacje i postawy – a te warto poznawać i kształtować. W tym artykule podzielimy się wskazówkami, w jaki sposób zainteresować Wasze dziecko czytaniem? Jak zachęcić je, by
w czasie wolnym sięgały po książkę.
Korzyści z czytania
Codzienne czytanie to nie tylko mile spędzony czas, ale również nauka. Dzięki ciekawej formie przekazu książka może być doskonałym źródłem wiedzy i uczyć o świecie, co w procesie rozwoju dziecka jest bardzo ważne. Poprzez śledzenie poczynań bohaterów młody czytelnik poznaje otaczającą go rzeczywistość, zaczyna rozumieć emocje oraz rozwija wyobraźnię i logiczne myślenie. Kształtuje też swój zasób słownictwa
i zapamiętuje reguły pisania tekstu. Słowem, nauka przez czytanie to dobra zabawa dla wszystkich, dla dzieci jak i dla ich opiekunów.
Jak zacząć czytać, aby dziecko słuchało?
Pierwsze poznane książki są kluczowe w budowaniu nawyku czytelnictwa od najmłodszych lat. Wybierajmy takie, które dziecko zainteresują, rozwiną jego umiejętności. Takie, które każą mu znaczące dla nas – jako opiekunów – wartości, a przede wszystkim dostarczą dobrej zabawy. Właśnie dzięki czynnikowi zabawy czytanie staje się dodatkową przyjemnością, którą warto włączyć do codziennej rutyny.
1. Sięgnij po lubiane tematy i motywy, którymi dziecko się interesuje
Wybierając lekturę, wspieraj pasje i zainteresowania dziecka. Jeśli twoja pociecha szaleje za dinozaurami, przenieś się w świat prehistorii. Jeśli chętnie przebiera się za księżniczki albo udaje smoka, wybierz baśniowe klimaty, a jeśli uwielbia zwierzęta, poszukaj właściwej pozycji w gąszczu tytułów o zwierzętach i przyrodzie.
Dzieci chętnie czytają lub słuchają o swoich aktualnych ulubieńcach. To oznacza, że kiedy polubi jakiegoś bohatera, to po skończeniu pierwszej historii, prawdopodobnie poprosi o przeczytanie kolejnej! Stąd już prosta droga do zbudowania nawyku czytania u naszej pociechy.
2. Wybieraj krótsze tytuły
Wszyscy rodzice i opiekunowie dobrze wiedzą, że dzieci nie lubią siedzieć w miejscu. Właśnie dlatego na początku lepiej nie sięgać po długie książki.
Po pierwsze, ich przeczytanie zajmie ci więcej czasu, pewnie kilka dni, przez co dziecko może stracić wątek, a co za ty idzie: zainteresowanie. Po drugie, dłuższe książki są zwykle bardziej skomplikowane, zawierają więcej wątków i motywów, nie zawsze młody czytelnik jest na to gotowy. Czasem chce poznać zakończenie od razu, inaczej gubi się w fabule, niecierpliwi się brakiem zakończenia. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, choć i starsze chętniej sięgną po książkę, która nie przerazi ich swoją objętością. Proponujemy książkę Michała Rusinka „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”.
3. Zwróć uwagę na język
Postaw na pozycje napisane przystępnym językiem, lekkie, przyjemne do czytania, dostarczające młodemu czytelnikowi albo słuchaczowi rozrywki i mnóstwa radości. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i wymaga innego typu komunikacji z książką. W przypadku młodszych i tych, którzy mają problemy z czytaniem, lepiej sprawdzają się proste powiastki z małą ilością tekstu na stronie. Ich nieskomplikowana fabuła wydaje się im przystępna, a dzięki temu bardziej interesująca. Starsze dzieci mogą sięgnąć po tytuły, których język będzie stanowił większe wyzwanie. Pamiętaj jednak, by nadal dobrać stopień trudności do potrzeb pociechy – by ta nie musiała się frustrować tym że się nie rozumie, co jest w książce napisane. Sposób odczytywania historii jest też kluczowy podczas czytania dzieciom na głos. Odpowiednia intonacja, naśladowanie dźwięków zwierząt czy odgłosów wymienionych w książce dodatkowo oddziałują na wyobraźnię dziecka – lektura staje się wtedy nie tylko żywsza, ale także ciekawsza.
4. Zachęć dziecko obrazkami
Książki dla dzieci często przykuwają wzrok żywymi kolorami
i ilustracjami. Te ostatnie przedstawiają fragmenty historii, pomagają młodemu czytelnikowi – myślącemu obrazami – zwizualizować sobie bohaterów. Warto wprowadzić do lektury książki ilustrowane, to świetny pomysł na zainteresowanie dziecka książkami. Nie chodzi tylko o zwrócenie uwagi na obrazki – warto zatrzymać się na chwilę, przyjrzeć się ilustracjom, zapytać dziecka, co ono w nich widzi, czy tak czy inaczej wyobrażało sobie sytuację czy postać przedstawioną w tekście, czy forma graficzna wydaje mu spójna z opisem czy też nie. Takie działania nie tylko „upraktyczniają” lekturę, ale również uczą spostrzegawczości, trenują wyobraźnię
i pomagają utrzymać koncentrację dziecka na czynności czytania.
5. Wyczuj odpowiedni moment
Dziecko najwięcej czerpie z czytania, gdy nie czuje się do niczego zmuszane. Jeśli widzisz, że twój syn/twoja córka ma „zły dzień”, i książkowa historia go/jej nie interesuje, woli zrobić coś innego – nie zmuszaj go/jej do sięgnięcia po lekturę. Inaczej czytanie stanie się dla niego/niej przykrym obowiązkiem i na pewno z własnej woli nie sięgnie po kolejną pozycję.
6. Wykaż zainteresowanie
Dziecko naśladuje zachowania dorosłych. Jeśli chcesz, żeby interesowało się książkami, ty też rozmawiaj o nich z pasją. Spróbuj zaproponować mu historie, które ciebie bawiły w dzieciństwie. Możesz też aktywnie uczestniczyć w lekturze dziecka na przykład poprzez wspólną analizę tego, co dzieje się w książce, którą aktualnie czyta albo której słucha.
Pokaż dziecku, że czytanie to nie tylko papier i litery, ale też obrazki, żywe postaci.
Jak czytać dziecku?
Powyższe porady mogą się okazać pomocne, ale pamiętaj: dużo zależy od twojego podejścia. Dzieci wyczuwają nastrój, więc jeśli ty będziesz się zmuszać do pozytywnego nastawienia, szybko dostrzegą, że coś jest nie tak. Pamiętaj: jeśli chcesz czytać dziecku, rób to szczerze – bez udawania po trudnym dniu w pracy albo przy braku odpowiedniego nastroju. Im bardziej lektura będzie cię bawić, tym chętniej podejdzie do niej twoje dziecko!
Jeśli chcesz dać przykład młodemu czytelnikowi, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika, gdzie przedstawiamy wskazówki, jak znaleźć właściwy tytuł! SPRAWDŹ TUTAJ!
Możesz też sprawdzić, jak wypracować własny nawyk czytania – im częściej dziecko widzi cię z książką, tym chętniej będzie cię naśladować. Ty też na tym skorzystasz!