Aktualności
Chyłka = czytelniczy fenomen
09.03.2022

Chyłka = czytelniczy fenomen

Piętnaście tomów, ponad siedem tysięcy stron i nieprzerwana ochota na więcej. Seria z Chyłką to już nie tylko powieści – to czytelnicza obsesja, której z przyjemnością się oddajemy. Z przyjemnością i nieukrywaną ciekawością, bo… no właśnie, co sprawia, że tak chętnie sięgamy po kryminały Remigiusza Mroza? Aby rozwiązać tę zagadkę, szeregiem pytań zasypaliśmy: samego autora, zespół Czwartej Strony Kryminału i oddanych książkoholików. Sprawdźcie, czego się dowiedzieliśmy.

Dobre dobrego początki – od Kasacji do Skazania

Kasacja, tj. powieść rozpoczynająca cykl z Chyłką, na rynku wydawniczym pojawiła się w 2015 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy spotkaliśmy się z brawurową prawniczką i prędko wpadliśmy po uszy. W natychmiastowym i totalnym zauroczeniu nie czujemy się jednak odosobnieni – wielu z Was potwierdza, że miłość do Chyłki to miłość: od pierwszych stron, od pierwszego tomu, a nawet od pierwszego zdania. Nic więc dziwnego, że Kasacja na dobre zapisała się w pamięci czytelniczek i czytelników. Pierwszy tom z serii z Chyłką z rozrzewnieniem wspomina m.in. Anna Rychlicka-Karbowska, z wydawnictwa Czwarta Strona Kryminału:

Od tego tomu zaczęła się moja przygoda z Chyłką i Zordonem. Prowadziłam wtedy bloga z recenzjami książek. Tekst o Kasacji zakończyłam słowami:

Wyrok: napisać kontynuację, a później kontynuację kontynuacji…

Prawo do wniesienia kasacji: nie przysługuje.

Tego, jak bardzo się ta seria rozrośnie i jaki sukces odniesie, nie spodziewałam się totalnie. I śmiem twierdzić, że nie spodziewał się tego też autor. To były także złote czasy, kiedy autograf można było zdobyć bez stania w gigantycznej kolejce. Mój zdobyłam 24 marca 2015 roku.

Po entuzjastycznym przyjęciu Kasacji przyszła oczywiście pora na więcej. Zaginięcie, Rewizja, Immunitet… Remigiusz Mróz szybko zdobył grono entuzjastycznych fanów, stając się jednym z najpoczytniejszych polskich pisarzy. Dziś liczbę sprzedanych przez autora książek liczy się w milionach, a jego nazwiska nie trzeba nikomu przedstawiać. Co więc składa się na popularność chyłkowego uniwersum? O przyczynę sukcesu i rozgłosu cyklu zapytaliśmy członkinie wspomnianego już zespołu Czwartej Strony Kryminału, zajmującego się publikacją słynnej serii. Oto co usłyszeliśmy:

  • Greta Sznycer: Moim zdaniem głównym atutem tej serii jest jej bohaterka. Chyłka stała się już postacią niemal kultową – jej teksty śmigają w social mediach, ona sama jest historią, której jest się ciekawym.
  • Joanna Zalewska: Chyłka, Zordon, Langer, Kormak, klimat Warszawy i prawniczej korporacji, ale i miejsca wypadowe, niesamowite zagadki kryminalne, zatrzymujące akcję serca cliffhangery i… czuwający nad wszystkim i umiejętnie spinający to w całość Autor.
  • Anna Rychlicka-Karbowska: Czynników jest wiele. Po pierwsze, mam wrażenie, że Remigiusz Mróz od początku miał na siebie pomysł i konsekwentnie go realizował. Był najlepszym ambasadorem swojej twórczości, a łatwość, z jaką nawiązywał (i utrzymywał!) kontakt z czytelnikami, sprawiła, że grono jego fanów szybko zaczęło rosnąć. Po drugie, seria z Chyłką trafiła do wydawnictwa tworzonego przez pasjonatów, którzy szybko odkryli potencjał serii i bohaterki. Odkryli i potrafili wykorzystać, uruchamiając machinę promocyjną, która prężnie działa do dziś. Po trzecie, bohaterowie. Charakterni i charakterystyczni. Chyłka przebojem wdarła się do świata bohaterów literackich, ciętymi ripostami i nieposkromionym charakterem zdobywając kolejnych fanów. Po czwarte, styl autora. Dynamiczny, pełen zwrotów akcji i scen, które niejednemu czytelnikowi na moment zatrzymają serce i wstrzymają oddech. Tworząc bohaterów, do których łatwo się przywiązać (choć niekiedy te relacje wystawiane są na próbę) i rzucając ich w wir emocjonujących zdarzeń oraz trudnych wyzwań, Remigiusz Mróz sprawił, że na kolejne tomy czeka się niecierpliwie. Bo chce się wiedzieć, jak dalej potoczą się losy bohaterów i z jakimi przeciwnościami będą musieli się zmierzyć. A tych nie brakuje.

Jesteśmy ciekawi, czy najnowszy tom serii z Chyłką Skazanie, również wzbudzi w Was tyle emocji. Właśnie pojawiła się zapowiedź książki, szczegóły kolejnej intrygującej historii znajdziecie tutaj >> Skazanie, Remigiusz Mróz

Ulubiony tom, czyli najlepszy wśród najlepszych

Czternaście tomów serii o Chyłce ma wiele zalet i jedną poważną wadę – trudno wybrać ulubioną część. Czy jest to Kontratyp, w którym autor zabiera czytelników w mroźne rejony Annapurny, dziesiątego pod względem wysokości szczytu Ziemi? A może rozgrywający się w Poznaniu Wyrok, będący okazją do bliższego przyjrzenia się Kordianowi? O wskazanie najbliższej sercu książki poprosiliśmy Was na Instagramie. I choć wiemy, że nie była to łatwa decyzja, spisaliście się na medal. Który tom cieszy się Waszą największą sympatią?

seria z ChyłkąTadam, tadam, w kategorii: ulubiona część cyklu z Chyłką bezapelacyjnie zwycięża Egzekucja. Chwalicie ją za uczuciowość, piszecie, że jest jedyna w swoim rodzaju, trzymająca w napięciu. Niektórzy z Was zauważają także, że książka to emocjonalny rollercoaster, w którym znajduje się dużo wzruszeń i tęsknoty. Nieco bardziej przekorni stwierdzają z kolei, że po Egzekucji nareszcie nie mają ochoty udusić autora… ale to pozostawiamy między nami. 😉

Drugą najczęściej wskazywaną przez Was książką o Joannie Chyłce jest Ekstradycja. Kochacie ją za świetny wątek kryminalny i relację głównych bohaterów, za to, że wszystko jest w niej na swoim miejscu. Doceniacie fakt, że jest tomem kompletnym, któremu niczego nie brakuje. W Waszych odpowiedziach często pojawiają się też takie tytuły, jak Precedens oraz Inwigilacja. Wielu z Was nie jest jednak w stanie dokonać jednoznacznego wyboru, co w pełni rozumiemy – sami zmagamy się z tym samym problemem.

W przedsprzedaży właśnie pojawił się piętnasty tom serii z Chyłką – Skazanie. Jeżeli nie chcecie czekać do premiery, to w naszej księgarni Wydaje nam się już można kupić i otrzymać swój egzemplarz Skazania. Tak, książkę wysyłamy od razu po zaksięgowaniu wpłaty. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was dwa superzestawy z gadżetami: książka Skazanie + ripostownik i zakładki lub książka Skazanie + kubek.

O Chyłce bez cenzury

Joanna Chyłka to postać, którą trudno ująć w słowach. Na gruncie zawodowym, jako nieugięta prawniczka, podejmuje się spraw najtrudniejszych. Nie zważa przy tym na konwenanse – kryminalne zagwozdki przepija tequilą sunrise. Jest nieugięta, pewna siebie, a przede wszystkim piekielnie skuteczna, choć cena, którą płaci za swoją determinację, bywa znacząca. Ciekawi Waszych wrażeń i Waszego odbioru tej niepowtarzalnej bohaterki zapytaliśmy o trzy słowa, które według Was najlepiej opisują panią mecenas. Które cechy wymienialiście najczęściej? Waszym zdaniem Joanna Chyłka to przede wszystkim kobieta bezkompromisowa. W parze z nieustępliwością idą inteligencja i odwaga, a także siła i ambicja. Protagonistkę często kojarzycie również z:

  • restauracją Hard Rock Cafe,
  • mięsnymi daniami,
  • zespołem Iron Maiden,
  • drinkami z tequilą,
  • papierosami Malboro.

To, co jednak istotne i co niejednokrotnie podkreślacie, to fakt, że Joanna Chyłka nigdy nie przegrywa – i tego będziemy się trzymać.

Czego uczy seria Remigiusza Mroza?

Kiedy życie rzuca ci kłody pod nogi, zacznij budować z nich schody. Zajdziesz wysoko – pisał Remigiusz Mróz w Inwigilacji. Zdanie to dobrze podsumowuje nastawienie i światopogląd głównej bohaterki, która bez mrugnięcia okiem podejmuje się spraw niemalże niemożliwych do wygrania. I choć nietrudno zauważyć, że prawniczka do ideałów nie należy, wydaje się, że od Joanny Chyłki sporo możemy się nauczyć, zwłaszcza w kwestii stawiania na swoim. Jeśli więc chodzi o życiowe lekcje, poprosiliśmy Was o wskazanie tego, co sami wyciągnęliście z kryminałów, co jest dla Was cenne. Przedstawiamy nasze ulubione odpowiedzi:

  • żeby się nigdy nie poddawać i iść śmiało po swoje,
  • że cięty język to złoto,
  • samowystarczalności i tego, że miłość potrafi zdziałać cuda.

Niektórzy z Was zaznaczali też, że główna bohaterka nauczyła Was uporu i tego, by nie dzwonić do nikogo w nocy – bo, jak mogliśmy się dowiedzieć, bywa to niebezpieczne. W odpowiedziach znalazło się także znane wszystkim czytelnikom łacińskie powiedzenie: te futueo et caballum tuum, którego nie będziemy jednak głośno tłumaczyć. O zdanie zapytaliśmy również samego autora. W odpowiedzi na pytanie, czy jest rzecz, której Chyłce zazdrości, Remigiusz Mróz przyznał: Tego, że znalazła Zordona – albo on znalazł ją. Albo ktoś sprawił, że się znaleźli. Oprócz tego to niespecjalnie, bo jej przejścia właściwie składają się na dość duży bagaż, który musi na co dzień dźwigać.

Chyłka znaczy emocje

Jak możemy zauważyć, Chyłka jest więc postacią niejednoznaczną. Twardą i charakterną, a przy tym błyskotliwą i niestroniącą od zaczepek. W skrócie: taką, przy której strony (nieraz opasłych, zawsze wciągających) kryminałów przewracają się same. Na tych, którzy opowieść o wybuchowej prawniczce mają dopiero przed sobą, czeka więc ogrom emocji – od wzruszeń poprzez ekscytację aż po niepokój i napięcie. Czytelnikom, którzy przygodę z książkami dopiero rozpoczynają, Remigiusz Mróz poleca więc: żeby przygotowali się na długą podróż, bo trudno z niej wysiąść na którymś z przystanków. Wiem z autopsji. Nam doświadczenie podpowiada tak samo. Gorąco wyczekujemy zatem kolejnych części i polecamy lekturę serii – obiecujemy, że będzie się działo: dużo i intensywnie.

Niespodzianka dla wszystkich fanów Chyłki

Z okazji premiery nowego tomu serii z Chyłką pt. Skazanie księgarnia przygotowała dla Was zestawy gadżetów. Tak, wysyłamy od razu 😊 Zestawy znajdziecie tutaj:

Zestaw Chyłka – kubek i Skazanie

Zestaw Chyłka – Skazanie, ripostownik i zakładki

Uwaga! Liczba zestawów jest ograniczona.

Chcecie wiedzieć więcej? Planujecie zacząć czytać Chyłkę, ale nie wiecie, w jakiej kolejności? Zajrzyjcie tutaj: