Aktualności
Hard Land - nasza recenzja książki
06.05.2022

Hard Land - nasza recenzja książki

„Eufancholia”. Mieszanka euforii i melancholii zalała mój organizm, wzburzyła krew i wypełniła serce. To właśnie czułam, czytając powieść Benedicta WellsaHard Land”. I z tym uczuciem pozostałam na długo, gdy już tę książkę skończyłam. Ta historia sprawiła, że skąpałam moją duszę pod wodospadem szczęścia, ale też zanurzyłam się w głębokim smutku i rozległej tęsknocie. Nie chciałam jej kończyć. Z taką powieścią aż trudno było mi się rozstać.

 

Nostalgiczna opowieść w rytmie lat 80

Benedict Wells zabrał mnie w klimatyczną podróż do przeszłości. Do czasów, kiedy pisało się piosenki i nagrywało je na kasety, kiedy muzyka wybrzmiewała w słuchawkach walkmana, kiedy pobijało się rekordy w Defenderze i kiedy w przerwach od gry na gitarze zagryzało się skittlesy. Gdy przekroczyłam próg okładki „Hard Land”, wybrałam się na spacer uliczkami małego miasteczka w stanie Missouri. Minęłam malowniczy las, zanurzyłam stopy w Missouri River, przepłynęłam łódką Lake Virgin, a potem zgubiłam się w polu pszenicy i jęczmienia. Podobno to miasto nadawało się tylko do jednej rzeczy: żeby stąd uciec. W Grady każdy znał każdego, okolica była skrajnie konserwatywna, a samo miejsce nie oferowało żadnych perspektyw. Skrywało za to 49 tajemnic, ukrytych w 49 rozdziałach książki.

 

Książki, filmy i muzyka

Przemykając przez rozdziały „Hard Land”, nuciłam „Don’t stop believin”, natknęłam się na dealerów opychających używki do czytania, a nawet wybrałam się do kina z prastarym żyrandolem, podziurawionym dywanem i plakatami filmowych klasyków. Nostalgia unosiła się wśród kurzu i zapachu karmelu. W MTV słychać było Chromatics, U2 oraz Bruce’a Springsteena. A jeden ze zbiorów wierszy krył w sobie opowieść o chłopcu, który przepłynął jezioro i stał się mężczyzną. Benedict Wells sfilmował słowem historię o dorastaniu, podłożył ścieżkę dźwiękową z muzyką lat 80. i intensywnie wplótł literaturę w tło swojej powieści.

 

Historia jednego lata, o której się nie zapomina

Był nieśmiały, strachliwy i cholernie cichy. Freak, którego ogarniała panika. Outsider, który powtarzał liczbę pi do trzydziestego miejsca po przecinku. Chipmunk, który mieszkał w pokoju z widokiem na cmentarz. Lubił spacerować przy nagrobkach i wymyślać życiorysy zmarłych. Jego matka chorowała. Ojciec – bezrobotny. A jego koszulka miała dymek z napisem „Cool banana!”. Sam, główny bohater „Hard Land”, był specyficznym nastolatkiem. Pewnego lata jego życie zaczęło się zmieniać. Rozpoczął pracę w kinie. Poznał przyjaciół. Zakochał się. Zaczął przeżywać swoje pierwsze razy. Pierwsze piwo. Pierwszy papieros. Pierwszy skręt. Pierwsza jazda bez trzymanki. Pierwsze przełamywanie strachu. Pierwszy skok. Pierwszy zawód. Pierwsze rozczarowania. I pierwsze rozstania, z którymi ciężko było się pogodzić.

 

„Tego lata zakochałem się, a moja matka umarła”

Już od pierwszego zdania „Hard Landzafundował mi emocjonalną sinusoidę. Szczęście przeganiało smutek, by za chwilę żal przyćmił radość. Strach. Euforia. Złość. Przyjemność. Rozpacz i wzruszenie. Wszystko na raz. W tym samym czasie. Albo jedno po drugim. Uśmiechałam się do zdań. Płakałam nad stronami. Czułam rozdarcie między rozdziałami. Mimo traumy, żałoby i rozstań z powieści Benedicta Wellsa płynie ciepło, od którego serce mięknie i rozpływa się jak tabliczka czekolady w ciepłym mleku.

 

Coming of age w najlepszym wydaniu

Hard Land” to poruszająca opowieść o dojrzewaniu, relacjach rodzinnych, przyjaźni, pierwszej miłości, młodzieńczych wzlotach i upadkach, rozterkach, porażkach i tajemnicach. Wells subtelnie dotyka wielu tematów. Wielu wątkom nadał naturalnego koloru. Napisał o traumie mężczyzny skrzywdzonego przez własnego ojca. O chłopcu, który ma inny kolor skóry. O nastolatku, który jest homoseksualistą. Całość ozdobił literaturą (również tą ówcześnie zakazaną, jakBuszujący w zbożu”), kultowymi filmami (takimi jak „Powrót do przeszłości” i „Klub winowajców”) oraz ponadczasową muzyką z lat 80. W moich oczach, „Hard Land” wypadł zachwycająco. Jestem pewna, że wiele czytelników pokocha tę książkę tak mocno jak ja.

 Autorka recenzji: Paulina Kielar @ksiazka.do.kawy

Gdzie kupić książkę Hard Land?

 książka hard land

Zainteresowała Cię książka „Hard Land” autorstwa Benedicta Wellsa? Zajrzyj do naszej księgarni i wybierz wersję: papierową lub e-book. Oprócz recenzji masz możliwość przeczytania fragmentu książki.

 

 

 

 

Podobała Ci się recenzja? Przeczytaj również:

Wybierz się z nami na poszukiwanie skarbów – zapraszamy na Domowe Targi Książki: W poszukiwaniu skarbów.

Masz ochotę na coś z Serii Skandynawskiej? Poznaj „Testament” – skandynawską perełkę, o której nie da się zapomnieć.

A może lubisz reportaż? Sprawdź „Co się stało w Jonestown?”.

Jeśli szukasz młodzieżówki, która jest przepełniona emocjami po brzegi, sprawdź „Gorzki smak jej wielkie radości”.

Bestsellery

28,14 zł 46,90 zł

69,00 zł

32,94 zł 54,90 zł

25,80 zł 46,90 zł

41,94 zł 69,90 zł

29,94 zł 49,90 zł