Okazanie wdzięczności, szacunku, przyjaźni, miłości – dedykację w książce pisze się z wielu powodów. Intencja jest jednak taka sama: sprawić, żeby upominek stał się wyjątkowy. Jeśli planujesz zrobić komuś przyjemną niespodziankę i podarować książkę w prezencie, dedykacja będzie idealnym dodatkiem. Co musisz wziąć pod uwagę, zanim zabierzesz się do jej pisania? Podpowiadamy, jak skomponować dedykację, która wywoła uśmiech na twarzy każdego.
Dedykacja do książki, czyli…?
Książka to wspaniały upominek – pięknie się prezentuje, pozwala na intelektualne i rozrywkowe podróże, a na dodatek może pokazać, jak dobrze znasz drugą osobę. W tym wypadku dedykacja, tych kilka słów od serca, sprawia, że prezent nabiera sentymentalnej wartości. Nadaje mu osobisty charakter.
Dedykację najczęściej umieszcza się na stronie tytułowej, tak by nie dało się jej przeoczyć. Jeśli jednak masz wiele do przekazania, chcesz przytoczyć zabawną bądź wzruszającą anegdotę, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z pierwszej pustej strony powieści. Oczywiście możemy też się spotkać z głosami, że nie wypada kreślić słów w książce, a dedykacje zapisuje się na ozdobnej karteczce, wkładanej pod okładkę. Z tego rozwiązania na pewno warto skorzystać, gdy wiadomość jest przeznaczona tylko dla jednej pary oczu.
Jak dobrze napisać dedykację?
Dedykację można napisać przynajmniej na dwa sposoby. Jednym z nich jest zainspirowanie się gotowymi, dostępnymi w internecie dedykacjami do książek – jak szybko zauważysz, przykłady są dopasowane do wielu okazji. Druga opcję – samodzielne stworzenie dedykacji – polecamy, jeśli chcesz, żeby wpis miał nieco bardziej intymny charakter. Jak to zrobić? W tych kilkunastu specjalnych słowach warto wspomnieć, z jakich powodów to właśnie ta powieść została przez Ciebie wybrana, dlaczego jest istotna, jakie budzi skojarzenia i jakie przywołuje wspomnienia. Zgodnie z podstawowymi regułami starannie wykonana dedykacja powinna także zawierać:
- imię lub tytuł danej osoby – w zależności od relacji, która Was łączy;
- datę i miejscowość – po latach przywołają ciepłe wspomnienia;
- czytelny podpis – w łatwy sposób przypominający o tym, kto jest autorem prezentu.
Niektórzy przy dedykacjach chętnie korzystają z cytatów. Fragment z książki chętnie czytanego literata, wers z najczęściej słuchanej piosenki lub kwestia ze wspólnie oglądanego serialu na pewno będzie miłym zaskoczeniem dla bliskiej Ci osoby.
Przykładowe dedykacje książkowe
Treść dedykacji do książki w dużej mierze zależna będzie od tego, do kogo jest skierowana. Gdy nie wiesz, na jaki stopień poufałości możesz sobie pozwolić, najlepszym rozwiązaniem okaże się uniwersalna, oszczędna w słowach wypowiedź, typu:
- Dla Alicji, oby mikołajkowa lektura znalazła Cię w dobrym zdrowiu i jeszcze lepszym humorze. Piotr, 06.12.2021 r.
- Pani Jadwidze, z najlepszymi imieninowymi życzeniami – wszystkiego dobrego! Martyna Matczak, 08.07.2021 r.
W dedykacji dla przyjaciół, znajomych, bliskich koleżanek i kolegów z pracy możemy oczywiście wykazać się większą swobodę i humorem, np.:
- Ksawery, bardzo nam Ciebie brakuje, szybko wracaj do pracy – szef nie ma na kogo krzyczeć. Zatroskani współpracownicy, 11.10.2021 r.
- Kochany Tomku, wiem, że podróż do Meksyku zawsze była Twoim marzeniem. Niech ta książka choć na chwilę przeniesie Cię na ulice Guadalajary: do świata tequili, pysznego taco i dźwięków mariachi. Ściskam – Faustyna, 27.09.2021 r.
Masz już pomysł na dedykację? Świetnie, teraz pozostało to, co najprzyjemniejsze: wybór dobrej książki. Jeżeli wiesz, że Skandynawia jest bliska czyjemuś sercu, przyjrzyj się naszej „serii ze statkiem”. Przyjaciel jest fanem historii? Książka: „My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych” zabierze go w podróż nie tylko do innego kraju, ale w zupełnie inne czasy.
W gust miłośników literatury zaangażowanej trafi „Dziewczyna, kobieta, inna”, fani powieści obyczajowych ucieszą się z „Siedmiu mężów Evelyn Hugo”. Jeśli szukasz czegoś dla młodszych czytelników, zwróć uwagę na młodzieżowe „Wszystkie kolory moich wspomnień”. Z kolei dla dzieci wartościową lekturą okażą się książki: „Możesz na mnie liczyć” oraz „Max Einstein. Genialny eksperyment”.
Więcej czytelniczych propozycji znajdziesz podczas lektury artykułów:
- „Nowości książkowe 2021, które musisz przeczytać” – sprawdź listę bestsellerów 2021 roku;
- „Nawet w mieście możemy poczuć dzikość” – dowiedz się, które książki przeniosą Cię na łono natury;
- „Jak czytać Chyłkę? Poradnik dla początkujących” – a może to właśnie któraś z powieści Remigiusza Mroza okaże się idealnym upominkiem?