Raj dla entuzjastów zabytków, fanów wielkich metropolii i różnorodnych krajobrazów – Europa Zachodnia ma to wszystko! Tuż po wojażach po Bałkanach i Skandynawii kontynuujemy eksplorację Starego Kontynentu, zabieramy ze sobą Literackie Paszporty i ruszamy na Zachód. Dzisiaj postaramy się zachęcić Was do szybkiego city break’u do zachodnioeuropejskich stolic lub do przeczytania naszych doskonałych książek z Europy Zachodniej.
W ramach akcji Literackie Paszporty w każdym tygodniu tematycznym książki z danego regionu świata dostępne są z rabatem 50%. Bierzcie notes w dłonie, zapisujcie nasze najlepsze propozycje i lecimy. Kierunek: Europa Zachodnia.
Za co pokochacie Europę Zachodnią?
Kuchnia, która podbiła cały świat
Europa Zachodnia to bez wątpienia kulinarna mekka, której różnorodność smaków zachwyca turystów z całego globu. To właśnie z tego regionu wywodzi się kultowa kuchnia włoska, dzięki której możemy smakować unikalnej pizzy neapolitańskiej czy wyśmienitego spaghetti carbonara. Zachodnioeuropejski region słynie także z niesamowitej jakości wina wywodzącego się chociażby z francuskich winnic, hiszpańskiej paelli, holenderskiego sera, który podbija podniebienia czy wyśmienitej belgijskiej czekolady. Każdy kraj ma swoje kulinarne perły, które stały się symbolem europejskiej jakości i smaku!
Ikoniczne zabytki
Wyruszając na Zachód od naszego pięknego kraju, nie sposób ominąć bogatą ofertę zabytków i budowli, które zapierają dech w piersiach i przyciągają rokrocznie miliony turystów. To właśnie w Europie Zachodniej znajduje się najbardziej ikoniczna wieża na świecie, która już niebawem stanie się tłem dla Letnich Igrzysk Olimpijskich – wyjątkowa wieża Eiffla. Ruszając na południe od Francji, zachwycać można się spektakularną Sagradą Familią w Barcelonie, a kierując się nieco na wschód, podziwiać można rzymskie Koloseum, które momentalnie przenosi każdego turystę do epoki starożytności. Każde z tych miejsc nie tylko zachwyca swoimi wizualnymi atrybutami, ale także opowiada bogatą historię, która kształtowała dzisiejszą zachodnią część Starego Kontynentu.
Spektakularne i różnorodne warunki naturalne
Region zachodnioeuropejski poza swoją bogatą ofertą kulturalną i gastronomiczną potrafi zachwycić także wszystkich entuzjastów spędzania czasu na łonie natury. Odnajdziemy tutaj zapierające dech w piersiach krajobrazy i różnorodność przyrodniczą, jaka potrafi zdecydowanie zadziwić. To właśnie w Europie Zachodniej można tego samego dnia wspinać się na malownicze alpejskie szczyty, a później wsiąść w samochód i pod wieczór wypoczywać nad urokliwym Morzem Śródziemnym. Każdy zakątek Zachodu Europy ma do zaoferowania unikalne doświadczenia dla entuzjastów najróżniejszych krajobrazów. Niezależnie od tego, czy uwielbiacie długie, górskie wędrówki czy jesteście miłośnikami sportów wodnych – znajdziecie tutaj coś dla siebie!
Mamy w zanadrzu całe mnóstwo tytułów o Europie Zachodniej, które bez dwóch zdań Was zachwycą. Wszystkie odnajdziecie na stronie księgarni Wydaje nam się z rabatem –50%, a tymczasem zabieramy Was na wycieczkę do trzech wyjątkowych miejsc. To co, pakujemy Literacki Paszport (chociaż wszystkie kraje, które odwiedzimy, są w strefie Schengen), zakładamy plecak i ruszamy podbijać Zachód!
Książki z Europy Zachodniej – Niemcy
Rozpoczynamy podróż! Wyruszamy prosto z Fredry 8 w Poznaniu w kierunku naszej zachodniej granicy. Niemcy, nasi sąsiedzi, niedawni gospodarze turnieju Mistrzostw Europy w piłce nożnej mężczyzn, słyną nie tylko z imponującego rynku motoryzacyjnego, ale także z zaskakującej i doskonale odbieranej przez krytyków literatury. Jednym z naszych niemieckich tytułów jest powieść coming-of-age utrzymana w duchu lat 80. pt. „Hard Land” autorstwa Benedicta Wellsa, nazywanego „objawianiem niemieckiej literatury”. Opowiadająca o trudach młodości i magii pierwszych doświadczeń książka bezsprzecznie sprawdzi się jako letnia lektura i zachwyci nie tylko młodszych czytelników, mierzących się z podobnymi problemami, ale także przypadnie do gustu odbiorcom, którzy z utęsknieniem wspominają czasy swojej młodości.
W kontekście Niemiec nie sposób zapomnieć o brzemieniu, które na tym narodzie pozostawiła II wojna światowa. W Wydawnictwie Poznańskim wydaliśmy wiele książek historycznych, które eksplorują temat tego konfliktu zbrojnego z wielu perspektyw. Jedną z nich jest „Trzecia Rzesza na haju. Narkotyki w hitlerowskich Niemczech”, obszerna analiza wpływu narkotyków na społeczeństwo niemieckie w czasie II wojny. Dowiecie się z niej także, jaką rolę przemysł narkotykowy odegrał w przebiegu konfliktu, na przykład w kontekście wojny błyskawicznej. W naszej ofercie odnajdziecie również książki opowiadające o okresie międzywojennym i powojennym. Jedną z nich jest „Rausz. Niemcy między wojnami” autorstwa Haralda Jähnera, opowiadający o Republice Weimarskiej dwudziestolecia międzywojennego i wszystkich jej przemianach społecznych, kulturowych i ekonomicznych. Autor nie tylko opisuje ówczesne trendy, ale także próbuje odpowiedzieć na pytanie: dlaczego Hitler doszedł do władzy? Harald Jähner nie poprzestaje jednak na okresie przedwojennym – w książce pt. „Czas wilka. Powojenne losy Niemców” opowiada historię pierwszych lat po II wojnie światowej, kiedy to Niemcy zmuszeni byli przewartościować swoje postawy i obrać kierunek rozwoju na trudny społeczno-ekonomicznie czas. Zdaniem krytyków jego twórczość to nie tylko doskonała praca historyczna, ale także świetne połączenie publicystyki i dziennikarskiego warsztatu.
Książki z Europy Zachodniej – Francja
Kontynuujemy naszą wycieczkę objazdową razem z książkami zachodnioeuropejskimi i wkraczamy do kraju, który charakteryzuje się wielkim zaangażowaniem w walkę o prawa obywatelskie, przepięknym i melodyjnym językiem, a także bardzo atrakcyjną ofertą turystyczną. Zjeżdżamy z niemieckiej autostrady i przekraczamy granicę Francji! Z czym kojarzy Wam się ten zjawiskowy kraj? Jednym z pierwszych skojarzeń, wypływających z Paryża, potocznie nazywanego miastem miłości, jest szeroko pojęta romantyczność. I w naszej ofercie entuzjastki i entuzjaści romansów odnajdą coś dla siebie! Polecamy „Francuskie love story” Natalii Sońskiej, w którym przeniesiecie się do gorącej i urokliwej Prowansji, gdzie trafia Lena, architektka krajobrazu z Poznania, pod pretekstem spotkania biznesowego, jednak gdy poznaje tam swojego wspólnika Marcela, gorące uczucie zaczyna rozkwitać… Jeśli poszukujecie pasjonującego romansu, to taki z Francją w tle sprawdzi się bez wątpienia! Gdy będziecie chcieli dowiedzieć się więcej o tym fascynującym kraju, doskonale pasować do tego celu będzie kompendium wiedzy autorstwa Kathy Yandell, „Francja. Radość życia”. Autorka snuje opowieść o wszystkich odcieniach kraju potocznie nazywanego sześciokątem, opisując tajniki życia w głośnym i wielkim Paryżu, ale także przenosząc się do urokliwych prowincji. Aktualny i fascynujący portret Francji, jakiej nie znaliście wcześniej!
Kraj trójkolorowych z uwagi na swoją bogatą kulturę i historię często też był wykorzystywany jako miejsce akcji przez autorów literatury pięknej czy fantastyki. Anthony Doerr w przejmującym „Świetle, którego nie widać” przenosi czytelników w trudny okres II wojny światowej, przedstawiając Paryż i pobliską Bretanię z perspektywy Marie-Laure, dwunastoletniej niewidomej dziewczynki. To opowieść o próbie odnalezienia lepszego jutra, nawet w najczarniejszych czasach, oraz o sile przyjaźni, która potrafi dać nadzieję i przezwyciężyć najtrudniejsze sytuacje. Ta kultowa już powieść doceniona została także prestiżową Nagrodą Pulitzera!
Akcję we Francji ulokowała także nasza bestsellerowa osoba autorska, tworząca świetne i bardzo wciągające powieści dla młodzieży, w których odnajdą się także fani fantastyki. Mowa tutaj o nie kim innym, jak V.E. Schwab! W poruszającym „Niewidzialnym życiu Addie LaRue” przenosimy się do osiemnastego wieku, do małego francuskiego miasteczka, gdzie młoda dziewczyna wikła się w pakt z diabłem, który diametralnie zmieni jej życie. Jakie brzemię będzie musiała na sobie nieść? Przekonajcie się sami, ale od razu musimy Wam zdradzić, że Francja jest w tej wyjątkowej powieści niczym osobny bohater! Do Paryża przenoszą się także bohaterowie „Korytarza kości”, drugiej odsłony pełnej tajemnic i osobliwości serii Schwab – jakiemu niebezpieczeństwu kryjącemu się pod paryskimi ulicami będzie musiała stawić czoła Cassidy Blake?
Książki z Europy Zachodniej – Włochy & Hiszpania
Dotarliśmy już na Lazurowe Wybrzeże i stoimy przed ważnym wyborem… Gdzie ruszyć dalej? Wybór pozostawiamy Wam! Z jednej strony, kusi wyprawa na południe do gorącej i pasjonującej Hiszpanii, słynącej z dwóch ikonicznych drużyn piłkarskich, FC Barcelony i Realu Madryt, jak i z bardzo bogatej kultury i folkloru. Z drugiej strony, spoglądamy na wschód do przepięknych Włoch, kuszących nas wyśmienitą kuchnią, zapierającymi dech w piersiach widokami i zabytkami, o których zobaczeniu marzyliśmy od dziecka. Ciężki wybór, ale może tym razem w podjęciu tak niełatwej decyzji pomogą nasze książki!
Włochy to idealny kierunek na letnie podróże i jesteśmy pewni, że „Pewne włoskie lato” Rebekki Serle najtrafniej potwierdza tę teorię! Zatrzymajmy się na malowniczym wybrzeżu Amalfi, gdzie trafia Katy. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem – w tę podróż miała wybrać się ze swoją niedawno zmarłą matką. Nadmorskie Positano nie było miejscem wybranym przypadkowo, to właśnie tutaj Carol spędziła lato, którego nigdy się nie zapomina, razem z ojcem Katy… Niespodziewanie, gdy dziewczyna dociera jednak do miejsca, o zobaczeniu którego marzyła, spotyka swoją matkę… w 30-letnim wcieleniu. Jak zakończy się ta włoska przygoda, pełna pasji, miłości, ale także żalu i smutku? Podczas naszych włoskich wojaży proponujemy także zajrzeć do samego serca Włoch, znakomitego Rzymu. Ale żeby nie było za łatwo, przeniesiemy się do… „Starożytnego Rzymu. Od Romulusa do Justyniana”. Wydana w ramach naszej „Serii Starożytnej” książka podąża za stolicą Włoch od samego jej powstania i śledzi jej zmiany społeczne i wizualne. To doskonała pozycja dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z książkami historycznymi!
Jeśli jednak opcja hiszpańska dalej pozostaje kusząca, to spokojna głowa, mamy dla Was propozycje, które rozgrzeją bardziej niż niejedna paella. Razem z Mikołajem Buczakiem, autorem książki „Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii”, wyruszcie na literacką podróż do Katalonii, Kraju Basków czy stolicy kraju, Madrytu, aby skonfrontować swoje wyobrażenia o tym słonecznym miejscu, jakim jest Hiszpania. Szczególnie interesujący i aktualny może się okazać aspekt turystyczny, eksplorowany w książce w kontekście niedawnych protestów związanych z nadmiarem turystyki, utrudniającej życie mieszkańcom Barcelony. W naszej kolekcji mamy także książkę o jednym z najwybitniejszych europejskich reżyserów – „Ostatni sen” autorstwa Pedra Almodóvara. Dwanaście osobistych historii wysnutych przez tego ikonicznego twórcę opowiada o jego życiu i pasji, począwszy od mrocznych lat dzieciństwa i edukacji szkolnej, a kończąc na jego najbardziej aktualnej twórczości. Jeśli lubicie filmy Almodovara, to lektura tej książki będzie przypominała seans jego najlepszych dzieł!
To co, w jakim kierunku podążycie? Hiszpania? Włochy, Francja czy Niemcy? W ramach naszego tygodnia zachodnioeuropejskiego zachęcamy nie tylko do podróży do najbardziej ciekawych miejsc, ale zwłaszcza do literackich wypraw. Bez wychodzenia z domu można poznać cały świat. Chwytajcie w dłonie Literackie Paszporty i ruszajcie po książki z Europy Zachodniej przecenione o –50%!
Vamos a la playa!
Przeczytaj także:
Wakacyjna akcja Literackie Paszporty: lecimy na Bałkany!
Literackie Paszporty: Witamy w mroźnej Skandynawii!
Romansiary powinny to przeczytać!