Aktualności
Literackie Paszporty: podróż na Wschód z azjatyckimi książkami
29.07.2024

Literackie Paszporty: podróż na Wschód z azjatyckimi książkami

Akcja promocyjna Literackie Paszporty - azjatyckie książki -50%

Na kartach naszych Literackich Paszportów tylko przybywa pieczątek, ale spokojna głowa: miejsca na kolejne wojaże starczy na pewno. Tuż po wizycie na Czarnym Lądzie ruszamy na wschód – w tym tygodniu razem z naszymi książkami przywitamy Azję. Raj dla fanów wyśmienitego jedzenia, urzekającej kultury i literatury. Azjatyckie książki zachwycają prostotą, wyjątkowym folklorem, a także czułą narracją o ludzkich emocjach. Odkryjcie zapierające dech w piersiach książki ze Wschodu i wyruszcie na przygodę razem z nami.

Już w tym tygodniu w księgarni Wydaje nam się, w ramach wakacyjnej akcji Literackie Paszporty, będziecie mieli okazję zdobyć azjatyckie książki z naszej kolekcji z rabatem –50%. Ruszamy na lotnisko, przygotujcie się na daleki lot z Afryki – długa drzemka, świetna książka i lada moment będziemy w Azji.

A czy wiedzieliście, że Azja…

…to najbardziej zróżnicowany pod kątem językowym kontynent?

Ten niebywale wielki kontynent jest domem dla niespełna 2300 języków, którymi posługuje się prawie 4,5 miliarda ludzi. Zdecydowana większość z nich należy jednak do gatunku powoli wymierających. Językiem, którym posługuje się największa liczba mieszkańców kontynentu, jest chiński, a tuż za nim plasuje się indyjski. Azja jest nie tylko miejscem narodzin dla wielu różnorodnych dialektów, ale także stanowi kolebkę i podwalinę dla wielu starożytnych kultur. Znana z wynalezienia pisma cywilizacja Mezopotamii czy słynące z ogromnych zasług w dziedzinie matematyki starożytne Chiny – Azja na przestrzeni wieków wyróżniała się nie tylko imponującym rozwojem kultury i folkloru, ale także wpłynęła na świat nauki, jaki dzisiaj znamy.

…to kontynent, na którym znajduje się największe miasto na świecie?

Mowa tu oczywiście o gigantycznej aglomeracji, Tokio, stolicy Japonii. Populacja tego megalopolis wynosi w obecnym momencie prawie tyle samo, ile liczba mieszkańców naszego kraju – ponad 37 milionów osób! Szybki rozwój wschodniej części Azji zdecydowanie wpłynął na powstanie wielu futurystycznych miast – zachwycający zjawiskową i nowatorską architekturą Singapur, Dubaj, przepełniony drapaczami chmur, czy miejsce, które słynie z ogromnego wkładu w rozwój najnowocześniejszych technologii, Tajwan – jest w czym wybierać. Jeśli planujecie wyprawę do Azji, czeka na Was prawdziwie zróżnicowana oferta turystyczna. Odnajdą się tu fani przestrzeni egzotycznych, ale także Ci, którzy chcą zatopić się w wielkomiejskim labiryncie.

…to dom dla wielu literackich cudów?

Literatura azjatycka bez dwóch zdań wyróżnia się na tle wielu światowych bestsellerów. Coraz śmielej wchodzi na nasz polski rynek wydawniczy i nie ma w tym nic dziwnego – Azja jest miejscem, w którym literatura gra bardzo ważną rolę. To w końcu w Japonii, w XI wieku, w okolicy roku 1010 spisana została najstarsza powieść na świecie. The Tale of Genji to wyjątkowy zapis życia na cesarskim dworze spisany przez damę dworu, dotyczący sławetnego księcia i jego licznych romantycznych przygód. Literatura odegrała także kluczową rolę w Chinach – to właśnie tam powstały kultowe i ikoniczne teksty z dziedziny filozofii autorstwa Konfucjusza. Dużą sławą cieszą się także Indie, słynące z Mahabharaty, postrzeganej jako najdłuższy epos na świecie, dziesięć razy dłuższy od klasycznych Odysei i Illiady.

Azja zaskakuje, szokuje, wciąga i zachwyca. Już w tym tygodniu na stronie księgarni Wydaje nam się znajdziecie azjatyckie książki z naszej kolekcji z rabatem –50%. Zobaczcie, jakie tytuły ze Wschodu mamy do zaproponowania. Za oknami naszego samolotu widać już pierwsze światła wyłaniające się z nocnej czerni – lądujemy w Azji.

Azjatyckie książki – porywające serie fantasy dla młodzieży i nie tylko

Tkając świt, Elizabeth Lim, We Need YA, azjatyckie książkiKraje azjatyckie to częste źródło inspiracji dla autorów tworzących w gatunku fantasy.  Jedną z serii, która inspirowała się Azją, a w szczególności Dalekim Wschodem, jest dylogia autorstwa Elizabeth Lim Elizabeth Lim, rozpoczynająca się od Tkając świt. Wychowana w Tokio autorka snuje opowieść, która jest połączeniem popularnego krawieckiego reality show i jednej z najbardziej kultowych i wciąż poruszających bajek Disneya, Mulan. Czy marzenia młodej dziewczyny, która pod postacią chłopca trafia na królewski dwór, się spełnią? Czy uda jej się pokonać dwunastu doświadczonych krawców rywalizujących o wysoką pozycję na dworze? Podobnie jak Maia, główna bohaterka, odnajdziecie w tej historii całe mnóstwo wrażeń i pełną gamę zwrotów akcji.

Sześć szkarłatnych żurawi, Elizabeth Lim, We Need YA, książki azjatyckieJeśli jesteście fanami literatury młodzieżowej, polecamy także inną serię autorki – Sześć szkarłatnych żurawi. W tym pełnym bliskowschodnich inspiracji retellingu baśni braci Grimm o zaklętych braciach odnajdą się fani wciągających historii wywołujących najróżniejsze  emocje. Poznacie tutaj Shiori, jedyną księżniczkę królestwa Kiaty, która zmaga się z dwiema trudnymi sytuacjami. Dziewczyna niedługo ma zostać poddana zaaranżowanemu małżeństwu, a na domiar złego odkrywa w sobie istnienie mocy, która może okazać się dla niej bardzo brzemienna. Na przestrzeni 500 stron znajdziecie przejmującą, pełną akcji i emocji historię, która nasycona jest kulturą Dalekiego Wschodu.

A z popiołów zrodzi się ogień, Sabaa TahirBezkresne równiny Imperium Marsyjskiego, miejsce akcji książek, o których Wam opowiemy, jak i panująca tam kultura już od pierwszych stron przywodzą na myśl Persję czasów starożytności. Poznajcie A z popiołów zrodzi się ogień, początek serii, którą pokochali wszyscy wielbiciele romantasy na całym świecie. Sabaa Tahir zabiera czytelnika w podróż do miejsca, nad którym wisi zasłona pogłębiających się podziałów klasowych – każdy przejaw buntu wycelowany w opresyjną władzę kończy się jedynie prześladowaniami całych rodzin. W tym nieprzyjaznym świecie spotyka się dwójka młodych ludzi, których łączy wielka potrzeba wolności. Laia wyrusza na niebezpieczną misję w celu uratowania swojego brata, zaś Elias, syn najgroźniejszej komendantki w całym Imperium, próbuje odnaleźć w sobie siłę, aby uciec z systemu, który przynosi jedynie cierpienie. Jak połączą się ich losy? Kontynuację historii Lai i Eliasa odnajdziecie w drugim tomie serii, Ku ciemności wzniesiemy pochodnie.

Azjatyckie książki – przejmujące powieści obyczajowe

Spadochrony, Kelly YangKsiążki z kontynentu azjatyckiego to nie tylko pasjonujące fantasy, ale także pozycje utrzymane w gatunku young adult. Młodzieżówki pisane przez autorów z azjatyckimi korzeniami dotykają problemów, z którymi zmagają się młodzi Azjaci. Presja ze strony rodziców, samotność czy trudności w budowaniu pierwszych relacji. Jedną z autorek azjatyckiego pochodzenia, której książki wydaliśmy, jest urodzona w Hongkongu Kelly Yang. W powieści pt. Spadochrony opisuje losy Claire Wang, dziewczyny, która zostaje wysłana przez swoich rodziców z Chin do kalifornijskiej szkoły. Wbrew pozorom nowa sytuacja jest dla nastolatki okazją do pełni wyzwolenia i budowania innego życia. Na jej drodze stają nieprzewidziane trudności i osoby, które nie są wobec niej przychylnie nastawione. Jak Claire poradzi sobie z trudem imigracji i ze zbudowaniem nowych relacji?  W We Need YA wydaliśmy także kolejną powieść Kelly Yang, Projekt: Miłość.

Ostatniej nocy w klubie Telegraph, Malinda LoPodobną, lecz w pełni zanurzoną w latach 50. opowieść stworzyła Malinda Lo. Ostatniej nocy w klubie Telegraph od pierwszej strony wciąga w kompaktowy świat amerykańskiego San Francisco. W zamkniętej społeczności Chinatown mieszka nasza główna bohaterka, Lily Hu. Córka imigrantów z Chin zmaga się z dorastaniem i stopniowym odkrywaniem swojej queerowej tożsamości. To opowieść, która zachwyca pięknym językiem, wielką czułością w opowiadaniu o uczuciach i szalenie interesującym kontekstem społeczno-historycznym. Lily bowiem dorasta w powojennym czasie wypełnionym strachem przed komunizmem. W tamtym czasie osoby nieheteronormatywne spotykały się z całkowitym brakiem tolerancji.  Odkryjcie magię pierwszych doświadczeń razem z Malindą Lo. W naszej ofercie odnajdziecie także drugą książkę autorki, Rozproszone światło.

Azjatyckie książki – zapierająca dech w piersiach literatura piękna i… pewna niespodzianka

Dom drzwi, Tam Twan EngBez dwóch zdań, literatura azjatycka jest pełna osobliwości, zaskakujących wątków i motywów, które poszerzają czytelniczą perspektywę. Dlatego tak często zachwycamy się azjatyckimi książkami z nurtu literatury pięknej. Jedną z nich jest Dom drzwi, autorstwa Tan Twan Enga. W tej nominowanej do prestiżowej Nagrody Bookera 2023 opowieści opartej na prawdziwych wydarzeniach przenosimy się  na malezyjską wyspę Penang w 1921 roku. Jak zakończy się niespodziewana przyjaźń pisarza i pewnej nieszczęśliwej kobiety? Autor buduje historię w pełen napięcia sposób, przeplatając konwencję kryminalną ze wzruszającymi motywami romansu. Uwodzicielska i hipnotyzująca lektura. Zachwyci wszystkich entuzjastów książek, które krok po kroku wciągają w swoje sidła i nie pozwalają się odłożyć ani na moment.

Kontratyp, Remigiusz MrózA czy wiedzieliście, że w Azji swoje miejsce akcji odnalazła… jedna z części serii o Joannie Chyłce autorstwa Remigiusza Mroza? W ósmej odsłonie opowieści o dziarskiej prawniczce, pt. Kontratyp, Chyłka i Zordon prowadzą sprawę, która swoją genezę ma na Annapurnie, jednym z najbardziej niebezpiecznych ośmiotysięczników Himalajów. To właśnie tam ginie troje polskich wspinaczy, a kilka tygodni później aresztowana zostaje pozostała uczestniczka wyprawy. Co wydarzyło się na Annapurnie i dlaczego śledczy stawiają zarzuty ocalonej?

 

 

 

Kończymy naszą literacką wycieczkę objazdową po wielkim azjatyckim kontynencie. Odwiedziliśmy malezyjską wyspę, wspinaliśmy się po himalajskich szczytach, wpadliśmy na szybką wizytę do Chinatown i wędrowaliśmy po perskich pustyniach. Sporo wrażeń jak na jeden tydzień. Wszystkie azjatyckie książki z naszej kolekcji odnajdziecie na stronie Wydaje nam się w tym tygodniu z rabatem –50%. A tymczasem, czekamy już z Literackim Paszportem w dłoniach na lotnisku, wlepiając wzrok w tablicę odlotów. Już za tydzień powrócimy do Europy, a konkretniej na pewne wyspy…

Polecamy także:
Wakacyjna akcja Literackie Paszporty: lecimy na Bałkany
Akcja Literackie Paszporty: Witamy w mroźnej Skandynawii
Literackie Paszporty – czas odkryć literackie oblicze Europy Zachodniej
Literackie Paszporty: lądujemy w Afryce