Aktualności
Oskary Książkowe 2023 – nominacje
03.03.2023

Oskary Książkowe 2023 – nominacje

Kinomani z całego świata powoli przywdziewają już swoje najlepsze garnitury i kreacje i rozsiadają się przed telewizorami. Są dostojni, przygotowani na każdą ewentualność i nie mogą się doczekać rozwinięcia czerwonego dywanu. Z jakiej to okazji? To proste! Już 12 marca odbędzie się 95. gala rozdania Nagród Akademii Filmowej, czyli Oskarów. A co łączy książki z Oskarami? Sprawdź poniżej! Możesz poczuć się jak członek jury!

Rozdanie Oskarów

Nagrody Akademii Filmowej, znane także jako Oskary, są przyznawane podczas wielkiej gali od 1929 roku. 12 marca odbędzie się jubileuszowa, 95 edycja tego przyciągającego wszystkich przedstawicieli kinowego świata i tłumy ich fanów. Dla gwiazd jest to okazja do pokazania siebie, swoich sukcesów i kreacji, o których długo będą rozprawiać krytycy. Czerwony dywan rozwinie się już niedługo przed Teatrem Dolby w Hollywood i powita wszystkie spragnione wrażeń filmowych osoby. Wyniki Oskarów śledzi cały świat, bo stanowią odbicie opinii na temat współczesnego kina i trendów, jakie w nim obecnie panują.

A skoro do rozdania nagród została jeszcze chwila, a wszyscy przybyli już odświętnie ubrani, postanowiliśmy wykorzystać okazję i przyznać własne Oskary – Książkowe Oskary. Poznajmy bliżej tytuły nominowane w 10 kategoriach!

Kategoria: Najlepszy autor / Najlepsza autorka

Książka zaczyna żywot u swojego autora / swojej autorki, a bycie twórcą to niełatwa sprawa! Właśnie dlatego chcemy nagrodzić Najlepszego Autora / Najlepszą Autorkę naszym Książkowym Oskarem. Dzięki swojemu stylowi, kreacji bohaterów i wyjątkowym światom książka może nas bawić, nauczyć czegoś, wzruszyć i otworzyć nam oczy na nowe tematy. Docenienie twórcy motywuje go także do napisania kolejnego wspaniałego dzieła.

W kategorii Najlepszy autor / Najlepsza autorka  nominowaliśmy:

  • Anthony’ego Doerra
  • Taylor Jenkins Reid
  • Elif Shafak
  • Ruth Ware
  • E. Schwab
  • Remigiusza Mroza
  • Hanię Czaban
  • Danutę Awolusi
  • Martynę Pustelnik

Kategoria: Najlepszy bohater / Najlepsza bohaterka

Czym byłaby książka bez swoich bohaterów? To dzięki ich przygodom, wyborom i przemyśleniom czytanie wydaje się wyjątkowym doświadczeniem. Każdy czytelnik ma swoich ulubieńców, którzy zajmują specjalne miejsce w jego sercu. Książkowe Oskary to idealna okazja, żeby jeszcze lepiej podkreślić ich wagę!

W kategorii Najlepszy bohater / Najlepsza bohaterka nominowaliśmy:

Kategoria: Najlepsze efekty specjalne

Miłośnicy fantastyki również mogą zagłosować na swoich ulubieńców. Wymyślone światy potrafią przecież być drugim domem czytelników, którzy lubią oderwać się na (dłuższą) chwilę od rzeczywistości i przeżyć niezapomniane przygody z bohaterami książek fantasy. To prawie jak oglądanie filmów z efektami specjalnymi! Dlaczego nie docenić ich dodatkowo Książkowym Oskarem? W końcu filmowe Oskary również nagradzają efekty specjalne.

W kategorii Najlepsze efekty specjalne nominowaliśmy:

Kategoria: Najlepszy głos reprezentacji/społeczności

Książkowym Oskarem chcemy również nagrodzić tych, którzy swoją postawą stanowią ważną reprezentację      pewnej społeczności, mniejszości czy wyznawanych cnót. Tacy bohaterowie, ich zachowanie i przemyślenia ukazują, że książki to nie tylko źródło rozrywki, ale również pewien manifest, dzięki któremu autorzy starają się mówić o istotnych tematach i wywierać realny wpływ na rzeczywistość.

W kategorii Najlepszy głos reprezentacji/społeczności nominowaliśmy:

Kategoria: Najlepsza okładka

Okładka stanowi ważną część książki. Wielu czytelników wybiera w końcu swoją przyszłą lekturę właśnie na jej podstawie. Inni kupują kilka wydań ulubionej powieści, żeby postawić je obok siebie, bo zmieniła się jej szata graficzna. Sądzimy, że wśród wszystkich istniejących można wybrać tę jedną, wyjątkową okładkę, która zasługuje na Książkowego Oskara!

W kategorii Najlepsza okładka nominowaliśmy:

Kategoria: Najlepsza książka middle grade

Przyszedł czas na książki dla młodszych. W końcu nawet podczas gali rozdania filmowych Oskarów przyznaje się nagrody dla animacji. Tytuły dla dzieci i młodzieży są tym bardziej ważne, że kształtują nawyk czytania od dzieciństwa, pomagają w rozwoju emocji i słownictwa, a przy tym dostarczają rozrywki. Koniecznie musimy je docenić!

W kategorii Najlepsza książka middle grade nominowaliśmy:

Kategoria: Najlepszy reportaż

Książkowe reportaże, podobnie jak filmy dokumentalne, poruszają istotne tematy, jednocześnie zachęcając wciągającą narracją i fascynującymi faktami. Tym samym łączą w sobie rozrywkę i wiedzę w proporcjach, które gwarantują dobrze spędzony czas. Oznacza to, że najlepszy reportaż koniecznie trzeba nagrodzić Książkowym Oskarem!

W kategorii Najlepszy reportaż nominowaliśmy:

 

Kategoria: Najlepsza książka poniżej 300 stron

Najlepszy film krótkometrażowy również ma swoją kategorię na gali filmowych Oskarów. Właśnie dlatego postanowiliśmy przyznać naszego Książkowego Oskara książce „krótkostronicowej” dla wszystkich tych, którzy uwielbiają niedługie tytuły. Co tu dużo pisać?

W kategorii Najlepsza książka poniżej 300 stron nominowaliśmy:

Kategoria: Najlepsza książka

A teraz najtrudniejsze zadanie: wybrać najlepszą książkę spośród wszystkich ubiegłorocznych premier. Tę, która wbija w fotel, wyciska wszystkie łzy albo otula jak najmilszy kocyk. Jak ją wybrać, skoro istnieje tyle możliwości? Koniecznie musisz nam pomóc! Nominację na Najlepszą książkę możesz zaproponować na naszym stories na Instagramie księgarni. Dopiero dzięki propozycjom Czytelników, a więc także Twojej, możemy wybrać książkę godną Książkowego Oskara!

Książkowe Oskary

Kiedy cały świat czeka na wyniki Oskarów, warto wykorzystać okazję, by docenić także książki, które często stanowią inspirację dla reżyserów. Powyższe nominacje znajdziesz na naszym Instagramie, podobnie jak miejsce, gdzie możesz nominować Najlepszą książkę 2023. To właśnie tam odbędzie się głosowanie w każdej kategorii. Dzięki temu czytelnicy mogą się poczuć jak jury najważniejszego plebiscytu!

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera: