Aktualności
Ulubione przysmaki książkowych i filmowych bohaterów
29.12.2021

Ulubione przysmaki książkowych i filmowych bohaterów

Hobbici i elficki chleb, Popeye i szpinak, minionki i banany – tym, co łączy wszystkich tych fikcyjnych bohaterów, jest upodobanie do jedzenia. Potrawy – nieraz dziwne, nieraz charakterystyczne, a często kojarzone wyłącznie z konkretnymi osobnikami – w różnych dziełach wielokrotnie odgrywają znaczącą rolę, skutecznie pobudzając ciekawość odbiorców. Jeśli więc i Ty chcesz poznać (bądź przypomnieć sobie) przysmaki ulubionych postaci ze świata książek i filmów, przedstawiamy najpopularniejsze specjały.

Anton Ego i ratatouille

Bakłażan, cukinia, cebula, pomidory i papryka – to właśnie z tych warzyw przyrządza się tradycyjną francuską potrawę, znaną pod nazwą ratatouille. Danie, rozsławione za sprawą animacji o przygodach marzycielskiego szczura Remy’ego, pojawia się w kulminacyjnej scenie filmu, by wprawić w zachwyt dotąd niewzruszonego krytyka kulinarnego, tj. Antona Ego. W Ratatoille wykorzystano przepis Thomasa Kellera – amerykańskiego szefa kuchni, który do potrawy dodał aromatyczną piperadę oraz winegret.

Harry Potter i treacle tart

Uczta w Hogwarcie to nie byle co. Strucle, eklerki, pączki i…? No właśnie – nazwę przysmaku, którym zajadał się bodaj najpopularniejszy nastoletni czarodziej, trudno przetłumaczyć na język polski. Pod pojęciem treacle tart kryje się jednak ciasto, do którego wykonania najczęściej używa się złocistego syropu, skórki i soku z cytryny oraz… tartej bułki. Brzmi ciekawie? Zobacz, jak przygotować ten deser.

Kawiarnia Whistle Stop i smażone zielone pomidory

Smażone zielone pomidory to tytuł najbardziej znanej powieści Fannie Flag. Tytuł znaczący, bo kryjący w sobie prosty, a jednocześnie symboliczny i zapadający w pamięć przysmak, do którego wykonania naprawdę nie potrzeba wiele. Jeśli więc pragniesz poczuć klimat lat 30. XX wieku i choć na chwilę przenieść się do kawiarni Whistle Stop, sprawdź, jak przygotować to danie.

Małe kobietki i piklowane limonki

W Małych kobietkach Louisy May Alcott marynowane limonki to nie lada przysmak. To właśnie nimi zajadają się młode bohaterki i to one służą za przedmiot przetargów, wyraz sympatii oraz znak czasów. Niegdyś bardzo popularne, dziś mogą stanowić nieoczywisty dodatek do dań głównych – zwłaszcza w wersji na ostro.

Opowieści z Narnii i rachatłukum

W książce Lew, czarownica i stara szafa okoliczności spożycia rachatłukum nie są zbyt pomyślne – to właśnie za sprawą tego przysmaku Edmund zdradza rodzeństwo. Charakterystyczny dla Półwyspu Bałkańskiego i Bliskiego Wschodu smakołyk to nic innego, jak słodka galaretka, wzbogacona o różnego rodzaju dodatki typu: orzechy, wiórki kokosowe, płatki róży, migdały. Rachatłukum, znane także pod nazwą turkish delight, świetnie sprawdza się w roli deseru – zobacz, jak je przygotować.

 

Masz ochotę na więcej? Po aromatycznej herbacie z sokiem malinowym rozpoznasz Szczęście przy kominku – publikację pozwalającą uwierzyć, że – zwłaszcza w święta – wszystko jest możliwe. Gorący napój to także motyw przewodni debiutanckiej powieści Anny Chaber, pt. Zaproś mnie na pumpkin latte. W swojej wzruszającej książce autorka przenosi czytelników do tętniącego życiem miasta: miejsca, w którym – by spełniać marzenia – trzeba iść naprzód. Wątek jedzenia odnajdziesz również w powieści Tak smakuje miłość, której główna bohaterka, kulinarna blogerka, wciąż szuka idealnego przepisu – tyle że na udany związek.

nasz ostatni dzień adam silvera mocne książki na jesień w księgarni wydaje nam sięAby zaspokoić książkowy apetyt, polecamy lekturę artykułów: