Za oknem rozgościło się upalne lato, w powietrzu czuć wakacyjny klimat, a piękna pogoda sprzyja planowaniu urlopów i realizacji wymarzonych wyjazdów. Niezależnie, czy spędzacie czas w domu, w górach, nad morzem czy nad jeziorem, dzięki Wydawnictwu Poznańskiemu możecie zanurzyć się w najnowszej powieści Sarah Moss, która miała swoją premierę 29 czerwca 2022 roku. „Ciche wody” to prawdziwa perełka wśród literatury pięknej, idealna na okres wakacji. Chociaż klimat powieści nie przypomina plażowego chilloutu, to z pewnością odnajdziecie w niej ochłodę przed palącym słońcem.
Historia skąpana w deszczu
W „Cichych wodach” Sarah Moss serwuje nam wakacje na kempingu w pochmurnej Szkocji. Ciemne niebo rozlewa nieustanny deszcz. Drewniane domki letniskowe nad brzegiem jeziora puchną od wilgoci. Od samego początku czuć, że coś się wydarzy. Wśród spadających kropel słychać szumiący niepokój. Ze strony na stronę powoli podnosi się poziom niepewności. Czuć niebezpieczeństwo, jakby nadciągała nieposkromiona burza. Moss w swojej powieści wymalowała wakacje, ale w nieco innych barwach. Jest ciemniej. Jest mroczniej. A żywe kolory próbują przebić się przez wszystkie odcienie szarości.
Ludzie pogrążeni w mroku
Podczas deszczu wszyscy się nudzą. Nie ma co robić i nie ma dokąd pójść. Ludzie wyglądają z okien. Obserwują. Oceniają. Każdy każdemu się przygląda. Każdy coś ukrywa. Każdy jest moralnie skompilowany. Bohaterowie „Cichych wód” pogrążeni są w osobistych troskach. Ich życie nie potoczyło się dokładnie tak, jakby chcieli. Kobieta biegnąca w deszczu rzuca swojemu ciału wyzwanie. Nastolatek wiosłujący kajakiem mierzy się z żywiołami. Matka, która ma godzinę tylko dla siebie, traci czas na rozmyślanie, jak ją wykorzystać. Małżeństwo, które próbuje dojść jednocześnie, dąży do doskonale symetrycznego pożądania. Nastolatka, która chce umrzeć, rozmyśla o uduszeniu poduszką. Sarah Moss kreśli historie ludzi, odkrywając ich słabości, kruchość oraz mroczne strony.
Problemy dzisiejszego świata
„Ciche wody” skrywają w swych głębinach bolesną codzienność i zmącone umysły ludzi zmagających się z różnymi problemami. Powieść porusza tematy depresji, myśli samobójczych, przeludnienia, wojny pokoleń, kultury gwałtu, fantazji seksualnych, wzajemnych nieporozumień, a nawet i Brexitu. Jestem pełna podziwu dla autorki, że ujęła tyle ważnych tematów w mocno skompresowanej formie. Opowieść o napięciach, konfliktach i kompromisach, ujęta w historiach 12 osób, odzwierciedla brutalną rzeczywistość, w której żyjemy.
Wielka proza w niewielkim opakowaniu
„Ciche wody” to opowieść jednego dnia. Historia zaczyna się o świcie, a kończy o zmroku. Na niespełna dwustu stronach Moss przedstawia zwyczajne życie zwykłych ludzi. I mimo tej całej zwykłości złowieszczy ton powieści przybierał na sile. Historia toczyła się spokojnie, a ja czułam rosnący niepokój. Fale nasilającego się napięcia uderzyły mnie z każdej strony. Autorka stopniowo przygotowuje czytelnika na nadchodzącą katastrofę. Każdym rozdziałem wnika w umysły bohaterów, abyśmy mogli ujrzeć świat ich oczami. Zręcznie manewruje pomiędzy różnymi perspektywami. Narracją przeskakuje z postaci na postać. Z czułością kreśli rzeczywistość. Prostą prozą wplata między wiersze życiową mądrość, a monologi, dialogi ukryte w tekście oraz natura przebijająca się między rozdziałami nadają powieści wyjątkowego charakteru.
Fikcja z idealnie uchwyconą rzeczywistością
Sarah Moss ma wyjątkowe pióro, trafnie opisuje rzeczywistość i zgrabnie wplata tematy społeczne w swoje powieści. Jej książki były nominowane do wielu nagród. „Ciche wody” doczekały się nominacji do Orwell Prize – najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie pisarstwa politycznego w Wielkiej Brytanii. Mimo że ta powieść nie jest opasłym tomiszczem, a sama historia zamyka się w 24 godzinach, to treść kryje w sobie więcej, niż mogłoby się wydawać. Proza Moss w „Cichych wodach” jest jak ziarenka piasku na plaży, które dostają się do butów i za ubranie. Niesie ze sobą pewien ciężar, miejscami uwiera, czasem zakłuje. Ale tak jak piasek tworzy piękną plażę, tak powieść Moss tworzy piękną literaturę, której ciężko się oprzeć.
Autorka recenzji: Paulina Kielar, @ksiazka.do.kawy
Gdzie kupić książkę „Ciche wody”?
Zainteresowała Cię książka „Ciche wody” autorstwa Sarah Moss? Zajrzyj do naszej księgarni i wybierz wersję: papierową lub e-book. Oprócz recenzji masz możliwość przeczytania fragmentu książki.
Spodobała Ci się recenzja? Przeczytaj również:
Jeśli szukasz książki idealnej na lato, sprawdź TOP 17 książek na wakacje.
A może masz ochotę w upalne dni przenieść się do Norwegii? Poznaj piękno literatury norweskiej.
Chcesz sprezentować bliskiej osobie książkę, która również będzie cieszyła oko? Zobacz TOP 10 książek z najpiękniejszymi okładkami.