Aktualności
Dlaczego książka jest lepsza od filmu?
28.10.2022

Dlaczego książka jest lepsza od filmu?

Książka czy film? – brzmi odwieczne pytanie. Pytanie, na które – biorąc pod uwagę długą historię kinematografii i jeszcze dłuższą historię literatury – niełatwo odpowiedzieć. Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy w tym sporze nie stanęli po stronie wszystkich czytaczy i jasno ogłosili: książki ponad wszystko. Co więc skłania nas do tak odważnego stwierdzenia? I dlaczego, mimo wszystko, filmy warto oglądać?

Zalety czytania książek

Jak powszechnie wiadomo, książki czyta się dla przyjemności – zwłaszcza jesienią. Nic więc dziwnego, że  gdy za oknem pada deszcz, wygodna kanapa, ciepły koc i wciągająca lektura wydają się idealnym pomysłem na wieczorne odprężenie. Wszystkie mole książkowe zgodzą się więc z nami, że jedną z największych korzyści czytania jest… obniżenie poziomu stresu. Bo w końcu jak można się niepokoić, kiedy na półce czeka na nas najnowsza powieść Klaudii Bianek?

Czytanie książek to także świetny pomysł na ćwiczenie empatii. Gdy zagłębiamy się w opisywaną historię, poznajemy bliżej bohaterów – próbujemy odkryć motywację ich działań, zastanawiamy się, jak w danej sytuacji postąpilibyśmy sami. Domysły, przeczucia i domniemania są więc naszą próbą zrozumienia: czytając, zgłębiamy emocje, rozgryzamy uczucia.

Do niewątpliwych zalet czytania należy również mnogość dowolnych interpretacji. To, jak odbierzemy wybraną książkę, co docenimy i co uznamy za ważne, zależy tylko od nas i naszych doświadczeń. W tym wypadku opowieść, którą poznajemy, będzie tylko nasza – bez filtra kamery, reżysera i scenariusza.

Powody, dla których warto oglądać filmy

Zgaszone światła, wyostrzone zmysły i oczekiwanie na pierwsze minuty wypatrywanej produkcji. Magia kina z łatwością przenosi nas w dowolne miejsce: czy to do Nowego Jorku, lat 50. i weselnej uczty, czy lat 90. i podtopionego Wrocławia. Gdziekolwiek by to jednak było, bezdyskusyjną zaletą oglądania filmów jest oderwanie się od codziennych spraw. Przed ekranem możemy zostawić to, co bieżące, czasem męczące, i udać się w podróż: do Hogwartu, Westeros lub Śródziemia.

Dzięki oglądaniu programów, zwłaszcza tych o odkryciach, gotowaniu i przyrodzie, sporo możemy się też nauczyć. Na platformach streamingowych roi się od wszelkiego rodzaju dokumentów, filmów historycznych i biografii. W ten sposób z łatwością łączymy przyjemne z pożytecznym – poznając specjały włoskiej kuchni, jednocześnie relaksujemy się, zdobywamy wiedzę i… stajemy się głodni.

Książka czy film – co jest lepsze?

Jak łatwo zauważyć, zarówno książki, jak i filmy mają swoje zalety. W tym sporze proponujemy więc pójść na kompromis: najpierw przeczytać serię z Chyłką, a następnie włączyć na Playerze jej ekranizację. I choć dla nas książki były, są i będą numerem jeden, nie będziemy Was (i siebie samych) ograniczać. Czytajcie więc książki, oglądajcie filmy i dzielcie się wrażeniami – zwłaszcza z nami.

 

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

 

 

W poszukiwaniu czytelniczych inspiracji zachęcamy do przeczytania następujących artykułów:

książki na deszczowy dzieńLiteratura, która porusza i kształtuje świadomość – poznaj laureatów Nagrody Nobla i ich książki – zobacz, które książki noblistów mamy w swojej ofercie.

Jaka książka na deszczowy dzień? – sprawdź, które powieści najlepiej sprawdzą się mroźną, listopadową porą.

Czym jest audiobook? Jak go słuchać? – choć bardzo chcesz, nie masz czasu ani na książkę, ani na film? Może pora na… audiobooki?