Domyślamy się, że otworzyłeś/otworzyłaś w swoim życiu już wiele książek. Myślimy natomiast, że z dużym prawdopodobieństwem szybko przewertowałeś/przewertowałaś kilka pierwszych stron i od razu zacząłeś/zaczęłaś czytać interesującą Cię treść. Warto jednak wiedzieć, że w każdej książce muszą się znajdować karty tytułowe, na których zawarte są określone informacje. Z tego artykułu dowiesz się, czym są karty tytułowe i co zawierają strona redakcyjna i metryka książki.
Karta tytułowa książki
Czwórka (lub dwójka) tytułowa książki to nic innego jak pierwsze cztery (lub dwie) strony wnętrza książki. Niezależnie od tego, ile stron zajmuje tzw. karta tytułowa, zawarte w niej informacje są niezmienne. Obligatoryjne w każdej wydanej książce są dwie strony – tytułowa i redakcyjna. Wyłącznie te dwie karty znajdują się w dwójce tytułowej. Czwórka tytułowa poszerzona jest zaś o stronę przedtytułową oraz kontrtytułową.
- Strona przedtytułowa (inaczej: przedtytuł, tytuł ochronny, szmuctytuł) – znajduje się niej nazwa autora/autorki/autorów, tytuł książki, ewentualnie podtytuł. Na stronie przedtytułowej można także zawrzeć informacje o tytule wydawnictwa, numerze tomu oraz nazwie i symbolu serii.
- Strona przytytułowa/kontrtytułowa (inaczej: wakat, frontyspis) – zazwyczaj jest pusta. Nieraz może być powiązana ze stroną trzecią i zawierać np. zdjęcie autora/autorki, spis innych dzieł autora/autorki, informacje dotyczące serii wydawniczej, motto, dedykację itp.
- Strona tytułowa – zawiera tytuł, podtytuł oraz imię i nazwisko (imiona i nazwiska) autora/autorki/autorów w pełnym brzmieniu, a także nazwę i logo wydawnictwa oraz miejsce i datę wydania.
- Strona redakcyjna – miejsce, w którym znajdujemy komplet informacji wydawniczych i drukarskich.
Co ciekawe, powyższe strony nie są numerowane, ale wliczają się do całkowitej liczby stron w książce. Właśnie dlatego najczęściej pierwsza strona tekstu ma na przykład numer piąty.
Jak pewnie doskonale wiesz, okładki nie są wliczane do liczby stron książki, ale przecież bez nich książek by nie było! Zobacz nasz wpis TOP 10 najpiękniejszych okładek książek!
Co zawiera strona redakcyjna?
Strona redakcyjna jest częścią czwórki (dwójki) tytułowej książki. W dużym skrócie jest to zbiór najważniejszych informacji wydawniczych i drukarskich.
Na stronie redakcyjnej umieszcza się informacje o:
- współtwórcach (jeśli nie zostali wymienieni na stronie tytułowej);
- wcześniejszych wydaniach (jeśli jest to przekład – to również oryginalny tytuł);
- podstawie tłumaczenia;
- zastrzeżeniu praw autorskich (copyright) wraz z podaniem właścicieli tych praw;
- numerze ISBN (w przypadku serii również ISSN);
- aspektach techniczno-wydawniczych (tzw. metryka książki);
- sposobach finansowania i sponsorach.
Czym jest i co zawiera metryka książki?
Często oprócz powyższych informacji na stronie redakcyjnej znajduje się tzw. metryka książki. Jednak możliwe jest umieszczenie jej również na końcu książki, dlatego jeśli będziesz szukał/szukała poniższych informacji, to sprawdź oba te miejsca.
W skrócie są to najważniejsze informacje na temat tego konkretnego wydania książki. W związku z tym właśnie w metryce znajdziemy nazwę wydawcy, miejsce i datę wydania, oznaczenie wydania i wielkości nakładu, numer ISBN, oryginalny tytuł (jeśli jest to pozycja tłumaczona z innego języka). W metryce możemy też znaleźć informację o tym, kto wykonywał korektę i redakcję książki. Więcej na temat tych ostatnich aspektów dowiesz się z naszego artykułu – Jak powstaje książka?
Po co strona redakcyjna i metryka książki?
Strona redakcyjna i metryka książki mają przede wszystkim charakter informacyjny. Dzięki tym danym jesteśmy w stanie zidentyfikować wydawcę książki czy dowiedzieć się, jak wiele egzemplarzy zostało wydrukowanych. To ułatwienie dla każdego czytelnika, który będzie chciał się dowiedzieć jak najwięcej na temat danej pozycji. Dodatkowo metryczki – głównie dzięki numerowi ISBN – ułatwiają bibliotekom i księgarniom katalogowanie książek.
Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:
Odwiedź nasze pozostałe artykuły:
Jak powstaje książka? Etapy powstawania książki – od autora do czytelnika
Zastanawiasz się nad zakupem audiobooka? – sprawdź i odkryj czym jest audiobook? Jak go słuchać?
„Apartament” Izabela Janiszewska – nasza recenzja książki z gatunku thriller.