Aktualności
„Arystoteles i Dante przepadają w toni życia” Benjamin Alire Sáenz – recenzja książki młodzieżowej
03.02.2023

„Arystoteles i Dante przepadają w toni życia” Benjamin Alire Sáenz – recenzja książki młodzieżowej

Przez ostatnie dwa lata cała Polska wyczekiwała od wydawnictwa We need YA tych pięknych słów: książka „Arystoteles i Dante przepadają w toni życia” jest już u nas! I w końcu się doczekaliśmy! Teraz trzymam tę książkę w rękach i próbuję powstrzymać łzy na wspomnienie wielu emocji, które przeżywałam, czytając tę powieść. Myślę, że nikt z nas nie spodziewał się tego, że historia dwóch zakochanych w sobie chłopaków przerodzi się w pewnego rodzaju manifest, a nawet pamiętnik z lat, w których na całym świecie panowała epidemia AIDS. Z lat, w których na każdym kroku bycie osobą nieheteronormatywną można było przypłacić nawet życiem. Z czasów młodości samego Benjamina Alire Sáenza – autora  wspaniałych dwóch książek młodzieżowych o losach Arystotelesa i Dantego, nagradzanego amerykańskiego poety i powieściopisarza.

Piękna lekcja życia zawarta w książce młodzieżowej

Pamiętam, jak dowiedziałam się, że zostanie u nas wydana druga część książki „Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata”. Pamiętam moją bezgraniczną radość, gdy kurier przyniósł mi paczkę z tą książką w środku. Pamiętam to uczucie podczas zakreślania i zaznaczania każdego przecudownego cytatu (w ten sposób właśnie cała lektura jest w znacznikach, a prawie każde zdanie –zakreślone). To właśnie dzięki tej powieści poznałam smak przyjemności, jaką sprawia dialog z bohaterami. Zrozumiałam to, że jeśli jakiś bohater przypomina cię ciut za bardzo, to nie znaczy, że musi być od razu spisany na straty (bo zwykle nie lubimy bohaterów, którzy są do nas podobni, posiadają takie wady jak my). Myślę, że ta powieść może nam pomóc pokochać nas samych, tak jak zaakceptował siebie Arystoteles. Daje nam kilka pięknych lekcji o świecie i o człowieczeństwie.

„Jakim chcesz być człowiekiem? Czy chcesz kochać? Czy chcesz dalej nienawidzić? Nienawiść to decyzja. Nienawiść to emocjonalna pandemia, na którą nigdy nie znaleźliśmy leku. Wybierzcie miłość”.

(„Arystoteles i Dante przepadają w toni życia” Benjamin Alire Sáenz)

Powieść o potędze słowa

Czasami Arystoteles Mendoza wydaje się wycofanym nastolatkiem. Cichy, zamyślony, ze skrywaną – nawet przed samym sobą – duszą artysty. Ari jest jednak osobą, na której słowa warto czekać, ponieważ po długim czasie milczenia powie coś, co dogłębnie poruszy serce czytelnika. Jedną z najsmutniejszych rzeczy w nim jest to, że nie dostrzega w sobie tego piękna, które widzi każdy z jego otoczenia. Na szczęście zaczyna się to zmieniać w książce „Arystoteles i Dante przepadają w toni życia”. Chłopak w końcu docenia przyjaźń Giny i Susie. Dzięki nim powoli zaczyna dostrzegać swoją prawdziwą naturę, której nie widział od odejścia brata. Z pierwszej części wiemy, że kiedy Bernardo został aresztowany, Ari przez długi czas obwiniał siebie za jego odejście i zamknął się w sobie. To Dante powoli wyciągał go z tej nicości, aby pokazać piękno tego świata, aż w końcu Arystoteles z pomocą przyjaciół wyrósł na odważnego młodego mężczyznę, który już coraz częściej potrafił postawić się komuś w słusznej sprawie, a zamiast rękoczynów zaczął używać o wiele potężniejszej mocy słów.

Tratwa, której musisz się trzymać

Historia Arystotelesa i Dantego nie jest łatwa. Zarówno w pierwszym, jak i drugim tomie opowieści o nich musimy się zmierzyć z demonami bohaterów, z ich walką. Tym razem jesteśmy jednak również świadkami ich narodzin. Życie jest skonstruowane w taki sposób, że każdego z nas czekają wzloty i upadki. Często tylko od nas i bliskich nam osób zależy, jak bardzo ten upadek będzie bolesny. W tej opowieści rodzina Ariego musi się zmierzyć z ogromną stratą, przeżyć żałobę tak głęboką, że nie widać jej dna. Tylko dzięki swoim przyjaciołom chłopak jeszcze się „trzyma tratwy” – tak jak pasażerowie porzuceni na pewną śmierć przez załogę statku, którym płynęli. Zaskakujące podobieństwo jawi się właśnie między przeżyciami bohatera a historią namalowania jego ulubionego obrazu – „Tratwy Meduzy” Théodore’a Géricaulta. To, co jeszcze pomaga Ariemu w jego postanowieniu, by żyć, to nadzieja, że uda mu się zapisać swoje imię i imiona swoich bliskich na mapie świata.

„Tata powiedział, że jedynie, co człowiek zostawia na ziemi po śmierci, a co warte jest czegokolwiek, to jego imię. Chciałem, żeby ojciec żył wiecznie. Tylko że to nie było możliwe. Ale przy każdej wizycie w bibliotece zamierzałem wziąć jakąś książkę i zapisać w niej  jego imię i nazwisko. Żeby zachować je na tym świecie”.

(„Arystoteles i Dante przepadają w toni życia” Benjamin Alire Sáenz)

Literacki manifest o AIDS w powieści dla młodzieży

Benjamin Alire Sáenz postanowił ze swojej książki zrobić swoisty manifest i przedstawić zmagania świata z epidemią AIDS, o której było głośno wszędzie i przez którą do dzisiaj zmarło około 39 mln osób*. Autor pokazuje dogłębnie ból rodzin, które straciły kogoś przez tę chorobę. Rodziny te w latach 90. często musiały w nekrologu wpisywać zupełnie inną przyczynę zgonu, wielokrotnie zatajając, że zmarły był osobą nieheteronormatywną. Przez całą książkę przewija się ten temat czy to w wiadomościach, czy to w samych doświadczeniach bohaterów. Ukazane zostały również transparenty manifestantów próbujących zwrócić uwagę władz na problem:

„AIDS odebrało mi ukochanego. Francja zna go jako numer. Ja znałem go jako człowieka, który był centrum mojego świata”.

(„Arystoteles i Dante przepadają w toni życia” Benjamin Alire Sáenz)

„Arystoteles i Dante przepadają w toni życia” to nie jest książka dla każdego, między innymi z powodu mocnych tematów w niej poruszonych: żałoba, śmierć, agresja, zaburzenia lękowe. Zauważyć należy, iż jest to pierwsza książka z ograniczeniem wiekowym 14+ dodanym przez markę We need YA, a co najważniejsze – jest to młodzieżowa książka, która – zapewniam – w jakiś sposób odmieni Twoje życie.

Autorka recenzji: Julia Müller, @zaczytany_feniks

*źródło: https://www.gov.pl/web/wsse-poznan/hiv-i-aids

Gdzie kupić książkę „Arystoteles i Dante przepadają w toni życia”?

książka Arystoteles i Dante przepadają w toni życia Autor: Benjamin Alire Sáenz

 

Zainteresowała Cię książka „Arystoteles i Dante przepadają w toni życia” autorstwa Benjamin Alire Sáenz? Zajrzyj do naszej księgarni i wybierz wersję: klasyczną papierową lub e-book

 

 

 

 

 

 

Autorem recenzji jest laureatka konkursu dla Recenzentów i Recenzentek. Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera

Polecamy przeczytać:

Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata – recenzja młodzieżowej perełki
Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” – recenzja młodzieżowej perełki.

Książki młodzieżowe, które wzbudziły ogrom emocji w 2021.

Książki podobne do… Spodobał Ci się ten tytuł?