Aktualności
Ilustrowane książki dla dzieci
14.10.2021

Ilustrowane książki dla dzieci

Mówi się, że lata 60. to „złoty okres” polskiej ilustracji książkowej. I faktycznie – to właśnie wtedy prace Józefa Wilkonia i Olgi Siemaszko zdobyły międzynarodowy rozgłos, wzbogacając liczne publikacje, w tym m.in. Siedem księżyców, Alicję w krainie czarów oraz Calineczkę. Dziś w książkach dla dzieci ilustracje urzekają na nowo: formą, kolorami i ekspresją. Jeśli więc chcesz zgłębić ich fenomen, a przy tym dowiedzieć się, jak sprawić smykowi literacką przyjemność, chętnie podpowiemy, po które pozycje warto sięgnąć.

Ilustracje w książkach dla dzieci

W książkach dla najmłodszych treść i grafika kompleksowo się uzupełniają. O ile ta pierwsza jest źródłem wiedzy o świecie i ludziach, sposobem na wzbogacenie i ukształtowanie języka, o tyle ilustracje zdecydowanie pobudzają wyobraźnię, umożliwiają zobaczenie opisywanych miejsc, zjawisk i przedmiotów na własne oczy. To dzięki nim dzieci łatwiej przyswajają skomplikowane zagadnienia, zapamiętują szczegóły i kontekst sytuacji.

Niewątpliwą zaletą ilustrowanych książek jest także ich statyczność – dzięki zapoznaniu się z wybraną publikacją dziecko może skoncentrować uwagę na pojedynczym elemencie, dłużej zastanowić się nad jego znaczeniem, dostrzec detale, które w przypadku animacji mogłyby umknąć. Warstwa graficzna to także świetny sposób na zaciekawienie maluchów, które jeszcze nie potrafią samodzielnie czytać – w tym wypadku obrazki same w sobie stworzą zajmującą opowieść.

Książeczki dla dzieci

W wydawnictwach dla dzieci jest wiele interesujących pozycji – od klasyki i tytułów, które od lat nie wychodzą z mody, po nowości, odpowiadające na pytania XXI wieku. Dla ułatwienia wyboru podpowiadamy, którym wyróżniającym się książkom warto przyjrzeć się bliżej.

Miguel Tanco – Możesz na mnie liczyć, przeł. Adrian Tomczyk

Dopracowana warstwa graficzna i wciągająca opowieść – w Możesz na mnie liczyć  Miguel Tanco zaserwował swoim czytelnikom optymalne połączenie. Wcielając się w podwójną rolę – autora oraz ilustratora – zadbał o każdy szczegół i każdą kreskę. W swojej najnowszej publikacji na pierwszym planie umieścił matematykę: to właśnie w niej zakochana jest główna bohaterka. Liczby służą jej za metodę odkrywania świata, pozwalają zobaczyć to, co dla innych niewidoczne. Książka świetnie sprawdzi się w rękach najmłodszych, w wieku od szóstego do dwunastego roku życia. Uwaga: nazwisko autora opłaca się zapamiętać – ten utalentowany, licznie nagradzany hiszpański pisarz, przekształcając swoją rysowniczą pasję w karierę zawodową, do tej pory opublikował już ponad czterdzieści książek dla dzieci. Nie pozostaje nam więc nic innego niż czekać na kolejne rewelacyjne przekłady.

Agnieszka Pawłowska – seria: „Kraina uważności

W swojej serii Agnieszka Pawłowska w łatwy i przyjazny sposób objaśnia najmłodszym czytelnikom zawiłości świata. W parze z prostymi rysunkami dla dzieci idzie zrozumiały przekaz – autorka skupia się na przyziemnych, codziennych doświadczeniach, jak uprawianie sportu, zdrowe jedzenie czy umiejętność budowania relacji z najbliższymi.

Na początek przygody z serią szczególnie polecamy część: Przyjaciele z krainy uważności. Komunikacja, w której pisarka na warsztat wzięła rozmowę i wszystko to, co składa się na jej płynne prowadzenie. To właśnie dzięki tej książce i jej zwierzęcym bohaterom dziecko dowie się, w jaki sposób należy się wypowiadać i co dobrze mieć na uwadze, by przypadkowo nie zrobić komuś przykrości.

Po które książki dla dzieci trzeba jeszcze sięgnąć? Jeśli Twoje dziecko czas wolny najchętniej spędza na świeżym powietrzu, wybierz miniporadnik A Adi powiedział. Sprawdzi się u wszystkich małych i ciekawych świata odkrywców, którzy chcą zdobyć praktyczne umiejętności, a przy tym dowiedzieć się więcej na temat otaczającej nas przyrody. Max Einstein. Buntownicy nie bez powodu będzie z kolei świetną propozycją dla najmłodszych, którzy kochają rozwiązywać zagadki, a tajne misje to ulubiony temat ich rozmów.

Chcesz wiedzieć, o których książkach dla młodzieży jest teraz głośno? Przeczytaj także: