Dzisiaj chcielibyśmy uczcić kogoś, o kim nie sposób zapomnieć – jest zawsze przy nas, kiedy go potrzebujemy, pomaga nam każdego dnia, ba, nawet można by powiedzieć, że o wszystkim za nas myśli… Mowa oczywiście o naszym mózgu. Być może kojarzycie stwierdzenie, że na co dzień wykorzystujemy tylko 10% możliwości swojego mózgu. Jeżeli je kiedyś słyszeliście, uprzejmie Was prosimy o wymazanie tego z głowy. To złośliwy mit, gdyż nie ma żadnych dowodów naukowych, które jednoznacznie potwierdzałyby tę opinię. Nasz mózg wykonuje tyle pracy, że zdecydowanie nie zasługuje na tak niesprawiedliwe i ubliżające mu plotki!
Choć bez wsparcia naszego mózgu nie moglibyśmy robić niczego (i to dosłownie), zdaje się, że czasem o nim zapominamy. Niesłusznie – czy wiecie, że jeden z przodków człowieka, Homo habilis, czyli ,,człowiek zręczny”, miał czaszkę o pojemności ok. 600 cm³, czyli o ponad połowę mniejszą od naszej, która ma ok. 1300 cm³? To wynik tego, że zanim stały się takie, jakimi je znamy, mózg i chroniąca go czaszka również przebyły długą drogę w ewolucji. Przez tysiące lat umysł zmieniał się wraz z człowiekiem, umożliwiając mu rozwój kreatywnego myślenia, odkrywania i wymyślania nowych rzeczy.
Mózg każdego z nas zasługuje na szczere podziękowanie połączone z poklepaniem się po głowie – niech wie, że jest doceniany! Sięgnijcie po którąś z wymienionych książek, które niewątpliwie będą dla Waszego umysłu prawdziwą ucztą i jednocześnie… treningiem.
Umysłowa joga – książki do ćwiczenia funkcji mózgu
Prezentem, który na pewno zachwyci Wasz mózg, będzie możliwość poćwiczenia swojej sprawności. Wiedzieliście, że już przeczytanie stustronicowej książki prowadzi do zmian w mózgu? W trakcie lektury wytwarzają się nowe kontakty międzyneuronalne, czyli synapsy, których liczba jest mierzalnie większa. Co więcej, te zmiany utrwalają się, jeśli czytamy wiele książek – to doskonała zachęta do zrobienia tej przyjemności swojemu umysłowi.
Jeżeli Wasz mózg to typ sportowca, koniecznie sięgnijcie po Żuchwę Kaina Edwarda Powysa Mathersa. Ta kultowa już książka, po raz pierwszy wydana w latach 30. ubiegłego wieku, zawiera w sobie wielką zagadkę kryminalną. Nie poznacie odpowiedzi na nią, przewracając kolejne strony. By dowiedzieć się, co się stało, musicie sami zabawić się w detektywów i wyrwać stronice, by ułożyć je w dobrej kolejności i tym samym odkryć tajemnicę serii morderstw. Do tej pory udało się to nielicznym – czy będziesz jednym z nich?
Tym, których bardziej interesuje działanie mózgu, a ćwiczenia wolą sobie zostawić na koniec, z pewnością spodobają się książki Łukasza Jacha: Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje oraz Wyobraź to sobie! Psychologiczna opowieść o bujaniu w obłokach. Obie te pozycje poświęcone są działaniu naszego mózgu oraz ciała podczas śmiania się i bujania w obłokach. Na ostatnich stronach czekają na Was małe treningi dla mózgu, które mogą się okazać świetną rozrywką.
Dla mózgu o… mózgu
Czasem wszyscy lubimy trochę mówić o sobie – zarówno pochwalić się niedawnym sukcesem, jak i wyżalić po ostatnich niepowodzeniach. Wiedząc, jaką ulgę może to nam przynieść, nie powinniśmy odbierać tej przyjemności naszemu mózgowi. W ramach niespodzianki możemy zafundować mu wycieczkę do znajomego świata neuronów i wybrać jeden z tytułów związanych z ludzką psychiką. Dla czytelników, których fascynują zagadki naszego umysłu, świetną lekturą będą książki Jeffreya A. Liebermana, profesora psychiatrii, lub reporterki Anny Kiedrzynek.
Lieberman zabierze Was w niezwykłą, choć niełatwą podróż po labiryncie dziejów chorób psychicznych, pokazując dawne i współczesne problemy, z jakimi lekarze i chorzy musieli i wciąż muszą się mierzyć. Jeśli chcecie dołączyć do tej wyprawy i dowiedzieć się, jak wyglądały losy psychiatrii na przestrzeni dekad, koniecznie przeczytajcie Rozpad umysłu. Biografia schizofrenii i Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii.
Z kolei Anna Kiedrzynek w reportażu Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem przedstawi Wam zupełnie inne oblicze psychiatrii, skupionej na życiu pacjentów poza murami instytucji. Choroby psychiczne nie mają jednego oblicza – ilu chorych, tyle różnych twarzy tej samej choroby możecie poznać.
Książki rozwijające – literatura faktu
Wiecie, że już 6 minut z książką redukuje stres aż o 68%? Każda chwila spędzona z książkami wszelkiego rodzaju jest dla naszego umysłu bezcenna. Niezależnie od tego, czy gustujecie w kryminałach, czy macie duszę marzyciela, czas wypełniony lekturą świetnie zadziała na Wasze samopoczucie. Jeśli jednak macie ochotę na dodatkowy rozwój, zróbcie swojemu mózgowi prezent i podajcie mu na talerzu pozycje z gatunku literatury faktu – to będzie dla niego wyjątkowo smakowita uczta. Jako główne danie proponujemy Czy ktoś tu jest normalny? Dwieście lat poszukiwania normalnych ludzi (i dlaczego tacy nie istnieją), w którym Sarah Chaney wyjaśni Wam, jak narodziło się pojęcie ,,normalności” i dlaczego w XXI wieku normy są zupełnie inne niż te jeszcze sprzed dwudziestu lat.
Na deser idealnym wyborem będzie książka Dimitrisa Xygalatasa, Rytuały. Pozornie bezsensowne czynności, które nadają życiu sens, dzięki której poznacie prawdę o najstarszych i jednocześnie najbardziej tajemniczych zachowaniach w dziejach ludzkiej kultury. Jeśli zawsze ciekawiło Was, skąd pochodzą klątwy, dlaczego przed wykonaniem niektórych czynności należy zastosować specjalne gesty i co ważnego jest w różnych ceremoniach, musicie zajrzeć do tej książki.
Udało Wam się wybrać idealne ćwiczenie, a tym samym prezent dla Waszego pracowitego mózgu? Jesteśmy pewni, że traficie w jego gust – kto może znać go lepiej niż osoba, która przebywa z nim cały czas? Niezależnie od Waszego książkowego wyboru pamiętajcie, że dla naszych umysłów nie ma lepszej rozrywki niż chwila zanurzenia się w lekturze. Nawet pół godziny lektury z pewnością go uszczęśliwi!
Przeczytaj także nasze pozostałe artykuły:
Dla seryjnych czytelników – serie literackie Wydawnictwa Poznańskiego
Przegląd książek idealnych nad wodę
Nasze książki jako Ery Taylor Swift