Aktualności
Ile książek czyta statystyczny Polak?
26.07.2022

Ile książek czyta statystyczny Polak?

Ile książek czyta przeciętny Polak? Jakie są najpopularniejsze gatunki i które tytułu określamy mianem bestsellerów? Kto kupuje książki w Polsce? To tylko niektóre z pytań, jakie sobie zadajemy, zastanawiając się nad kondycją polskiego czytelnictwa.

Czytanie książek to najtańsza i najprostsza forma podróżowania. Wystarczy przeczytać pierwsze zdanie, aby przekroczyć granicę zupełnie nowej opowieści. Książki to drzwi do innego świata. Gdy tylko je otworzymy, naszym oczom ukaże się piękny i nieograniczony krajobraz.

Czytanie książek w liczbach – badania Biblioteki Narodowej

Według najnowszych badań, przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową za okres od kwietnia 2021 do marca 2022, dowiadujemy się, że co najmniej jedną książkę przeczytało 38% Polaków. Po delikatnym wzroście, jaki nastąpił w okresie pandemii, wyniki te powróciły do stanu sprzed dwóch lat.

Z analizy możemy się również dowiedzieć o tym, że czytanie książek nie jest najpopularniejszą rozrywką Polaków. Niezależnie od sytuacji ekonomicznej najczęstszą forma relaksu jest korzystanie z internetu, a na drugim miejscu oglądanie filmów i seriali.

 

Kto kupuje książki w Polsce?

Jak wynika z badania założycielskiego, przeprowadzonego przez Krajowy Instytut Mediów za ostatni rok, tylko 35,7% osób w wieku powyżej 65 roku życia deklaruje, że czyta książki. Czytelników w przedziale wiekowym od 45 do 64 lat jest już powyżej 38%, natomiast w wieku 18 do 24 lat jest ich aż 64%. Wśród badanych kobiet 51,2% zadeklarowało regularne czytanie książek. W przypadku mężczyzn było to jedynie 36% ankietowanych.

Ciekawe jest również to, jak wykształcenie wpływa na poziom czytelnictwa. Jak się okazuje, osoby z wyższym wykształceniem niemal dwukrotnie częściej sięgają po książki niż osoby z wykształceniem podstawowym. Badanie zwraca nam także uwagę na to, ile książek czyta statystyczny Polak. Z osób, które na co dzień czytają, wskazywana liczba lektur kształtuje się na poziomie pięciu i więcej pozycji.

Źródło: Materiały prasowe Krajowego Instytutu Mediów

 

Polskie czytelnictwo na tle Europy i świata

Dzięki indeksowi NOP World Culture Score mamy ponadto pogląd na to, które kraje najwięcej czytały w 2017 roku. Według tych informacji wiemy, że Polacy spędzali średnio 6,5 godziny tygodniowo na lekturze, co dało nam 13 miejsce wśród badanych krajów. Pierwsze miejsce zajęły Indie z ponad 10 godzinami spędzonymi na czytaniu, potem Tajlandia 9,24 i Chiny 8 godzin. W Europie wyprzedzają nas natomiast Czesi – 7,24 godziny, oraz Szwedzi – 6,54 godziny. Więcej niż my czytają także Francuzi czy Węgrzy.

Źródło: NOP World CultureScore Index

Kogo czytają Polacy? Ranking najpopularniejszych autorów i gatunków literackich

Autorem, który znajduje się już trzeci raz z rzędu na szczycie listy najpoczytniejszych pisarzy, jest Remigiusz Mróz. Wskazało go aż 6,44% czytelników. Na drugim miejscu plasuje się Harlan Coben z wynikiem 4,05%, a podium zamyka Olga Tokarczuk – 2,2%.

TABELA 7.1 Najpoczytniejsi autorzy w 2021 roku (dane w proc.)
Nazwisko Procent wśród wszystkich respondentów Procent wśród czytelników
Remigiusz Mróz 2,20 6,44
Harlan Coben 1,38 4,05
Olga Tokarczuk 0,75 2,20

Źródło: Biblioteka Narodowa

 

Do najpopularniejszych książek Remigiusza Mroza należy cykl prawniczy z Joanną Chyłką, w szczególności takie tytuły, jak: „Kasacja”, „Egzekucja”, „Inwigilacja”.

Autorzy, którzy są również wspominani, to: Wojciech Chmielarz, Agnieszka Pietrzyk, w szczególności jej książka „Nikt się nie dowie”, Katarzyna Bonda oraz Jo Nesbo.

Najpopularniejszymi gatunkami literackimi w Polsce okazały się: literatura kryminalna i thriller, sensacja, czy powieść detektywistyczna – 29% wskazań. Drugim typem książek jest literatura obyczajowa popularna, romanse, powieść erotyczna, którą wybiera 21% osób. Z wynikiem 16% plasują się na podium książki non fiction: biografie, autobiografie, wspomnienia, wywiady, publicystyka, historia XX w. Dalsze miejsca zajmują poradniki, książki naukowe oraz reportaże.

Źródła:

  • Biblioteka narodowa – wstępny raport o stanie czytelnictwa: https://www.bn.org.pl/download/document/1650570549.pdf
  • Biblioteka narodowa – pełny raport o stanie czytelnictwa: https://www.bn.org.pl/download/document/1656416398.pdf
  • Badanie założycielskie Krajowy instytut Mediów: https://www.granice.pl/news/polowa-polakow-nie-czyta-ksiazek-czytelnictwo-w-2022-roku/17430
  • Index World Culture Score: https://www.contentblvd.com/global-reading-habits/

 

 

 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że żadne liczby nie dostarczą nam tylu emocji, ile samodzielne odkrywanie książek. W księgarni wydajenamsie.pl możemy dać Ci co najmniej kilka dobrych powodów na znalezienie wymarzonej lektury. Zobacz nasze pozostałe artykuły:

– Okładka to ważny element każdej książki. Przeczytaj nasze zestawienie TOP 10 najpiękniejszych okładek książek;

– Jakie książki warto czytać latem? Skorzystaj z naszych podpowiedzi;

– Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy książka staje się bestsellerem – poszukaj odpowiedzi tutaj.