Aktualności
Literatura skandynawska - historia, współczesność, cechy
02.08.2022

Literatura skandynawska - historia, współczesność, cechy

Literatura skandynawska – czym jest?

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich to seria wydawnicza ukazująca się w Wydawnictwie Poznańskim w latach 1956-1990, będąca jedną z najdłużej wydawanych w Polsce serii książek skupionych na konkretnym obszarze geograficznym. Niezwykle odważna jak na czasy PRL-u inicjatywa przez ponad 30 lat dostarczała polskim czytelnikom starannie wyselekcjonowanej literatury z tajemniczych krajów Północy. Dzięki Serii Polacy rozkochali się w twórczości spoza żelaznej kurtyny – norweskich, duńskich, szwedzkich, fińskich, a nawet islandzkich autorów.

Klasyka literatury skandynawskiej – znani autorzy i autorki

Wśród niemalże 150 wydanych tomów nie zabrakło klasyków literatury skandynawskiej – Augusta Strindberga czy też Karen Blixen, noblistów – m.in. Knuta Hamsuna, Sigrid Undset, ale też autorów wkraczających wówczas na swój pisarski szlak – np. Pera Olova Enquista, dziś uznawanego twórcy. Na bogactwo serii ze stateczkiem składały się także sagi staroislandzkiewielbiciele odległej Islandii mogli przeczytać Sagę o Njalu, Sagę o Egilu czy też Sagę rodu z Laxdalu. Warto wspomnieć o zbiorach baśni z każdego kraju, które wydawano w pięknych szatach graficznych. Publikowano też antologie prozy i poezji, będące selekcją najznakomitszych twórców z danego skandynawskiego kraju. Przekładów dokonywano przeważnie z oryginału – z pojedynczymi wyjątkami tłumaczeń z angielskiego czy niemieckiego. Swój wkład w tłumaczenie miały wielkie nazwiska polskiej literatury, takie jak Jarosław Iwaszkiewicz, Leopold Staff, Józef Giebułtowicz czy Robert Stiller.

Współczesna literatura skandynawska w Polsce

Nowa Seria Skandynawska to najlepsze tytuły autorstwa uznanych współczesnych autorów w świetnych przekładach. Klasyki także nie zostały zapomniane – wznowiono już „Pożegnanie z AfrykąKaren Blixen. Aktualnie trwają gorące debaty nad wyborem kolejnego tytułu do wznowienia. Dotychczas w nowej Serii Skandynawskiej ukazało się kilkanaście tytułów, a to dopiero początek rejsu po morzu dobrej literatury. W maju 2022 roku wydana została się pierwsza część sagi Karin Smirnoff – „Pojechałam do brata na południe w przekładzie Agaty Teperek.

Dlaczego warto sięgnąć po literaturę skandynawską?

Wybór nowego gatunku czy rodzaju książki może stanowić wyzwanie. Szczególnie, gdy chcemy poczuć dużą zmianę w samej treści lub też w emocjach. Tutaj my przychodzimy z pomocą. Systematycznie w naszych aktualnościach doradzamy i opowiadamy o różnych książkach i gatunkach literackich. Dlatego warto dodać naszą stronę księgarni do zakładek i regularnie ją odwiedzać. Polecamy również zapis do naszego newslettera. Dzięki niemu będziecie na bieżąco ze wszystkimi akcjami, promocjami i konkursami, które organizujemy 😄

Literatura Skandynawska – charakterystyka

Znakiem rozpoznawczym Serii, dodającym jej szczególnego uroku, były i nadal są przepiękne okładki autorstwa wybitnych polskich artystów – m.in. Ewy Frysztak, Tadeusza Piskorskiego czy też Zbigniewa Kai (Polska Szkoła Plakatu). Zarówno poprzez bogactwo tytułów, autorów i tłumaczy, jak i rozległą tematykę Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich odegrała znaczącą rolę w przybliżaniu i promowaniu kultury oraz literatury skandynawskiej w Polsce. Na tytułach serii ze statkiem wychowały się pokolenia skandynawistów oraz tłumaczy, pielęgnując zainteresowanie północą. Po prawie 30 latach, w 2018 roku, miłośnicy SDPS doczekali się jej wznowienia.

Dlaczego znudziliśmy się literaturą amerykańską?

Jedna z najbardziej popularnych odmian literatury ma wielu znanych i sławnych autorów oraz wiele znanych i sławnych autorek. Któż nie zna takich nazwisk, jak m.in.: Mark Twain, Sylvia Plath, Eugene O’Neill, Ernest Hemingway, Harper Lee czy Stephen King . No właśnie, ale czy amerykańska literatura nie wpadła w pułapkę własnego sukcesu? Często czytelnicy uważają, że twórczość zza oceanu pomimo różnorodności (głównie za sprawą wielokulturowego narodu) jest zbyt przewidywalna, nastawiona za mocno na egocentryzm. To przekłada się na ucieczkę przez część odbiorców poszukujących oryginalności. Powieści z Północy posiadają niepowtarzalny klimat, a także jedyne w swoim rodzaju konstrukcje psychofizyczne postaci. Odnajdziemy w nich podróż w głąb człowieka i pochylimy się nad jego wymiarem wewnętrznym. Nie zabraknie w nich również poruszania tematów tabu, czasem w bardzo surowy, wręcz dziki sposób. Jeżeli szukasz w książkach wyjątkowych emocji, pozwalających na przeżywanie historii wszystkimi zmysłami, fascynujących krajobrazów, unikalności i surowości krajów skandynawskich, to z odpowiedzią przychodzi właśnie Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich.

 

16 książek literatury skandynawskiej, które warto poznać

„Białe morze” – Roy Jacobsen, 2019

„Niebo w kolorze siarki” – Kjell Westö (tłum. Katarzyna Tubylewicz), 2021

„Szarady” – Knut Hamsun (Maria Gołębiewska-Bijak), 2021

„Oneiron” – Laura Lindstedt (tłum. Sebastian Musielak), 2021

literatura skandynawska oneiron

„Poparzone dziecko” – Stig Dagerman (tłum. Justyna Czechowska), 2020

„Blizna” – Auður Ava Ólafsdóttir (tłum. Jacek Godek), 2020

„Życie Sus” – Jonas T. Bengtsson (tłum. Iwona Zimnicka), 2020

„Pożegnanie z Afryką” – Karen Blixen (tłum. Józef Giebułtowicz), 2019

„Początki” – Carl Frode Tiller (tłum. Katarzyna Tunkiel), 2019

„Współczesna rodzina” – Helga Flatland (tłum. Karolina Drozdowska), 2019

„Niewidzialni” – Roy Jacobsen (tłum. Iwona Zimnicka), 2018

„Oczy z Rigela” – Roy Jacobsen (tłum. Iwona Zimnicka), 2020

„Tylko matka” – Roy Jacobsen (tłum. Iwona Zimnicka), 2021

„Testament” – Nina Wähä (tłum. Justyna Czechowska), 2022

„Pojechałam do brata na południe” – Karin Smirnoff (tłum. Agata Teperek), 2022

„Ostatni raz” – Halga Flatland (tłum. Karolina Drozdowska), 2022

 

 

Zajrzyj do naszych innych wpisów:

czytelnia wydaje nam się na FacebookuWpadnij do naszej czytelni – Od nas, dla Was i z Wami, czyli Czytelnia Wydaje nam się

Zadbaj o swoje miejsce do relaksu z książką – Przytulny kącik do czytania

Interesują Cię inne kraje? – Podróż na papierze – książki podróżnicze na 2022