Aktualności
Jak zachęcić dziecko do czytania książek? Poznaj 25 pomysłów
26.08.2021

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? Poznaj 25 pomysłów

Jeśli zastanawiasz się jak zainteresować dziecko książką i rozwinąć w nim miłość do czytania, mamy dla Ciebie 25 inspirujących pomysłów. Przy okazji przedstawimy Ci dobre książki dla dzieci, po które w naszej ocenie warto sięgnąć. Zapraszamy do lektury.

jak-zachęcić-dzieci-do-czytania-instagram-wydawnictwoztgzaki1. Godzina czytelnicza dla dzieci

Umówcie się kiedy będziecie wspólnie czytać. Jeśli macie napięty harmonogram dnia, nie nastawiaj się na lekturę pomiędzy zajęciami. Nie ma być to

przecież nieprzyjemny obowiązek, a chwila relaksu. Może to być czas przed snem albo po powrocie ze szkoły.

Źródło fot. z @wydawnictwozygzaki: @poligondomowy @_oliwiarojek_ @fefiorka @brakpomyslu_ https://www.instagram.com/p/CN2UjlQoQRG/

2. Zachęć do czytania i sięgnij po serię

Jeśli dziecko zainteresuje się konkretną postacią lub tematyką, chętniej sięgnie po kolejny tom z serii. Świetnym przykładem może być tutaj seria książeczek o potędze uważności – pojęciu, na które w ostatnim czasie zwraca się coraz baczniejszą uwagę i które jest niezwykle istotne w procesie rozwoju naszej osobowości. Poznaj zwierzątka z Krainy Uważności. Starsze dzieci mogą wciągnąć się w przygody nastoletniej, początkującej czarownicy Kate Hallander z powieści Kroniki Jaaru albo sięgnąć po The Call aby poznać losy grupy nastolatków, która trafia do krainy pozbawionej barw i wspólnie musi walczyć o przetrwanie.

3. Połącz czytanie z doświadczeniami

Wybieraj pozycje, które mogą zainspirować Was do robienia ciekawych rzeczyalbo są spójne z zainteresowaniami dziecka. Lubicie spacery na łonie natury? Super! Może się Wam spodobać poradnik „A Adi powiedział” autorstwa Magdaleny Bloch przedstawiający ciekawe formy spędzania czasu w parku albo na łące.

4. Czytaj w ciekawy sposób

Jeśli czytacie na głos, koniecznie pamiętaj o odpowiedniej intonacji głosu oraz zwróć uwagę na kropki i przecinki. Pozwól dziecku wciągnąć się w opisywany świat, a lektura nie będzie się mu kojarzyła z nudą czy monotonią. Twój entuzjazm może udzielić się małemu człowiekowi.

5. Wyjdź z domu z książką

Każda okazja może być dobra, żeby poczytać. Jedziecie do lekarza, dziadków, na piknik albo na wakacje? Nie zapomnijcie o spakowaniu ulubionej książki.

6. Daj dziecku wybór

Nie nastawiaj się na to, że to Ty musisz decydować co będziecie czytać. Pokaż dziecku, że macie różne opcje, a jego zdanie jest dla Ciebie ważne. Tym samym nie wywołasz zbędnej presji, która może zniechęcić. Nastolatkom, dla których ważna jest indywidualność, może przypaść do gustu Buntowniczka z pustyni, czyli powieść o młodej dziewczynie Amani, która pragnie zmienić swoje życie i uciec ze znienawidzonej osady albo thriller Sadie opowiadający o nastolatce, która po utracie rodziców i siostry walczy o sprawiedliwość.

7. Rozmawiajcie

Najpiękniejsze książki dla dzieci pozwalają na odkrywanie charakteru bohatera, jego przemyśleń i uczuć. Rozmawiajcie o tym! Możesz zapytać dziecko co myśli o zachowaniu danej postaci albo połączyć fabułę książki z sytuacjami z Waszego życia.

8. Lista książek dla dzieci, które warto przeczytać

Usiądźcie razem przed komputerem i przejrzyjcie nowości albo bestsellery. Dzięki temu Twoje dziecko będzie miało realny wpływ na wybór książki, którą chce przeczytać. Możecie zainspirować się naszymi najnowszymi i najchętniej kupowanymi pozycjami z kategorii Książki dla dzieci”.

9. Wracajcie do ulubionych książek

Możesz zachęcić dziecko do czytania znajomych już książek. Dzięki ponownemu czytaniu poprawni się jego dokładność oraz szybkość czytania, a maluch będzie bardziej pewny siebie i być może odkryje rzeczy, których przy pierwszym czytaniu nie dostrzegał.

10. Daj dobry przykład

Motywacja do czytania dla dzieci to istotna kwestia. Warto więc dać przykład i zamiast spędzać czas wolny przed telewizorem czy laptopem sięgnij po książkę. Możesz także opowiedzieć dziecku co i dlaczego aktualnie czytasz.

11. Nie spiesz się

Jeśli dziecko przerywa lekturę, ponieważ chce o czymś porozmawiać, nie spiesz się z powrotem do czytania. Jeśli nie rozumie znaczenia danego słowa, masz świetną okazję, by mu je wytłumaczyć, dzięki czemu obcowanie z książką stanie się odkrywczą przygodą, a nie przykrym obowiązkiem.

12. Upewnij się, że wybór jest dobry

Wybieraj książki dopasowane do poziomu Twojego dziecka. Po przeczytaniu kilku stron, zadaj mu pytanie dotyczące tego co właśnie zostało przeczytane. Umiejętność opowiedzenia historii z książki pomoże rozwinąć dziecku wyobraźnię, a Ty będziesz wiedzieć, że lektura nie jest zbyt trudna.

13. Czytajcie sobie nawzajem

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście czytali na zmianę. Im dziecko jest starsze, tym bardziej może mieć ochotę czytać samodzielnie. Jeśli masz więcej dzieci, one także mogą czytać sobie nawzajem. Wspólna pasja całej rodziny? Czemu nie!

14. Moc pochwał

Twoje dziecko myli się albo wolno czyta? Nie okazuj zniecierpliwienia, ale chwal nawet za drobne postępy. Możesz powiedzieć, że świetnie sobie radzi i że rozpiera Cię duma.

15. Rozmawiajcie o słowach

Pokaż dziecku relacje zachodzące między słowami. Wyjaśnij jakie są powiązania między nimi i pomóż mu zrozumieć ich znaczenia. Na przykład słowo „niewidzialny”, które może posiadać różne znaczenia, a które zostało ciekawie użyte w książce „Niewidzialne życie Addie LaRue” opowiadającej o dziewczynie, której wydaje się, że została skazana na samotność, ale po trzech stuleciach spotyka osobę, dzięki której wszystko się zmienia.

16. Spraw, aby książka stała się czymś wyjątkowym

Pomysł na czytanie to jedno, natomiast cała otoczka zrobiona wokół książki też jest ważna. Zwłaszcza wtedy kiedy dziecko nie do końca czyta z entuzjazmem. Dlatego dawaj książki w formie prezentu, ładnie opakowane, a podczas wspólnego czytania napijcie się ulubionego napoju albo zjedzcie coś dobrego.

17. Pobudzaj kreatywność

Jeśli Twoje dziecko lubi rysować, zachęć je do tego, żeby narysowało swoje ulubione postaci z książek. Możesz inspirować je kupując powieści, w których projekt okładki został stworzony przez świetnych ilustratorów i jest dziełem sztuki samym w sobie. Sprawdź takie pozycje jak Felix Ever After. Na zawsze Felix, Akademia Mrocznych Zaklęć. Dom cienia, Raz wiedźmie śmierć. Dla młodszego odbiorcy warto sięgnąć po pięknie ilustrowaną pozycję Możesz na mnie liczyć. Ten tytuł opowiada o dziewczynce, która fascynuje się matematyką i nawet wyjście na plac zabaw czy wyjazd na wakacje kojarzą jej się z tą dziedziną nauki. Jeśli Twoje dziecko uwielbia wymyślać historie, stwórzcie książkę razem. Możesz pomóc przygotować mu kartki o wybranym formacie i wspólnie je skleić.

18. Zadbaj o różnorodność

Czytanie nie wiąże się tylko z książkami. Możesz także kupić dziecku gazetę, magazyn albo audiobooka. W słuchowisku Kraina uważności poznacie historię m.in. Lwa Staszka, Kotki Wiktorii, Tygryska Erwinka, Szczurka Rysia czy też Nietoperzycy Kai.

19. Idźcie razem do biblioteki

Pełne regały, zapach starych książek i atmosfera panująca w bibliotekach mogą sprawić, że Twoje dziecko jeszcze bardziej polubi czytanie. Pamiętaj, że w bibliotekach (w księgarniach też:) co jakiś czas odbywają się zajęcia dedykowane dla najmłodszych np. pokazy filmów, zajęcia plastyczne albo wspólne czytanie książek. Od małego kreuj w dziecku potrzebę obcowania z pięknem jaką dają różne formy sztuki.

20. Postaw na humor

Wybieraj także fajne książki dla dzieci, które potrafią rozśmieszyć. Element humorystyczny sprawi, że wyluzujecie, a książka potrafi świetnie uczyć poprzez śmiech. Oczywiście dobra książka to zwykle cały przekrój emocji, a gatunek, który wybierzecie zależy tylko od Was.  My sugerujemy sięgnąć po zabawną serię z Max Einstein w roli głównej.

21. Stawiaj wyzwania

Jeśli Twoje dziecko umie już trochę czytać, umówcie się, że kolejny rozdział przeczyta samodzielnie. Nie zapomnij o zbiciu piątki i buziaku za dobrze wykonane “zadanie”. Z czasem może okazać się, że to przed Tobą będą stawiane wyzwania czytelnicze:)

22. Inspiruj

Zapytaj czy Twoje dziecko miałoby ochotę zaprosić koleżanki i kolegów na wspólne czytanie. Pomysł na czytanie w grupie może stać się formą spędzania czasu i świetną alternatywą do wspólnego oglądania filmów.

23. Stwórz domową biblioteczkę

Książki zasługują na ładne miejsce w Waszej wspólnej przestrzeni. Możesz zaproponować zakup fajnych półek i wspólnie zaaranżować przestrzeń na książki. Jeśli Twoje dziecko to już nastolatek koniecznie sięgnij po literaturę młodzieżową i pomóż uzupełnić mu jego biblioteczkę. Zwróćcie uwagę na książki wyróżniające się pięknymi okładkami np. Pod taflą, Miasto mosiądzu albo serię Starfield.

24. Edukuj

Zanim przystąpicie do czytania książki, która na przykład jest powiązana z życiem znanej osoby albo z danym miastem, opowiedz dziecku więcej na ten temat. To idealna okazja do tego, żeby Twoja latorośl zainteresowała się nie tylko samą książką, ale także kontekstem. Nie zapomnij na przykład opowiedzieć o Albercie Einsteinie jeśli sięgniecie po pozycję „Max Einstein. Genialny eksperyment”, która opowiada o dwunastolatce pracującej nad nowymi wynalazkami albo o Kopciuszku, do którego nawiązuje Geekerella autorstwa Ashley Poston.

25. Mówcie o emocjach

Ciekawe książki dla dzieci często poruszają w nas różne emocje. Może to być radość, smutek, nostalgia, wdzięczność i wiele innych. To doskonała okazja aby porozmawiać o uczuciach, które dana pozycja wywołuje zarówno w dziecku, jak i w Tobie.

 

Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie jak zachęcić dziecko do czytania książek. Oczywiście gusta są różne, ale w dużej mierze od Ciebie zależy czy czytanie stanie się częścią Waszego wspólnego życia. Pojęcie “najciekawsze książki dla dzieci” może być czasami inne dla Ciebie, a inne dla Twojego dziecka, dlatego starajcie się wypracować kompromis i rozmawiajcie. A my życzymy udanych wieczorów przy herbacie i dobrej książce:)

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o dobrych książkach dla młodzieży koniecznie zajrzyj do poniższych artykułów: