Aktualności
Książki o miłości, czyli idealny prezent na walentynki
09.02.2022

Książki o miłości, czyli idealny prezent na walentynki

Bohaterka wielu filmów, inspiracja mnóstwa piosenek i setek wierszy. Miłość, bo to właśnie o niej mowa, trudno milczeć, zwłaszcza gdy przyprawia: o uśmiech, motyle w brzuchu, dreszcze. Jej różne oblicza. Od tych, które sprawiają, że chce się przenosić góry, po te, które powodują, że trudno wstać z łóżka. Łatwo odnaleźć na stronach licznych powieści. Jeżeli szukasz książki o miłości, doskonałej na upominek, czy to dla siebie, czy ukochanej osoby, sprawdź nasze miłosne propozycje książkowe.

"Testament" Remigiusz Mróz. O miłość aż do grobowej deski.Miłość aż do grobowej deski

Płomienne uczucie, nutka grozy i niepokojąca atmosfera tajemnicy – czy jest lepsze połączenie? Spragnionym wrażeń, którym niestraszne są zbrodnie, czy to z miłości, czy z pragnienia zemsty, proponujemy znaną i lubianą serię z Chyłką. Główną bohaterką cyklu książek jest brawurowa prawniczka, niestroniąca od spraw trudnych, wymagających, a nawet tych grożących uszczerbkami na zdrowiu. W śledztwach pomaga jej Kordian Oryński, którego z Chyłką łączy… namiętność? Lojalność? A może zwyczajna sympatia? Jakkolwiek nie zdefiniujemy tej relacji, jedno trzeba jej przyznać na pewno – czyta się o niej z zapartym tchem. Przed pierwszym spotkaniem z powieściami Remigiusza Mroza, polecamy zajrzeć do poradnika, w którym podpowiadamy, w jakiej kolejności powinno oddawać się lekturze kryminałów.

O granicy między miłością a obsesją i o zdarzeniach, które nie pozwalają w nocy zasnąć, w swojej książce pisze Lisa Jewell. Autorka, ceniona za znakomitą Idealną rodzinę, tym razem przenosi czytelników na teren pozornie nudnego, zupełnie niewyróżniającego się osiedla. Akcja nabiera jednak tempa, gdy w walentynkową noc siedemnastoletnia Saffyre zostaje uznana za zaginioną. Ostatnią osobą, która mogła widzieć młodą kobietę, jest Owen Pick. Nieco zdziwaczały nauczyciel, mierzący się zarzutami o molestowanie seksualne. W Niewidzialnej dziewczynie, gdzie do głosu dochodzi samotność, a sekrety z przeszłości nie dają o sobie zapomnieć, nic nie jest więc takie, jak mogłoby się wydawać.

Pierwsze zauroczenia

Wędrówka – przez życie, jak i w głąb siebie – to wiodący motyw głośnej i nagrodzonej powieści Benjamina Alire Sáenza. Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata jest zatem książką, w której miłość, czy to przyjacielska, czy romantyczna, dodaje skrzydeł. Sprawia, że widzimy i czujemy: więcej, mocniej, gwałtowniej. Ta pełna czułości i ciepła historia pozwala patrzeć na świat przez różowe okulary, a jednocześnie uczy, że relacje zawsze wymagają czasu oraz uważności. Perfekcyjna lektura dla wrażliwców i wszystkich tych, którzy cenią nieśpieszną, wielowątkową, buzującą od emocji fabułę.

Wśród książek o miłości dla młodzieży na uwagę bezsprzecznie zasługuje także Gołąb i wąż. To właśnie w tej publikacji magia wiąże się z ryzykiem, niebezpieczeństwo miesza się ze społecznym ostracyzmem i strachem. Uczucie – z gatunku tych niepozwalających myśleć o czymkolwiek innym – rodzi się między skonfliktowanymi bohaterami, którzy stopniowo narastającej fascynacji wcale nie zamierzają ulec. Wciągająca akcja, mroczny klimat i nietuzinkowe postacie sprawiają, że powieść czyta się błyskawicznie i wciąż chce się więcej. Obiecujemy: trop enemies-to-lovers zapewnia doskonale dużą dawkę ekscytacji.

O miłości z ciekawości

Choć trudno się z tym pogodzić, związek, jakkolwiek wspaniały, pouczający i budujący by nie był, zawsze może się zakończyć. Z tą smutną prawdą w swojej książce mierzy się Jennifer Wright, która to właśnie rozłąkę bierze na pierwszy plan. I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Najgorsze rozstania w historii jest więc błyskotliwą opowieścią o najbardziej druzgocących, widowiskowych i zapadających w pamięć zakończeniach relacji. Dużo humoru, ciekawe anegdoty i dodająca otuchy treść powodują, że książka stanowi naprawdę przyjemną i wciągającą lekturę – nie tylko po rozstaniu z ukochaną osobą.

Drugą propozycję z serii Zrozum stanowi publikacja, która, na przekór tabu i tematom często pomijanym, przedstawia cielesny aspekt romantycznej relacji. Kate Lister pod lupę bierze zatem seks i wszystko to, co związane z erotyką. Od uważnego spojrzenia na zwyczaje średniowiecza po analizę standardów współczesności. Autorka wnikliwie i zręcznie opisuje intymność, zmiany w jej postrzeganiu i celebrowaniu na przestrzeni wieków. Sprawy łóżkowe. Historia seksu to książka zarówno odważna, jak i zabawna, kwestionująca stereotypy i przełamująca schematy. Przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy lubią i chcą wiedzieć więcej – zwłaszcza na przyjemne tematy.

Najpiękniejsze książki o miłości

Czterdzieści zasad miłości to, jak wskazuje sam tytuł, książka pouczająca, uwrażliwiająca, a przede wszystkim w pełni uzależniająca. Na niemalże czterystu pięćdziesięciu stronach Elif Shafak tworzy opowieść wielowymiarową, przedstawiając czytelnikom dwie odmienne, a jednak komplementarne historie: tę dotycząca współczesnej kobiety, czterdziestoletniej Amerykanki, która wciąż próbuje odnaleźć własne miejsce w świecie, oraz tę związaną z Rumim, trzynastowiecznym perskim poetą. Publikacja urzeka pięknym językiem, sentymentalnością i czułością – skłania do refleksji i na długo pozostaje w głowie. Obowiązkowy prezent dla fanów i fanek książek z przekazem.

Miłość między rodzicami to jedna z tych rzeczy, którą każde dziecko chce obserwować jak najdłużej. Co może się jednak zdarzyć, gdy uczucie wygasa, a potomni muszą zmierzyć się z niespodziewanym rozwodem matki i ojca? Książka Helgi Flatland stanowi przenikliwe studium więzów rodzinnych, w którym prawda miesza się z fikcją, a uczucie nie zawsze równa się szczęściu. Współczesna rodzina, jak na skandynawską literaturę przystało, jest poruszającą opowieścią o niestałości tego, co uznajemy za stałe. Rozbudowane portrety psychologiczne i przeładowana napięciami atmosfera sprawiają, że książkę trudno odłożyć z powrotem na półkę.

Romantyczne książki obyczajowe

Wyobraź sobie, że urodzinową kolację możesz zjeść w towarzystwie pięciu dowolnie wybranych osób. Kto to będzie? Na posiłku u głównej bohaterki Mojej listy gości zjawiają się osoby, który nie powinno być.  Jej zmarły ojciec, Audrey Hepburn, przyjaciółka Saab, wykładowca z czasów studenckich oraz były chłopak. Brzmi intrygująco? Za pozornie miłym spotkaniem kryje się jednak multum emocji – od smutku, po lęk i rozczarowanie, aż do czułości i zrozumienia. W swojej książce Rebecca Serle stawia więc przed czytelnikami niełatwe zadanie: w melancholijnej i subtelnej opowieści nakłania do przyjrzenia się własnym decyzjom, zarówno tym, które dotyczą relacji, jak i tym, które odnoszą się tylko do nas samych.

Publikacja Agaty Przybyłek to idealny przykład literatury obyczajowej, która wzrusza, wywołuje uśmiech na twarzy i skłania do namysłu. Fabuła książki skupia się na losach trzech przyjaciółek, które różnią się: temperamentem, wiekiem i stanem cywilnym. Wszystkie są jednak nauczycielkami i wszystkie próbują poradzić sobie z sercowymi zagwozdkami. Czy z pozytywnym rezultatem? Odpowiedź na to pytanie, wraz z dawką humoru i ogromem ciepła, odnajdziesz podczas lektury powieści pt. Będą z tego kłopoty.

Stawienie czoła przeszłości nie należy do prostych zadań. Justyna, czyli główna bohaterka Wieczorów na miodowej 3, z tym co było, musi się jednak pogodzić. Na nic bowiem sprawdziła się przeprowadzka do dużego miasta. Niestety jedna niespodziewana i nieplanowana wizyta na nowo burzy jej pozornie poukładany świat. W swojej bestsellerowej książce Joanna Szarańska serwuje czytelnikom opowieść o miłości, która dodaje siły, by walczyć: o siebie, o swoje, o szczęście.

O perfekcyjnym weselu nie trzeba tylko marzyć, można je przecież zorganizować. Ninie, bohaterce książki Wszystkie nasze dni, nie trzeba tego powtarzać dwa razy – kobieta zawodowo zajmuje się planowaniem weselnych przyjęć. Praca pochłania jednak całe jej dnie, sprawiając, że nie ma czasu na cokolwiek, a tym bardziej na myślenie o własnym przyjęciu. Wyobrażenie romantycznie przystrojonego ogrodu musi więc odejść na drugi plan, podobnie jak narzeczony Mateusz… tylko na jak długo? Książka Natalii Sońskiej to opowieść o uczuciach, które, choćby najsilniejsze, nie mogą być ignorowane, jeśli zależy nam na szczęśliwym zakończeniu.

U Klaudii Bianek nie ma miejsca na ckliwość i cukierkowe wątki. Jest za to historia dziennikarki – zagubionej, rozczarowanej i tkwiącej w nieudanym małżeństwie. Ale też historia więźnia – niesłusznie skazanego mężczyzny, który po dwudziestu latach opuszcza areszt. Publikacja Jeśli tylko Ty skutecznie mnoży więc pytania: o to, jak uporać się z przeszłością, oraz o to, jak znaleźć nadzieję na lepszą przyszłość. W tym wypadku miłość to największa z możliwych motywacji.

Wiesz już, która książka najlepiej sprawdzi się na walentynkowy prezent? Po więcej podpowiedzi zajrzyj tutaj: