Aktualności
Siła jest kobietą, czyli Festiwal Kobiet
21.03.2022

Siła jest kobietą, czyli Festiwal Kobiet

Jestem kobietą. Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie – śpiewała ponad dwadzieścia lat temu Edyta Górniak. W naszej wersji piosenki do tekstu dopisujemy jeszcze czytelniczką i zapraszamy na Festiwal Kobiet. Wydarzenie, stworzone z myślą o wszystkich miłośniczkach i miłośnikach książek, odbywa się w dniach 21–28 marca. Ekscytujące spotkania, atrakcyjne promocje i powieściowe zestawy – sprawdźcie, jakie przyjemności jeszcze dla Was przygotowaliśmy.

Książki – kobiet, o kobietach, (nie tylko) dla kobiet

Festiwal Kobiet to idea, którą urzeczywistniamy wspólnymi siłami. „Wspólnymi” oznacza w tym wypadku współpracę z wszystkimi markami Wydawnictwa Poznańskiego, tj.  Czwartą Stroną, Czwartą Stroną Kryminału, We need YA, Zygzakami oraz – co oczywiste – samym Wydawnictwem Poznańskim. Jako że w jedności siła, a co dwie głowy (albo kilkanaście) to nie jedna, specjalnie dla Was przygotowaliśmy wspaniałą promocję. W okresie od 21 do 28 marca wybrane książki kupicie aż o 50% taniej. Które tytuły obejmie rabat? Sprawdź wszystkie lub ulubionego wydawnictwa:

Jeśli zdecydujecie się na zamówienie książek podczas trwania Festiwalu Kobiet, przygotujcie się na upominki. Do każdej paczki dodamy wyjątkowe gadżety: naklejki, zakładki i… niespodzianki. Nie zdradzamy wszystkich szczegółów, ale jesteśmy pewni, że jest na co czekać. W myśl zasady, że im więcej, tym lepiej, szykujemy dla Was także zestawy książek. Pakiety świetnie sprawdzą się na prezent: czy to dla bliskich, czy dla Was samych.

festiwal kobiet 21-28.03

Spędźmy razem czas, czyli spotkania i rozmowy podczas Festiwalu Kobiet

Festiwal Kobiet to wydarzenie, w którym kobiety – piszące, redagujące, ilustrujące, czytające – grają pierwsze skrzypce. By podkreślić ich znaczenie i wyrazić nasz podziw, zorganizowaliśmy dla Was aż dziesięć zajmujących dyskusji. Od 21 do 28 marca, czyli przez cały tydzień, będziecie mogli uczestniczyć w następujących spotkaniach:

  • Kryminał jest kobietą – spotkanie, podczas którego o kryminale i o tym, co w kryminale, opowiedzą: Anna Górna, Hanna Greń, Izabela Janiszewska, Małgorzata Rogala, Anna Rozenberg (21.03.2022, 18:00),
  • Siła kobiecej historii – spotkanie z autorką książki „Papierowy pałac” Miranda Cowley Heller (21.03.2022, 20:30)
  • Słowne bohaterki – redaktorki edytorki, graficzki –rozmowa z Magdaleną Bloch, Małgorzatą Duży, Joanną Jeziorną-Kramarz o kobietach, które niepostrzeżenie tworzą cuda (22.03.2022, 12:00),
  • Toni Morrison – pisarka, noblistka, buntowniczka – o zwyciężczyni Literackiej Nagrody Nobla i autorki zapowiadanego tłumaczenia Najbardziej Niebieskiego Oka podyskutują: Kaja Gucio, Karolina Sulej, Marta Mazurek (22.03.2022, 18:00),
  • Kobieta w literaturze – płeć, motyw, obraz – o postaciach kobiecych w literaturze podyskutują Karolina Borkowska, Łukasz Chmara, Justyna Wachowska (22.03.2022, 18:00),
  • Zawód: reporterka – o wszystkim, co ze sztuką reportażu związane, dyskutować będą: Karolina Rogaska, Agata Romaniuk, Olga Wiechnik, Stasia Budzisz (23.03.2022, 19:00),
  • Dla kobiet, przez kobiety, o kobietach – spotkanie o kobiecym pisaniu z Agatą Przybyłek i Anną Chaber poprowadzi Paulina Przygrodzka.  (24.03.2022, 18:00),
  • Różne odcienie kobiecości – o emocjach i różnorodności kobiecych postaci porozmawiają autorki książek obyczajowych: Natalia Sońska, Klaudia Bianek i Klaudia Muniak. Spotkanie poprowadzi Paulina Przygrodzka (25.03.2022, 18:00),
  • Herstoria – o (nie)obecności kobiet w historii ­– o byciu i niebyciu, zarówno w literaturze, jak i dziejach świata, mówić będzie Agnieszka Jankowiak-Maik (27.03.2022, 17:00),
  • Czułość mamy w książkach – Małgorzata Sikorska-Borecka i Aneta Cruz-Kąciak porozmawiają o rodzicielstwie i książkach dla najmłodszych (28.03.2022, 10:00),
  • Kto nie może spać przez feminatywy? – z chirurżkami, psycholożkami i pilotkami zmierzy się Pani od feminatywów (28.03.2022, 19:00).

Wszystkie spotkania poprowadzimy w mediach społecznościowych: na Facebooku, Instagramie i platformie YouTube. Zachęcamy do ich śledzenia. Obiecujemy, że Wasze ulubione autorki, dziennikarki i tłumaczki chętnie odpowiedzą na każde pytanie.

Zachęcamy również do śledzenia głównego wydarzenia Festiwalu Kobiet, by nie przegapić zaplanowanych przez nas atrakcji i wydarzeń.

Weź udział w wydarzeniu Festiwal Kobiet >>

 

Festiwal Kobiet – co czytać: przed, w trakcie i po?

Ponieważ 1 marca zbliża się wielkimi krokami, a razem z nim nadchodzi nasza promocja, zachęcamy do uzupełnienia książkowej listy życzeń. Czego nie może na niej zabraknąć? Jako że w centrum festiwalu znajdują się kobiety – w tym bohaterki licznych powieści – polecamy publikacje, w których to właśnie dziewczyństwo, siostrzeństwo i macierzyństwo bierze górę nad pozostałymi motywami. Szukacie powieści, od których nie będziecie się mogli oderwać? Nowej tematyki, nieznanych dotąd historii? Zwróćcie uwagę na:

  • Dziewczynę, kobietę, inną – książkę z gatunku literatury pięknej. W swojej powieści Bernardine Evaristo przedstawia historie dwunastu kobiet. Zupełnie różnych, choć tak podobnie szukających, walczących, starających się znaleźć swoje miejsce w świecie. Różnorodna, nieoczywista i nieodkładalna pozycja Wydawnictwa Poznańskiego, której autorka w 2019 roku zdobyła Nagrodę Bookera.
  • Gorzki smak jej wielkiej radości – reprezentantkę literatury młodzieżowej, której treść obfituje w dorosłe tematy. Przejmująca opowieść o stracie, lęku i samotności, a przede wszystkim – o odnajdywaniu własnej tożsamości. Książka autorstwa Tahereh Mafi, wydana za sprawą We need YA.
  • Zawsze będę Cię kochać – powieść stanowiącą wzorcowy przykład literatury obyczajowej. W książce Agata Przybyłek zabiera czytelników do małego miasteczka, w którym uczucia z dawnych lat zdają się przezwyciężać wszystko, nawet próbę czasu. Publikacja Czwartej Strony, oferującej miłośniczkom i miłośnikom autorki fantastyczny, kolekcjonerski zestaw: „Serię z domkami”.
  • Wszyscy umarli – wstrząsający kryminał, w którym, wbrew tytułowi, niektórzy wciąż żyją, choć… jak długo? Skomplikowane śledztwo, kłamstwa i niespodziewany finał, a wszystko to w książce Anny Rozenberg, wydanej dzięki Czwartej Strony Kryminału.
  • Cyrk martwych makabresek – przepełnioną czarami i sekretami książkę dla dzieci, w której Aneta Jadowska przenosi najmłodszych czytelników do tajemniczego świata magii. Wciągająca publikacja od Zygzaków, przeznaczona dla szkrabów od ósmego roku życia.

Chcesz wiedzieć więcej o naszych książkach?

Na Twojej liście życzeń wciąż są wolne miejsca? Przeczytaj poniższe recenzje i znajdź coś dla siebie:

Pamiętajcie również o naszej akcji książka-cegiełka „Ukraina”. Cały dochód ze sprzedaży tej książki przekazujemy PAH SOS Ukraina. Szczegóły akcji znajdziecie tutaj. Link do książki tutaj.