Kinomani z całego świata powoli przywdziewają już swoje najlepsze garnitury i kreacje i rozsiadają się przed telewizorami. Są dostojni, przygotowani na każdą ewentualność i nie mogą się doczekać rozwinięcia czerwonego dywanu. Z jakiej to okazji? To proste! Już 12 marca odbędzie się 95. gala rozdania Nagród Akademii Filmowej, czyli Oskarów. A co łączy książki z Oskarami? Sprawdź poniżej! Możesz poczuć się jak członek jury!
Rozdanie Oskarów
Nagrody Akademii Filmowej, znane także jako Oskary, są przyznawane podczas wielkiej gali od 1929 roku. 12 marca odbędzie się jubileuszowa, 95 edycja tego przyciągającego wszystkich przedstawicieli kinowego świata i tłumy ich fanów. Dla gwiazd jest to okazja do pokazania siebie, swoich sukcesów i kreacji, o których długo będą rozprawiać krytycy. Czerwony dywan rozwinie się już niedługo przed Teatrem Dolby w Hollywood i powita wszystkie spragnione wrażeń filmowych osoby. Wyniki Oskarów śledzi cały świat, bo stanowią odbicie opinii na temat współczesnego kina i trendów, jakie w nim obecnie panują.
A skoro do rozdania nagród została jeszcze chwila, a wszyscy przybyli już odświętnie ubrani, postanowiliśmy wykorzystać okazję i przyznać własne Oskary – Książkowe Oskary. Poznajmy bliżej tytuły nominowane w 10 kategoriach!
Kategoria: Najlepszy autor / Najlepsza autorka
Książka zaczyna żywot u swojego autora / swojej autorki, a bycie twórcą to niełatwa sprawa! Właśnie dlatego chcemy nagrodzić Najlepszego Autora / Najlepszą Autorkę naszym Książkowym Oskarem. Dzięki swojemu stylowi, kreacji bohaterów i wyjątkowym światom książka może nas bawić, nauczyć czegoś, wzruszyć i otworzyć nam oczy na nowe tematy. Docenienie twórcy motywuje go także do napisania kolejnego wspaniałego dzieła.
W kategorii Najlepszy autor / Najlepsza autorka nominowaliśmy:
- Anthony’ego Doerra
- Taylor Jenkins Reid
- Elif Shafak
- Ruth Ware
- E. Schwab
- Remigiusza Mroza
- Hanię Czaban
- Danutę Awolusi
- Martynę Pustelnik
Kategoria: Najlepszy bohater / Najlepsza bohaterka
Czym byłaby książka bez swoich bohaterów? To dzięki ich przygodom, wyborom i przemyśleniom czytanie wydaje się wyjątkowym doświadczeniem. Każdy czytelnik ma swoich ulubieńców, którzy zajmują specjalne miejsce w jego sercu. Książkowe Oskary to idealna okazja, żeby jeszcze lepiej podkreślić ich wagę!
W kategorii Najlepszy bohater / Najlepsza bohaterka nominowaliśmy:
- Cassidy Blake z serii książek Victorii Schwab
- Lou – bohaterkę książki Bogowie i Potwory Shelby Mahurin
- Sam – bohatera Hard Land Benedicta Wellsa
- Juliette z serii „Dotknij mnie” Tahereh Mafi
- Joannę Chyłkę z serii kryminałów Remigiusza Mroza
- Gabrielę Seredyńską z serii książek Przemysława Borkowskiego
- Florę – tytułową bohaterkę z Nie rób scen, Flora Martyny Pustelnik
- Ninę Riva z Malibu płonie Taylor Jenkins Reid
- Franka z historii Anety Jadowskiej
- Seymoura z Miasta w chmurach Anthony’ego Doerra
Kategoria: Najlepsze efekty specjalne
Miłośnicy fantastyki również mogą zagłosować na swoich ulubieńców. Wymyślone światy potrafią przecież być drugim domem czytelników, którzy lubią oderwać się na (dłuższą) chwilę od rzeczywistości i przeżyć niezapomniane przygody z bohaterami książek fantasy. To prawie jak oglądanie filmów z efektami specjalnymi! Dlaczego nie docenić ich dodatkowo Książkowym Oskarem? W końcu filmowe Oskary również nagradzają efekty specjalne.
W kategorii Najlepsze efekty specjalne nominowaliśmy:
- Imperium złotaA. Chakraborty
- Legendę o popiołach i wrzasku Anny Bartłomiejczyk i Marty Gajewskiej
- Tilly i zaginione baśnie Anny James
- Demona Pauliny Hendel
- Snując zmierzch Elizabeth Lim
Kategoria: Najlepszy głos reprezentacji/społeczności
Książkowym Oskarem chcemy również nagrodzić tych, którzy swoją postawą stanowią ważną reprezentację pewnej społeczności, mniejszości czy wyznawanych cnót. Tacy bohaterowie, ich zachowanie i przemyślenia ukazują, że książki to nie tylko źródło rozrywki, ale również pewien manifest, dzięki któremu autorzy starają się mówić o istotnych tematach i wywierać realny wpływ na rzeczywistość.
W kategorii Najlepszy głos reprezentacji/społeczności nominowaliśmy:
- Dorosłą Tiffany D. Jackson
- Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole Sonory Reyes
- Motel Calivista Kelly Yang
- Miłość na Wyspach Owczych Urszuli Chylaszek
- Czarne mleko Elif Shafak
- Ten dziwny wiek Kiley Reid
- Wszystkiego, co najlepsze Mason Deaver
- Manifest Bernardine Evaristo
Kategoria: Najlepsza okładka
Okładka stanowi ważną część książki. Wielu czytelników wybiera w końcu swoją przyszłą lekturę właśnie na jej podstawie. Inni kupują kilka wydań ulubionej powieści, żeby postawić je obok siebie, bo zmieniła się jej szata graficzna. Sądzimy, że wśród wszystkich istniejących można wybrać tę jedną, wyjątkową okładkę, która zasługuje na Książkowego Oskara!
W kategorii Najlepsza okładka nominowaliśmy:
- Ten dziwny wiek Kiley Reid
- Blisko, coraz bliżej Danuty Awolusi
- Miasto w chmurach Anthony’ego Doerra
- Ostatniej nocy w klubie Telegraph Malindy Lo
- Franek i Finka. Szczwane sztuczki Anety Jadowskiej
- Wyspa zaginionych drzew Elif Shafak
- Sundial Catriony Ward
- Człowiek, który pokochał Syberię Anneliese Pitz i Roya Jacobsena
Kategoria: Najlepsza książka middle grade
Przyszedł czas na książki dla młodszych. W końcu nawet podczas gali rozdania filmowych Oskarów przyznaje się nagrody dla animacji. Tytuły dla dzieci i młodzieży są tym bardziej ważne, że kształtują nawyk czytania od dzieciństwa, pomagają w rozwoju emocji i słownictwa, a przy tym dostarczają rozrywki. Koniecznie musimy je docenić!
W kategorii Najlepsza książka middle grade nominowaliśmy:
- Most dusz Victorii Schwab
- Motel Calivista Kelly Yang
- Franek i Finka. Cyrk martwych makabresek Anety Jadowskiej
- Spookademia Adama Fabra
- Bal u lamorożca Agaty Romaniuk
- Tilly i zaginione baśnie Anny James
- Jesteśmy zmianą Amandy Gorman
- 24 dni do gwiazdki Agaty Przybyłek
Kategoria: Najlepszy reportaż
Książkowe reportaże, podobnie jak filmy dokumentalne, poruszają istotne tematy, jednocześnie zachęcając wciągającą narracją i fascynującymi faktami. Tym samym łączą w sobie rozrywkę i wiedzę w proporcjach, które gwarantują dobrze spędzony czas. Oznacza to, że najlepszy reportaż koniecznie trzeba nagrodzić Książkowym Oskarem!
W kategorii Najlepszy reportaż nominowaliśmy:
- Masakra w amerykańskim liceum Dave’a Cullena
- Różowa linia Marka Gevissera
- Sprawy łóżkowe. Historia seksu Kate Lister
- Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości Agaty Romaniuk
- Zwierzęta w III Rzeszy Jana Mohnhaupta
- Nobel Ingrid Carlberg
- To tylko rock’n’roll Richa Cohena
- Jak przeżyć w starożytnej Grecji Roberta Garlanda
Kategoria: Najlepsza książka poniżej 300 stron
Najlepszy film krótkometrażowy również ma swoją kategorię na gali filmowych Oskarów. Właśnie dlatego postanowiliśmy przyznać naszego Książkowego Oskara książce „krótkostronicowej” dla wszystkich tych, którzy uwielbiają niedługie tytuły. Co tu dużo pisać?
W kategorii Najlepsza książka poniżej 300 stron nominowaliśmy:
- Gallant Victorii Schwab
- Najbardziej niebieskie oko Toni Morrison
- Wyobraź to sobie! Łukasza Jacha
- Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości Agaty Romaniuk
Kategoria: Najlepsza książka
A teraz najtrudniejsze zadanie: wybrać najlepszą książkę spośród wszystkich ubiegłorocznych premier. Tę, która wbija w fotel, wyciska wszystkie łzy albo otula jak najmilszy kocyk. Jak ją wybrać, skoro istnieje tyle możliwości? Koniecznie musisz nam pomóc! Nominację na Najlepszą książkę możesz zaproponować na naszym stories na Instagramie księgarni. Dopiero dzięki propozycjom Czytelników, a więc także Twojej, możemy wybrać książkę godną Książkowego Oskara!
Książkowe Oskary
Kiedy cały świat czeka na wyniki Oskarów, warto wykorzystać okazję, by docenić także książki, które często stanowią inspirację dla reżyserów. Powyższe nominacje znajdziesz na naszym Instagramie, podobnie jak miejsce, gdzie możesz nominować Najlepszą książkę 2023. To właśnie tam odbędzie się głosowanie w każdej kategorii. Dzięki temu czytelnicy mogą się poczuć jak jury najważniejszego plebiscytu!
Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera: