Aktualności
Prezentownik cz. 4. Dla fanów kryminałów
30.11.2021

Prezentownik cz. 4. Dla fanów kryminałów

Jeśli Twoi znajomi uwielbiają historie z dreszczykiem, a niepohamowaną satysfakcję – zanim przewrócą ostatnią stronę powieści – sprawia im odgadnięcie motywu zbrodni, jedno jest pewne – masz do czynienia z miłośnikami kryminałów. Jeżeli więc szukasz idealnej (czytaj: wciągającej, emocjonującej i trzymającej w napięciu) książki na prezent, chętnie podpowiemy, które tytuły wpiszą się w upodobania pasjonatów mocnych wrażeń.

Kryminał i sala sądowa – seria: Joanna Chyłka

Pierwsza książka z serii z Chyłką na rynku wydawniczym pojawiła się w 2015 roku, i od tego czasu o cyklu nie przestaje być głośno. Tytułowa bohaterka – nieco awanturnicza, bezceremonialna i odważna prawniczka – niestrudzenie podejmuje się spraw pozornie nierozstrzygalnych, by wyjść z nich obronną ręką… ale czy za każdym razem? Kryminały Remigiusza Mroza spodobają się wszystkim tym, którzy cenią zgrabnie prowadzoną intrygę i lubią barwne, wielowymiarowe postaci.

Walka z demonami przeszłości – seria: Robert Kreft

Nierozwiązana sprawa zabójstwa młodej kobiety, samobójcza śmierć matki i niechciane, lecz wciąż powracające wspomnienia – seria autorstwa Przemysława Żarskiego składa się z trzech tomów, w których to właśnie przeszłość odgrywa kluczową rolę. Opresyjny klimat w połączeniu z historią o poszukiwaniu prawdy (nieraz niewygodnej, zawsze przeszywającej) sprawiają, że książki, jako pomysł na prezent, przypadną do gustu wszystkim fanom mrocznych opowieści.

Duet, który nie boi się wyzwań – seria: Agata Górska i Sławek Tomczyk

Agata Górska i Sławek Tomczyk stanowią policyjną parę, której niestraszna żadna sprawa – czy to brutalnego morderstwa córki sędziego, czy zabójstwa krytyka kulinarnego, którego śmierć rozpoczyna tajemniczą serię otruć, czy w końcu zbrodni na młodych kobietach, które, na krótko przed tym, nim zostają pozbawione życia, otrzymały wiadomość o treści: „bądź dobrą matką”. Dużo niepokoju, realizm i mistrzowsko budowane napięcie powodują, że cykl autorstwa Małgorzaty Rogali zadowoli entuzjastów psychologicznych kryminałów.

Retro kryminał w najlepszym wydaniu – seria: Antoni Fischer

Szukasz upominku dla kogoś, kto namiętnie ogląda Peaky Blinders? Nie może przestać mówić o wyreżyserowanej przez Jana P. Matuszyńskiego ekranizacji Króla? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – koniecznie sprawdź książki kryminalne z cyklu Ryszarda Ćwirleja. Pisarz przenosi czytelników do międzywojennego Poznania: miejsca, gdzie na ulicach ścierają się bolszewicy z narodowcami, a niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku. Złodziejaszkom, szpiegom i okrutnym mordercom przeciwstawia się tytułowy bohater – szarmancki i rozważny komisarz, znany także jako przezorny oficer polskiej armii. Zdecydowany must read.

Miasteczko à la Twin Peaks – seria: Dioniza Remańska

Powieści z cyklu Dioniza Remańska łączą co najmniej trzy rzeczy: niewielka miejscowość, zamknięta społeczność i wcale nie tak prosta, jak mogłoby się początkowo wydawać, zagadka. W swoich książkach Hanna Greń tworzy świat, w którym mroczne intrygi mieszają się z sielską scenerią, a misterne sieci kłamstw pokrywają tragedie sprzed lat. Wymarzony prezent dla uważnych, doceniających stopniowo budowane poczucie grozy czytelników.

Szum morza, krzyk mew i śmierć – seria: Dwie rzeki

Ann Cleeves – brzmi znajomo? Tak, to właśnie ta brytyjska autorka odpowiada za kultową Serię szetlandzką i niezapomnianą postać Jimmy’ego Pereza. Tym razem jednak pisarka w swojej najnowszej powieści Długi Zew, otwierającej cykl „Dwie rzeki”, przedstawia nam hipnotyzującą opowieść o ewangelickiej wspólnocie. Nieśpieszne tempo akcji, poczucie nostalgii i niespodziewane zakończenie – klimat rodem z Wielkich kłamstewek.

 

 

 

Dla zapalonych fanów książek sensacyjnych polecamy także wyjątkowy zbiór opowiadań – Awers, który łączy w sobie prozę dwunastu czołowych autorów i autorek polskich kryminałów. Na prezent dla fanów kryminału proponujemy także:

  • Najsłabsze ogniwothriller Roberta Małeckiego, w którym autor pod lupę bierze rodzinne więzi i związane z nimi sekrety,
  • Ostatni dom na zapomnianej ulicy – książkę, która rzuciła na kolana samego Stephena Kinga (a połączenie wątku seryjnego mordercy z porwaniem dziecka i opowieścią o czytającym Biblię kocie naprawdę może to zrobić),
  • Sukcesję – kryminał Joanny Dulewicz, bogaty w świetnie zarysowane portrety psychologiczne,
  • Amok – emocjonalny i do bólu prawdziwy rollercoaster Izabeli Janiszewskiej,
  • Winni jesteśmy wszyscy – oryginalną powieść Bartosza Szczygielskiego, którą – dzięki nagłym zwrotom akcji i zawiłą intrygą – czyta się na wstrzymanym oddechu,
  • Podszept – kryminał Jacka Łukawskiego, zgłębiający świat technologii, cyberprzestępczości i darknetu,
  • Punkty zapalne – thriller Anny Rozenberg, nieszczędzącej czytelnikom rozlewu krwi.

 

Więcej czytelniczych podpowiedzi – nie tylko przy wyborze książki na prezent – znajdziesz podczas lektury artykułów:

Sprawdź również pozostałe nasze prezentowniki: