Aktualności
Jaka książka na prezent? Poradnik prezentowy dla niezdecydowanych
06.12.2022

Jaka książka na prezent? Poradnik prezentowy dla niezdecydowanych

Święta coraz bliżej, a Ty zastanawiasz się nad listą prezentów dla najbliższych? Być może masz w swoim otoczeniu prawdziwych książkoholików, którym chcesz podarować coś wyjątkowego? Chcemy, żeby kupowanie prezentów na święta było przyjemnością, więc przygotowaliśmy przegląd gatunków literackich i sprawdzonych książek na prezent, które trafią w różne gusta. 😉

Książki – literatura młodzieżowa

Literatura młodzieżowa wbrew pozorom nie jest skierowana tylko do młodych. Książki z tego gatunku mogą się spodobać każdemu. Historie YA (z ang. young adult) najczęściej opowiadają o trudnościach związanych z dojrzewaniem bohaterów. Pokazują świat z perspektywy młodych ludzi, którzy muszą podjąć trudne decyzje, a także poznać i zrozumieć siebie.

Bestsellerowa seria z literatury młodzieżowej – „Dotknij mnie” Tahereh Mafi

Seria „Dotknij mnie” to wznowienie książek, które wcześniej znane były pod tytułem „Dotyk Julii”. Książki otrzymały nowe tłumaczenie i okładki. W „Dotknij mnie” poznajemy główną bohaterkę, która nie dotknęła nikogo od 264 dni. Jednak w głębi serca Juliette marzy o bliskości. W pierwszym tomie odkrywamy relację, która połączyła Juliette z tajemniczym Adamem. W kolejnych tomach – „Odkryj mnie” (2) i „Rozbudź mnie” (3) – autorka opisuje kolejne przygody Juliette. Czytelnicy mogą towarzyszyć bohaterce na drodze zmian i magicznych zdarzeń.

Sprawdź również:

Książki – kryminały i thrillery

Powieści kryminalne i thrillery to przede wszystkim książki dla fanów mocnych wrażeń i trzymających w napięciu historii. Najczęściej tematem przewodnim takich tytułów są poszukiwania sprawców różnych przestępstw. Autorzy skupiają się nie tyle na prawnych aspektach sprawy, co kwestiach psychologicznych (zarówno przestępców, jak i policjantów czy detektywów). Prócz tego czytelnik ma możliwość wspólnie z bohaterami krok po kroku dotrzeć do odkrycia prawdy.

Najlepsze kryminały prawnicze – seria o Joannie Chyłce

Ten, kto lubi prawnicze kryminały, zachwyci się serią Remigiusza Mroza o Joannie Chyłce – warszawskiej prawniczce, która wspólnie ze swoim podopiecznym Kordianem Oryńskim wygrywa sprawy nie do wygrania. Autor napisał już 16 tomów serii, więc jest to propozycja dla każdego, kto lubi spędzać z książkami dużo czasu.

Bestsellerowy thriller psychologiczny

Z kolei dla tych, którzy wolą trzymające w napięciu thrillery polecamy zagraniczny tytuł „Jedno po drugim” Ruth Ware. Idealnie zaplanowany służbowy wyjazd integracyjny zamienia się w walkę o życie. Pracownicy są podzieleni, a śmiercionośna lawina i osoby, które znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, nie pomagają.

Sprawdź również:

Książki – literatura obyczajowa

Literatura obyczajowa jest taka jak czytelnik – odnosi się do codziennych zdarzeń, które mogą spotkać każdego z nas. Bohaterowie książek obyczajowych mają swoje wzloty i upadki, przeżywają dobre i złe chwile, a także zakochują się mniej lub bardziej szczęśliwie. Codzienność – to stanowi o sile literatury obyczajowej i jest tym, z czego czerpią autorzy i autorki. Czytelnicy oraz czytelniczki mają możliwość utożsamiać się z bohaterami i bohaterkami, a dzięki temu później mogą inaczej spojrzeć na to, co spotyka ich na co dzień.

Świąteczny klimat w literaturze obyczajowej

W tym wyjątkowym okresie przedświątecznym z pewnością interesującą pozycją będą „Święta do wynajęcia” Karoliny Wilczyńskiej. Głównymi bohaterami tej pełnej humoru powieści są seniorzy, których święta są inne, niż mogliby sobie wyobrazić. Autorka tym samym pragnie przypomnieć czytelnikom, co w tym magicznym czasie jest najważniejsze.

Dalekie wycieczki i rodzinne sekrety w literaturze obyczajowej

Z kolei dla każdego, kto chce oderwać się od tego świątecznego klimatu, polecamy wycieczkę na kalifornijskie plaże i spotkanie z rodziną Riva w „Malibu płonie” Taylor Jenkins Reid. Rodzeństwo Riva w ciągu jednego wieczoru konfrontuje się ze swoją przeszłością i długo skrywanymi tajemnicami. Autorka w swojej powieści zawarła żar prawdziwej miłości, złamane serca oraz silne więzi między rodzeństwem.

Sprawdź również:

Książki fantasy

Fantastyka, w skrócie fantasy – różnie można nazywać tę kategorie, ale jedno jest pewne – to jeden z najbardziej niezwykłych gatunków literackich. I absolutnie nie chodzi o to, że jest lepszy od innych! To właśnie w książkach fantasy spotykamy wymyślone stwory i całe światy, prócz tego wszystko, co magiczne i niespotykane w codzienności. Jedyną granicą jest wyobraźnia autora.

Najciekawsza seria fantasy – „Miasto mosiądzu” S.A. Chakraborty

Wyjątkowa seria książek z kategorii fantasy. „Miasto mosiądzu” to początek trylogii, w której losy magicznego miasta znajdują się w rękach sprytnej, ale niezwykle buntowniczej oszustki Nahri. Z takiej mieszanki wybuchowej może wyjść tylko jedno – interesująca i pełna zwrotów akcji powieść. Kolejne tomy – „Królestwo miedzi” (2) i „Imperium złota” (3) – to kontynuacja przygód Nahri, której życie całkowicie się zmieniło.

Sprawdź również:

Książki historyczne

Jak powstała Polska? Co się wydarzyło w starożytnym Rzymie? Kim był Tesla, a kim Winston Churchill? Kto wygrał II wojnę światową? Na te i wiele innych ważnych pytań odpowiadają autorzy w książkach historycznych. Są to tytuły dla osób interesujących się przeszłością i chcących o niej wiedzieć jak najwięcej. Nie ma tu miejsca na subiektywne spojrzenie, liczą się wyłącznie fakty.

Interesujące książki historyczne

„Nobel” Ingrid Carlberg to jeden z tych tytułów, który bardzo szybko stał się bestsellerem. Biografia słynnego Alfreda Nobla to nie tylko spis jego osiągnieć, ale również skrupulatnie opowiedziana historia jego życia.

Kolejnym bestsellerem historycznym, po który warto sięgnąć, jest książka „Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda. Nie jest to po prostu spis dziejów starożytnej Grecji. Ta pozycja to niezwykle pomysłowy przewodnik po obyczajach starożytnych Greków. Autor pokazuje czytelnikowi ich życie „od kuchni”.

Sprawdź również:

Książki – literatura faktu

Literatura faktu wyróżnia się tym, że historie opierają się na prawdziwych zdarzeniach i naprawdę istniejących bohaterach. Często brakuje tu miejsca na fikcję literacką. Zadaniem autora/autorki jest nadanie literackiego charakteru i realne odzwierciedlenie ludzi i zdarzeń. Warto jednak pamiętać, że opisy autentycznych postaci czy miejsc opierają się głównie na wspomnieniach autora/autorki. Literatura faktu może przybierać różne formy – reportaży, wywiadów czy książek podróżniczych.

Najlepsze książki oparte na faktach

Wyjątkowe historie miłosne można spotkać nie tylko w literaturze pięknej czy obyczajowej. Agata Romaniuk w serii krótkich reportaży pt. „Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości” pokazuje zachwycające opowieści starszych ludzi, którym nagle, u schyłku życia, los postawił na drodze wielką miłość. Nie znajdziesz tu cukierkowych historyjek, a wręcz przeciwnie – dojrzałe, często wzruszające historie.

Kolejną interesującą pozycją jest „Warzywa zjedz, mięso zostaw” Natalii Mętrak-Ruda. Nie jest to książka, której autorka chce przekonać czytelnika do przejścia na wegetarianizm. Autorka przede wszystkim pragnie przedstawić każdemu zainteresowanemu, czym ten wegetarianizm jest i jak powstał. Przedstawia fakty, nie opinie.

Sprawdź również:

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

 

Zapraszamy również na nasz kanał YouTube, gdzie wybieramy najlepszy prezent na święta 🎄

Więcej propozycji książek dla fanów różnych gatunków literackich znajdziesz w odpowiednich kategoriach w naszej księgarni internetowej. Dodatkowo koniecznie przeczytaj wpisy na naszym blogu, w których proponujemy jeszcze więcej ciekawych tytułów:

 

Książki dobre na jesień… (można czytać też zimą 😉).

Najlepsze książki, trzymające w napięciu i z grozą w tle.

Kreatywny, magiczny świat w książkach fantasy.